3 najczęstsze błędy płytkarza

3 najczęstsze błędy płytkarza

Okładzina z płytek ceramicznych to wykończenie powierzchni najczęściej wykorzystywane na podłogach oraz ścianach w pomieszczeniach wilgotnych: kuchniach i łazienkach. Aby płytki wyglądały ładnie i były trwałe, konieczne jest fachowe wykonanie prac na poszczególnych etapach. Poniżej opisuję podstawowe błędy glazurników.

1. Źle przygotowane podłoża

Jest to pierwszy i najpowszechniejszy grzech płytkarza, gdyż stabilne, równe i czyste podłoże jest niezbędne, aby płytki dobrze się trzymały oraz ładnie prezentowały. Jeśli glazura jest wymieniana podczas remontu, to należy starannie oczyścić ścianę z elementów starego wykończenia, kleju,  a nawet znajdującego się pod nim tynku, jeśli jest on kruchy. Wszelkie ubytki należy uzupełnić, aby powierzchnia była równa. Dobrym sposobem na uzyskanie stabilnego i równego podłoża jest wykorzystanie wodoodpornych płyt karton- gips  lub płyt cementowych. Warto wiedzieć, że konstrukcyjna płyta cementowa jest tak łatwa w montażu jak płyta g-k, a stanowi bardziej stabilne i odporne na wilgoć podłoże. Stosując płyty mamy pewność, że podłoże będzie idealnie gładkie i płytki będą dobrze się go trzymać. Jeśli natomiast płytki kładziemy w nowym budynku to należy pamiętać, że tynki i betony muszą być dobrze związane i wysuszone. Ponadto przed położeniem płytek należy zagruntować powierzchnię, aby je wzmocnić i  zwiększyć przyczepność kleju.

2. Niedokładnie przygotowany klej

Klej powinien być przygotowany dokładnie według instrukcji producenta. Jeśli nie zachowamy odpowiednich proporcji proszku do wody, to zaprawa może mieć mniejszą przyczepność lub może wydłużyć się czas wiązania. Warto pamiętać, że po wymieszaniu kleju należy odczekać kilka minut, a następnie jeszcze raz dokładnie wymieszać zaprawę przed nałożeniem.

3. Zbyt oszczędne nakładanie zaprawy klejowej

Najlepszą metodą klejenia płytek jest nakładanie kleju zarówno na ścianę, czy podłogę, jak i na płytkę. Po dociśnięciu płytki do podłoża nadmiar zaprawy wychodzi bokami dzięki czemu mamy pewność, że jest ona dobrze przyklejona na całej powierzchni. Oczywiście zaprawę należy szybko usunąć z przestrzeni między płytkami. Zbyt cienka warstwa kleju sprawia, że płytki słabo się trzymają powierzchni. W przypadku podłóg w puste przestrzenie może dostać się woda, która przyczynia się do pękania i odpadania płytek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij