Flizowanie a może układanie płytek? Czym różnią się od siebie te pojęcia i czy w ogóle jakiekolwiek różnice tu występują? Warto poznać ten termin, by mieć świadomość, w jaki sposób może wyglądać kafelkowanie. To przydatne, zwłaszcza gdy planuje się remont i ustala się rodzaj przeprowadzanych prac.
Czym jest flizowanie?
Flizowanie to termin, który najczęściej używany jest jako synonim dla kafelkowania i układania płytek, jak gres, glazura, terakota lub kamień. Czy jest to więc to samo? Nie do końca! Na czym polega flizowanie, podaje serwis www.glazurnik-katowice.pl, my dodamy, że jest to specyficzna technika układania płytek, przy której ścina się i szlifuje ich krawędzie. Najczęściej robi się to pod kątem 45 stopni, a tym samym uzyskuje się bardzo dokładne i eleganckie wykończenie. Jest to oczywiście tylko jeden z możliwych elementów popularnie wykorzystywanych w kafelkowaniu. Co ciekawe, pojęcie flizowania najbardziej znane jest przede wszystkim w Małopolsce, a szczególnie w Krakowie.
Flizowanie a układanie kafelek – różnice?
W takim razie, czy flizowanie różni się czymś od standardowego pojęcia, jakim jest po prostu układanie płytek? Różnica jest, choć może nie tak wielka. Przede wszystkim flizowanie to jedna z metod wykorzystywana przy kładzeniu kafelek i wyróżnia się przede wszystkim tym, iż najważniejsze jest tutaj uzyskanie odpowiedniego efektu wizualnego. To też przede wszystkim termin o charakterze regionalnym i w większości przypadków może być traktowany jako synonim kafelkowania.
Gdzie stosuje się flizowanie?
Tak naprawdę technikę flizowania można wykorzystać praktycznie wszędzie, niezależnie od powierzchni czy pomieszczenia. Dużą popularnością cieszy się zastosowanie tej techniki nie tylko w kuchniach czy łazienkach, ale też na tarasach, balkonach, a nawet elewacjach. Używa się do tego różnego rodzaju płytek – kafelek ceramicznych, gresu, terakoty, kamienia naturalnego, a także cegły. Z powodzeniem można nimi wykładać podłogi oraz ściany.
Jakie są zalety flizowania?
Już wiemy, że flizowanie to nieco inne określenie kafelkowania, które wyróżnia się też odrobinę odmienną techniką kładzenia płytek. Chodzi tutaj przede wszystkim o staranność, a także dekoracyjność. Dzięki zastosowaniu specjalnych wzorów i układów tak przygotowane powierzchnie charakteryzują się znacznie większą estetyką i elegancją. Dodatkowo można liczyć tu na wysoką jakość wykorzystanych materiałów oraz sposobu wykonania, co sprawia, że ułożone płytki są wytrzymałe, odporne na zniszczenia oraz łatwe w pielęgnacji.
Kto powinien zająć się flizowaniem?
Flizowanie odróżnia się od zwykłego kafelkowania, większym naciskiem ma dekoracyjność, a to sprawia, że nie powinno się tym zajmować samodzielnie. Oczywiście, jeżeli ma się odpowiednie umiejętności, nic nie stoi temu na przeszkodzie, jednak zdecydowanie lepiej byłoby powierzyć to zadanie profesjonalnemu glazurnikowi. Mając potrzebną wiedzę oraz znając wymagania klientów, będzie on mógł ułożyć kafelki na każdy sposób, jaki tylko będzie chciał klient.