3 Kroki do czystej kuchni i łazienki
Miejscami, które trzeba sprzątać najczęściej ze względu na ilość gromadzących się tam bakterii są kuchnia i łazienka. Inne pomieszczenia nie wymagają codziennego, gruntownego dbania o czystość, jednak miejsce w którym spożywamy posiłki, musi lśnić czystością, podobnie jak to, w którym dbamy o higienę osobistą.
Podziel pracę na etapy – zacznij od najbardziej zabrudzonych miejsc
Rozpoczynając codzienne porządki warto zacząć od najbardziej zabrudzonych miejsc. W przypadku łazienki będzie to ceramika łazienkowa, czyli wanna i umywalka, a także toaleta. W przypadku tej ostatniej stosowanie kostek czyszczących pozwala na bieżąco czyścić powierzchnię ze szkodliwych bakterii. Jednak warto stosować również środek w sprayu lub ze specjalnym dozownikiem, zabezpieczający przed powstawaniem kamienia, a także rdzy i używać go przynajmniej raz w tygodniu. Wannę można skutecznie wyczyścić roztworem sody oczyszczonej i mydła w płynie. Można również zdecydować się na uniwersalny środek do ceramiki. Nie sprawdza się tu słynne powiedzenie mówiące, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Uniwersalnych środków do czyszczenia można używać również w kuchni, choć do czyszczenia piekarnika czy kuchenki mikrofalowej, warto używać dedykowanych środków czystości. Po wyczyszczeniu najbardziej zabrudzonych miejsc można przejść do czyszczenia kafelek czy też płyt szklanych. Na sam koniec najlepiej zostawić podłogę, gdyż najefektywniejsze jest system sprzątania od góry do dołu. W ten sposób nie trzeba pewnych czynności powtarzać po dwa razy.
Dobierz środki czystości do rodzaju powierzchni
Zarówno do marmuru, granitu, szkła, jak i drewna można znaleźć dedykowane środki czystości. Warto po nie sięgać, gdyż posiadają odpowiednio skomponowane składniki czynne, które chronią wybraną powierzchnię i uwydatniają jej strukturę. Myjąc okna warto również zadbać o czystość plastikowych części okien i zastosować specjalny środek do PCV. Dzięki temu powierzchnia okna będzie nabłyszczona nie tylko w części szklanej, a PCV nie będzie żółknąć i dodatkowo będzie zabezpieczone przed przyleganiem kurzu i brudu. Taki środek można stosować również do parapetów wewnętrznych wykonanych z tego materiału, a także innych powierzchni. Dużym problemem jest ścieralność podłogi, jednak używanie odpowiednich środków czystości może przedłużyć jej trwałość w tym zakresie, zwłaszcza podłóg mniej odpornych na uszkodzenia, jak panele. Z kolei do gresu można użyć dedykowanego środka do czyszczenia, a także dobrze sprawdzającego się w tym przypadku płynu do mycia naczyń, zwłaszcza, kiedy posiada się nabłyszczaną podłogę.
Środki czystości do usunięcia uporczywego brudu
Czasem może się zdarzyć, że na powierzchni armatury i w szczelinach pojawi się kamień i rdza. Usunięcie tego rodzaju zabrudzeń zwykłymi środkami do czyszczenia jest właściwie niemożliwe. Można użyć roztworu sody oczyszczonej, jednak jego przygotowanie wymaga chwili. Znacznie szybszym sposobem są środki w sprayu dedykowane do usuwania uporczywego brudu. W przypadku kabin prysznicowych problemem jest usuwanie osadów z mydła. Jednak z tym również można sobie poradzić. Specjalny środek pozwoli usunąć nieestetyczne plamy bez wysiłku i poświęcania na tą czynność więcej niż 5 minut.
Zaopatrzenie się w podstawowe środki czystości do wybranych powierzchni pozwoli znacznie ułatwić sprzątanie pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka. Dodatkowo przedłuża trwałość mebli, armatury, ceramiki i sprzętów AGD, które mogą służyć przez wiele lat. Dzięki temu zapewniamy sobie zdrową atmosferę w najczęściej użytkowanych pomieszczeniach.