Niestety wiele osób płaci naprawdę horrendalne rachunki za ogrzewanie, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę sporo. Warto zdecydować się na efektywną wymianę ciepła, gdzie bardzo duże znaczenie ma zakup grzejników. W SklepEnergii.pl znajdziesz grzejniki płytowe, które wyróżniają się najwyższą jakością i świetną estetyką.
Rozmieszczenie grzejników ma znaczenie
Aby system ogrzewania domu mógł działać jak należy konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie grzejników w pomieszczeniach. Muszą znajdować się na właściwej wysokości, aby obieg ciepła nie był utrudniony, a dodatkowo w miejscach, gdzie istnieją największe ubytki ciepła. Dlatego najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie grzejników pod oknami. Oczywiście czasem nie jest to możliwe. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z domem, gdzie cała południowa ściana pokryta jest w szybach, warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest ogrzewanie podłogowe. Dzięki dostępowi naturalnej energii słonecznej będzie tu potrzebne mniejsze zapotrzebowanie na energię. Również orientacja grzejników: pionowa lub pozioma, a także wielkość grzejników dostosowana do kubatury pomieszczenia wpływa na efektywną wymianę ciepła.
Dobrze wykonana wentylacja kluczem do ograniczenia ubytków ciepła
Bardzo duże znaczenie ma również prawidłowe wykonanie kanałów wentylacyjnych, zarówno w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej. Trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczenie kratek wentylacyjnych, które muszą znaleźć się koniecznie w tych pomieszczeniach, gdzie produkowanych jest najwięcej zanieczyszczeń, a także dwutlenku węgla. Dlatego kuchnia, a także łazienka są tymi pomieszczeniami, gdzie muszą się one znaleźć. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie wykonanie podcięć w drzwiach lub otworów wentylacyjnych. W przypadku wentylacji mechanicznej trzeba bezwzględnie dbać o czystość filtrów zarówno w centrali wentylacyjnej, czyli rekuperatorze, jak i na czerpni. Istotne znaczenie ma tu również regularna konserwacja przewodów wentylacyjnych. Bezwzględnie trzeba również pamiętać o ograniczeniu ubytków ciepła od strony drzwi i okien. Najlepiej jeśli stolarka okienna w przypadku wentylacji mechanicznej jest stała.
Dobór grzejników jest istotny
Również duże znaczenie ma dobór odpowiedniego grzejnika do pomieszczenia. Już na samym początku zdradzimy Wam, że do każdego pomieszczenia, niezależnie od kubatury, najlepszym wyborem jest grzejnik płytowy. Otóż modele płytowe świetnie współpracują z nowoczesnymi źródłami ciepła, a jednocześnie doskonale utrzymują ciepło i bardzo szybko się nagrzewają. Warto także zwrócić uwagę na ich konstrukcję, która jest prosta, bez zbędnych kantów i wpisuje się w bardzo modny obecnie geometryzm. Zatem takie grzejniki pasują zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych w stylu klasycznym, czy retro. Jeżeli w domu macie starszy typ podłączenia to zdecydowanie bardziej polecamy wam grzejniki żeberkowe, które również dobrze utrzymują temperaturę i szybko się nagrzewają. Jednak pewną ich wadą jest to, iż posiadają nieregularny kształt przez co w niektórych miejscach osadza się kurz, co może być uciążliwe.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniego typu grzejników, ale nie możemy również zapomnieć, że bardzo duże znaczenie ma także odpowiednia izolacja cieplna. Otóż wiele ciepła ucieka przez nieszczelne okna, podobnie jak drzwi. Ale oczywiście wymiana całej stolarki okiennej i drzwiowej jest droga, dlatego można zdecydować się na uszczelnianie, np. pianką pur. Istotne znaczenie ma również stan techniczny domu, tzn. czy posiada on ocieplenie. Jeżeli nie to koniecznie należy się na nie zdecydować. Tu również można wybrać piankę pur albo płyty styropianowe. Warto również ocieplić poddasze pianką lub wełną mineralną. Pomocne będzie również zastosowanie rolet zewnętrznych, które zatrzymują ciepło i pozwalają zmniejszyć ubytki ciepła nawet o 30%.
Efektywną wymianę ciepła zapewnia szczelna instalacja cieplna w połączeniu z wentylacją, a także izolacja termiczna. W przypadku wentylacji grawitacyjnej koniecznie należy pamiętać o regularnym, intensywnym, ale krótkim wietrzeniu pomieszczeń.