Zakup biurka nie jest wcale sprawą tak łatwą, jak mogłoby się wydawać. Należy brać pod uwagę o wiele więcej kwestii niż tylko wygląd oraz to, czy zmieści się w pokoju. Najlepiej, aby pasowało idealnie jak dobre buty i wszystko miało dopasowane do nas jak najlepszy rower. Co decyduje o tym, czy biurko komputerowe będzie wygodne?
Optymalna wysokość biurka
Wysokość to najbardziej podstawowa kwestia, gdy wybieramy biurko. Gdy to tylko możliwe, powinna być ona dostosowana do wzrostu właściciela. Optymalnie jest, gdy siedząc ze stopami opartymi na podłodze, mamy blat na takiej wysokości, że możemy położyć na nim zgięte pod kątem prostym przedramiona. Taka pozycja zapobiega urazom i zwyrodnieniom nadgarstków. Biurko nie może być również zbyt nisko. Za wysokie natomiast można zniwelować ustawieniem krzesła oraz podnóżkiem. Dla osób szczególnie niskich lub wysokich dobrym rozwiązaniem mogą być biurka komputerowe z regulowaną wysokością.
Biurka duże i małe – dostosowane do potrzeb
Także same wymiary blatu są bardzo istotne i należy dobrać je do sposobu korzystania z biurka. Duże przyda się do rozłożenia książek i notatek czy też do jednoczesnej pracy przy komputerze i nad papierowymi materiałami. Małe biurko komputerowe w zupełności wystarczy osobom, które potrzebują tylko przejrzeć Internet, napisać e-mail. Często właśnie takie biurka wybierane są do kącika w sypialni.
Nadstawki na biurko
Obecnie coraz rzadziej spotyka się nadstawki pod monitor – nie tylko dlatego, że częściej używa się laptopów, ale także dlatego, że nie zawsze łatwo je dopasować do wzrostu korzystającej z mebla osoby. Jednak producenci idą z duchem czasu. Często biurka komputerowe mają możliwość dokupienia podstawki właśnie pod laptop. Umożliwia ona mieć ekran na optymalnej wysokości, niewymagającej pochylania szyi, przy jednoczesnym posługiwaniu się dołączaną klawiaturą zewnętrzną. Innym rodzajem nadstawek są te, które zamieniają biurko w coś w rodzaju meblościanki. Dodatkowe półki na dokumenty bywają bardzo przydatne, by więcej zmieścić na tej samej powierzchni pomieszczenia. Takie biurka komputerowe wykorzystuje się chętnie zarówno w biurach, jak i w domach. Wygoda takiej nadstawki zależy od tego, czy nie jest ona umieszczona zbyt nisko.
Biurka z półką na klawiaturę
W czasie, gdy królowały komputery stacjonarne, takie biurko komputerowe miał prawie każdy. Na pewien czas zostały wyparte przez minimalistyczne blaty, a obecnie biurka z wysuwaną półką wracają do łask. Z jednej strony coraz więcej osób intensywnie eksploatujących swoje komputery korzysta z zewnętrznych klawiatur, tańszych do wymiany niż naprawa laptopa. Ponadto takie biurka pozwalają schować po skończonej pracy laptop. Dzięki temu biurko staje się wielofunkcyjne, może posłużyć do rysowania, pisania na papierze, czytania.
Szafki i szuflady
Umieszczone w dolnej części biurka szuflady i szafki mają wpływ na wygodę na wielu płaszczyznach. Po pierwsze wyposażony w nie mebel staje się bardziej praktyczny i pozwala lepiej zarządzać przestrzenią. Po drugie – kluczowe dla wygody jest ich rozmieszczenie. Szafki pod blatem powinny umożliwiać wygodne siedzenie i dostęp do całego blatu. Klasyczne meble mają zazwyczaj zwartą formę, natomiast biurko komputerowe może także mieć otwartą od góry podstawę pod drukarkę. To funkcjonalne i ergonomiczne rozwiązanie. W przypadku montowanego z wybieranych osobno elementów, modułowego biurka najczęściej mamy do czynienia z praktycznymi szafkami na kółkach.
Nachylenie blatu – biurka dla rysowników i do pracy na stojąco
Chociaż najczęściej spotykane biurka nie mają takie opcji, to bywa ona niekiedy potrzebna. Biurka z nachylonym do przodu blatem, jak deska kreślarska, są niezastąpione w przypadku rysowników. W takiej pozycji lepiej panować na perspektywą, a przestrzeń robocza jest równomiernie oświetlona naturalnym światłem. Pojęcie wygody zależy więc od rodzaju wykonywanej pracy. Również korzystający z tabletów graficznych korzystają z takich mebli, gdy tylko mają podpórkę zapobiegającą zsuwaniu się sprzętu. Ta część sprawia, że pochyłe blaty mogą służyć także jako biurka komputerowe. Najczęściej dotyczy to mebli przeznaczonych do pracy na stojąco. Często są to biurka z regulacją wysokości oraz stopnia nachylenia blatu.