Panele ścienne to doskonały sposób na szybkie i efektowne odmienienie wnętrza pomieszczenia. Można nimi wyłożyć całe ściany lub ich fragmenty – w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Wybierać można spośród różnych rodzajów paneli ściennych. Podpowiadamy, kiedy się sprawdzają i w jakich wnętrzach najlepiej je położyć.
Typy paneli ściennych
Wielu osobom panele ścienne kojarzą się ze słynną z PRL-u boazerią. Dzisiaj do wyboru mamy znacznie więcej możliwości. Dostępne są lżejsze materiały, różne kształty i faktury paneli. Sprawdzające się nie tylko w rustykalnych, ale często – przede wszystkim – w nowoczesnych wnętrzach. Wystarczy spojrzeć na https://www.homebook.pl/produkty/panele-scienne, by przekonać się, jak duży wybór niezwykłych paneli ściennych jest dostępnych w sklepach internetowych. Oto najpopularniejsze z nich:
Panele drewniane – klasyka. Najczęściej pojawiają się wewnątrz domów w klasycznym stylu, zwłaszcza górskich. Dzisiaj wybierane są również do wnętrz miłośników naturalnych surowców. Najczęściej kładzione są pionowo od podłogi po sufit, jak słynna znienawidzona boazeria, ale świetnie prezentują się wyłożone do połowy ściany. W wielu domach kładzie się je również w poprzek.
Panele ścienne PCV pojawiły się tuż po drewnianych boazeriach. Ich największe zalety to: niska cena, lekkość, prostota montażu. Co istotne, są odporne na wodę, ławo się je czyści, tłumią dźwięki. Przypominają wyglądem panele podłogowe, dostępne są w wielu kolorach i wzorach.
W ostatnim czasie bardzo modne stały się panele ścienne betonowe. Wyróżniają się przede wszystkim dużą wytrzymałością mechaniczną i atrakcyjnym wyglądem. Sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach w nowoczesnym, surowym, minimalistycznym stylu.
Panele ścienne tapicerowane to po prostu miękkie, płaskie poduszki. Doskonale tłumią hałasy, ocieplają wizualnie wnętrza, ale nie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu.
Szklane panele ścienne montowane bezpośrednio na ścianę – transparentne lub z nadrukiem, również jako osłona dla tapety, fototapety.
Panele 3D – najczęściej gipsowe, mogą imitować każdą powierzchnię: kamień naturalny, cegłę, pikowania. Najczęściej jednak są to abstrakcyjne wzory w technologii 3D, które sprawiają, że wnętrze staje się bardziej niezwykłe, unikalne.
Panele dekoracyjne – mogą być stworzone z najróżniejszych materiałów. W sprzedaży są zarówno wykonane z tworzyw sztucznych, jak i metalu, czy… roślin.
Panele ścienne do kuchni i łazienki
Niestety z uwagi na dużą wilgotność w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia, nie można w nich stosować wszystkich typów paneli ściennych. Z pewnością należy odrzucić panele 3D wykonane z gipsu – nawet jeśli wzmocniony jest włóknem szklanym. Wilgoć szybko je zniszczy.
W kuchni i w łazience nie należy kłaść też paneli ściennych tapicerowanych. Nie są odporne na działanie wilgoci. Pochłaniają ją, przez co niszczeją.
Czy w kuchni i łazience warto kłaść panele drewniane? Generalnie zakłada się, że nie powinny się znaleźć w pomieszczeniu o wilgotności przekraczającej 70%. Jeśli jednak do wybranej aranżacji konieczne są drewniane panele, to należy pamiętać, aby wybrać gatunek drewna, który dobrze znosi kontakt z wodą i charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Najlepiej postawić więc na egzotyczny. Oczywiście drewniane panele ścienne trzeba solidnie zaimpregnować.
W kuchni i w łazience doskonale sprawdzą się panele z PCV – są bardzo wytrzymałe, a co najważniejsze – nie niszczeją pod wpływem wody. Nie szkodzi im podwyższona temperatura, para wodna, czyszczenie.
W kuchni warto położyć panele szklane. Najlepiej ze szkła hartowanego. To doskonała alternatywa dla płytek ściennych kładzionych pomiędzy dolną a górną zabudową mebli w kuchni. Warto wybrać szkło z nadrukiem. Taki typ okładziny ściennej jest wytrzymały, odporny na działanie wilgoci i łatwy w czyszczeniu.
Jakie panele ścienne do przedpokoju?
Przedpokój należy do pomieszczeń o dużym ruchu, narażony jest więc na stosunkowo szybkie zabrudzenie. Tak podłóg, jak i ścian. Właśnie dlatego należy na nie położyć wytrzymały materiał. Idealne do przedpokoju są drewniane panele ścienne. To trwały materiał, odporny na brud. Pozwala też wygłuszyć pomieszczenie.
Warto rozważyć też położenie na ścianach w przedpokoju paneli PCV. Są tańsze niż drewniane, a tak samo wytrzymałe i odporne na brud, środki czystości.
Kiedy sprawdzą się panele na ścianę?
Oczywiście panele ścienne sprawdzą się też w salonie, w sypialni i w pokoju dziecięcym. Zwłaszcza, jak są w nich dość krzywe lub zniszczone ściany. Panele pozwalają zamaskować wszelkie niedoskonałości powierzchni.
Co więcej, jeśli zależy nam na tym, by nieco wygłuszyć pomieszczenie, warto rozważyć położenie gipsowych lub tapicerowanych paneli ściennych.
Jak nadać wnętrzu charakteru? Co zrobić, by szybko odmienić mieszkanie? Z pewnością warto pomyśleć o panelach ściennych 3D, a także dekoracyjnych. Nieważne, czy pokryje się nimi całą ścianę, czy jej fragment – można osiągnąć spektakularny efekt.