żelazne ogrodzenie

5 pomysłów na ciekawe i nietuzinkowe ogrodzenie

Sposobów na wykonanie ogrodzenia jest całe mnóstwo. Ważny jest tu zawsze solidny fundament, aby pierwszy lepszy wiatr nam go nie porwał. Jednak jeśli chodzi o dobór materiałów, musimy wziąć pod uwagę nie tylko trwałość, ale również estetykę i dopasowanie do charakteru elewacji. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 pomysłów na ciekawe i nietuzinkowe ogrodzenie.

Wybierz ogrodzenie z gabionów dopasowane do Twoich potrzeb

Pierwsza propozycja jest zarazem znana i jeszcze stosunkowo nie często stosowana, a jest świetnym sposobem na zapewnienie sobie spokoju we własnym domu od czujnego wzroku sąsiadów, a także hałasów dochodzących z zewnątrz. To ogrodzenia gabionowe. Ich rodzajów jest całe mnóstwo. Można wszak zdecydować się na słupki gabionowe w połączeniu z panelami metalowymi. Słupki wypełniamy dowolnym kruszywem albo drewnem bądź pokruszoną ceramiką. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele. Można zdecydować się także na stalowe kosze gabionowe, czyli jednolite ogrodzenia, wypełnione kruszywem, choć i tu może być różnorodnie. Wszak można zastosować kruszywo o różnej kolorystyce tworząc pasy i wzory, co jest czasochłonne, jednak bardzo efektowne.

Ogrodzenia ze słupkami kamiennymi i przęsłami metalowymi

Kolejną propozycją mogą być ogrodzenia, które podobnie jak gabiony pasują do nowoczesnych zabudowań. Słupki nie muszą być odlane z betonu czy wykonane z cegły, można je stworzyć również z kamienia. Takie modele są niezwykle efektowne, a praca przy nich bardzo długa, jednak efekt jest wart włożonego wysiłku. Wystarczy jeszcze dołączyć panele stalowe i całość będzie się świetnie prezentować. W przypadku bardziej tradycyjnych zabudowań sprawdzi się ogrodzenie w całości wykonane z kamienia, jedynie z bramą kutą lub drewnianą. Tutaj świetnie sprawdzi się łupek kwarcytowy. Drobne kamienie świetnie się prezentują, tworząc solidną „fortecę”.

Klinkierowe słupki i drewniane przęsła

W przypadku wiejskich dworków i domów pokrytych klinkierem można pójść za ciosem i także ogrodzenie wykonać z tego materiału. Klinkierowe słupki w połączeniu z drewnianymi przęsłami doskonale się prezentują. Można zdecydować się na panele ułożone wertykalnie lub horyzontalnie, wszystko zależy od upodobań. Takie ogrodzenie doskonale komponuje się z przydomową zielenią, zwłaszcza niewielkimi zielonymi krzewami i iglakami. Oczywiście drewniane przęsła należy co jakiś czas konserwować. Impregnacja pozwala na zachowanie wyrazistości koloru drewna, a także zapobiega jego pęcznieniu i pękaniu. Takie ogrodzenie może prezentować się doskonale przez wiele lat.

A może ogrodzenie szklane?

Jednym z bardziej nowoczesnych i najrzadziej spotykanych pomysłów jest ogrodzenie szklane. Najczęściej można je zobaczyć jako otoczenie przydomowych basenów, jednak sprawdzi się nie tylko w przypadku takich domostw. Takie ogrodzenia mogą być montowane w systemie ramowym lub bezramowym, a najczęściej ramy są stalowe, choć bywa, że stosuje się także drewniane. Szkło jest oczywiście hartowane i może być w pełni przejrzyste lub bardziej matowe. Niewątpliwie takie rozwiązanie sprawia, że działka wydaje się większa i gwarantuje również lepsze widoki. Oczywiście choć można wybrać panele szklane samoczyszczące, to oczywiście co pewien czas nawet je trzeba myć i to jest chyba największa wada takiego ogrodzenia. Ponadto mogą pojawić się na nim rysy. Nie jest to również najlepsze rozwiązanie dla miłośników przyrody, gdyż zdarza się, że takiego ogrodzenia nie zauważają owady czy ptaki. Na pewno jednak takie ogrodzenie będzie wyróżniać się na tle innych posesji i jeśli właśnie na oryginalności, a także jak największej dostępności światła Ci zależy, to jest to odpowiedni wybór.

Ogrodzenie w stylu eko

Ostatnią propozycją jest ogrodzenie w stylu eko. Zatem najlepiej postawić ażurowe ogrodzenie drewniane i obsadzić je bluszczem. Takie ogrodzenie absorbuje zanieczyszczenia i tworzy przyjazny mikroklimat w domu. Świetnie komponuje się z oczkiem wodnym czy ogródkiem skalnym. W przypadku tego ostatniego tworzonego na sztucznie utworzonej skarpie, nasyp trzeba zabezpieczyć i tu świetnie sprawdzi się elka betonowa. Trwałe prefabrykowane elementy betonowe gwarantują zniwelowanie erozji gleby. Dzięki temu z każdej strony ogród i ogrodzenie może świetnie się prezentować, gdyż nasyp można zaplanować tuż przy bocznej siatce ogrodzenia.

Niewątpliwie dobrze wyglądające ogrodzenie jest wizytówką każdej działki i dopełnieniem aranżacji domu. Jeśli dom otaczają naturalne skarpy czy nasypy, można je zabezpieczyć stosując elki betonowe.

Piotr Sobczak

Piotr Sobczak

Specjalista ds. ogrodnictwa z wieloletnią praktyką w projektowaniu i pielęgnacji terenów zielonych. Dzieli się wiedzą na temat zakładania ogrodów i dbania o rośliny przez cały rok. Miłośnik ekologicznych rozwiązań w przestrzeni przydomowej.

Artykuły: 104

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *