Wynajem podestów ruchomych – co warto wiedzieć?

Coraz szersze zastosowanie nie tylko na budowach znajdują podesty ruchome. Wynajem tego rodzaju podnośników także spotkać można coraz powszechniej. Warto wiedzieć, czym się kierować w wyborze.

Rodzaje podestów ruchomych

Podesty ruchome dzielą się na trzy podstawowe typy: podesty wiszące, masztowe i przejezdne. Te pierwsze spuszczane są na linach i podnoszone za pomocą ściągarki. Drugi typ, czyli podesty masztowe, składa się z platformy roboczej oraz jednego, dwóch lub więcej masztów zbudowanych z kratownic. Całość znajduje się na platformie która ma postać wózka do holowania. Ostatnie już, czyli podesty ruchome przejezdne mogą być samojezdne lub holowane. Używane na budowach lub w przestrzeniach magazynowych to przeważnie wolnobieżne maszyny, które nie mogą uczestniczyć w ruchu drogowym. Są także również wersję tych podestów na samochodowych podwoziach, dopuszczone do ruchu drogowego.

Wynajem podestów ruchomych a rodzaj prac

Bardzo ważne jest, aby już na wstępie zawęzić poszukiwania do typu podestu, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Platformy wiszące sprawdzą się do mycia okien i elewacji wysokich budynków. Stosowane są również w pracach konserwatorskich oraz przy ocieplaniu i tynkowaniu. Po wynajem podestów ruchomych tego rodzaju najlepiej udać się do wypożyczalni sprzętu budowlanego. Podesty przejezdne, zwłaszcza w postaci dźwigów z koszami umieszczonych na samochodach, doskonale nadają się do prac takich jak przycinanie drzew czy napraw w ciągach drogowych. Są bardzo mobilne, dzięki czemu sprawdzą się tam, gdzie mamy do czynienia z wieloma elementami położonym na jakimś odcinku lub powierzchni. Podesty masztowe są bardzo solidne i w porównaniu z wiszącymi odporne na wiatr. Ich rozstawienie wymaga jednak czasu i miejsca, więc najlepiej stosować je tam, gdzie będą potrzebne np. przez kilka tygodni. Wynajem podesty ruchome tego typu to często umowa na kilka tygodni lub dłużej.

Udźwig podestu oraz wymiary platformy

Gdy potrzebne są odpowiednie podesty ruchome, wynajem powinien zostać sfinalizowany z uwzględnieniem podstawowych parametrów urządzenia. Udźwig o wielkość platformy roboczej są odrębnymi kwestiami, jednak często za dużą wartością jednego parametru idzie też ten drugi. Wielkość zależy nie tylko od liczby osób, które będą na niej pracować. W wypadku podestu ruchomego masztowego lub wiszącego warto wybrać dłuższą platformę, by objęła całą długość ściany, o ile to możliwe, niż przestawiać całą konstrukcję kilkukrotnie w ciągu prowadzenia robót. Z drugiej jednak strony, jeżeli podnośnik ma być używany przy wysokim budynku, bardziej przydatna może się okazać lekkość, a więc i niewielkie wymiary. Maksymalny udźwig podestu musi uwzględniać zarówno osoby, które będą pracować na wysokości jednocześnie, jak i potrzebny w górze sprzęt i materiały.

Wysokość dźwigu

Sprawą, która przyjdzie do głowy jako pierwsza nawet laikowi, jest maksymalna wysokość dźwigu. Nie trzeba szczególnie wyjaśniać, iż podest ruchomy, który okaże się nie sięgać na całą potrzebną wysokość, jest po prostu bezużyteczny. Wynajem podestów ruchomych musi uwzględniać te parametry.

Maksymalny zasięg platformy roboczej

To kolejny parametr szczególnie istotny ze względu na to, jak użytkowane będą podesty ruchome – wynajem urządzeń koniecznie wymaga sprawdzenia tego. Zasięg platformy to nic innego, jak odległość od centralnej osi obrotu. A mówiąc prostszym językiem: wskazuje na to, jak daleko platforma na wysięgniku sięgnie w bok od głównej konstrukcji. Zazwyczaj dotyczy to szczególnie podestów przejezdnych, gdyż one mają największe pole manewrów.

Całkowity obszar roboczy – podesty ruchome przejezdne

Obszar roboczy całkowity to połączenie zasięgu platformy oraz jej wysokości. Niekiedy różne obszary są określane dla różnego udźwigu lub wysokość różni się zależnie od zasięgu, tak więc nie musi to być jeden parametr dla jednej platformy. To ważne wielkości w przypadku podestów przejezdnych, gdyż często pracują one w pasie drogowym lub na bardzo ograniczonej przestrzeni.

Kąty obrotu wysięgnika i platformy

Podesty ruchome mają również określony kąt obrotu. Jest on wskazywany zarówno dla wysięgnika, który obraca się wokół osi dźwigu, jak i osobno dla samej platformy. Nie dotyczą one w zasadzie platform wiszących, które poruszają się w górę i w dół w jednej osi. Jeżeli potrzebne jest urządzenie obejmujące szeroki kąt działania oraz duży zasięg roboczy, trzeba pamiętać, że nie mają takich wszystkie podesty ruchome. Wynajem w firmie dysponującej dużą ilością sprzętu budowlanego to największa szansa na znalezienie takiego, jaki potrzebujemy.

Katarzyna Domańska

Katarzyna Domańska

Ekspertka w dziedzinie remontów i wykończeń wnętrz. Autorka licznych poradników dotyczących samodzielnych prac renowacyjnych. Z pasją testuje nowe materiały i technologie, aby ułatwić czytelnikom realizację domowych projektów.

Artykuły: 235

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *