Metody zabezpieczania wykopów. Rodzaje i charakterystyka zabezpieczeń wykopów

Metody zabezpieczania wykopów. Rodzaje i charakterystyka zabezpieczeń wykopów

Wykonanie wykopów to nieodłączny etap różnego rodzaju prac budowlanych, a ich rodzaj i sposób zabezpieczenia uzależniony jest od zakresu wykonywanych prac oraz warunków środowiskowych. Metody te oraz bliższą charakterystykę wykopów budowlanych przedstawiamy w poniższym artykule.

Metody zabezpieczania wykopów

Rodzaje oraz technologie, jakie wykorzystuje się do zabezpieczania wykopów, uzależnione są od rodzaju inwestycji, oraz sposobu jej wykonania. Stosowane są przy budowie podziemnych kondygnacji zarówno tych publicznych, jak i mieszkalnych oraz handlowych, przy realizacji prac komunikacyjnych jak budowa dróg i tuneli, przy infrastrukturze instalacyjnej oraz wielu innych. Tego typu zabezpieczenia wykopów wykonują specjaliści, przykładowo firma Keller oferująca szereg rozwiązań nawet przy najbardziej skomplikowanych pracach budowlanych. Technologia umocnienia i ustabilizowania dostosowywana jest do ogólnych warunków budowy oraz konkretnych zapotrzebowań. W tym celu korzysta się z kilku metod tj.:

Obudowa berlińska

Nazwa pochodzi od pierwszego zastosowania tej techniki przy budowie metra w Berlinie pod koniec XIX wieku. Polega na umieszczeniu w wykonanych wcześniej otworach pionowych pali stalowych. Przestrzeń między nimi wypełnia się drewnianymi elementami poziomej opinki. Technologię tę wykorzystuje się przy głębokich wykopach pod warunkiem, że woda gruntowa znajduje się poniżej nich, a w najbliższym sąsiedztwie nie ma żadnych budynków.

Obudowa paryska

Jest to odmiana obudowy berlińskiej z tą różnicą, że wykonywana jest ze słupów żelbetowych prefabrykowanych. Pręty zbrojeniowe odsłania się i odgina w miarę wybierania gruntu, a gdy ustawi się już siatkę zbrojeniową, wówczas dany fragment obudowy poddaje się zabetonowaniu.

Palisada

Stosuje się ja w warunkach gęstej zabudowy. Niewielkich rozmiarów pionowe pale wpuszczane są do gruntu, dzięki czemu ogranicza się wibracje i hałas. Ta technika pozwala na użycie pali nawet w pobliżu fundamentów już istniejących budynków. W przypadku większych głębokości wykopów palisadę rozpiera się albo kotwi wykorzystując przy tym stalowe bądź żelbetowych oczepów.

Ścianki szczelne

Tymczasowe lub stałe wykorzystuje się przy zabezpieczaniu wykopów nie tylko przed parciem gruntu, ale także przed wodą. W przypadku problematycznych gruntów dzięki tej metodzie można poddawać je modyfikacji polegające na podwiercaniu lub podpłukiwaniu za pomocą płuczki wysokociśnieniowej. Podłużne elementy, z których wykonane są ścianki szczelne, mogą być z drewna, ze stali, żelbetu albo tworzyw sztucznych. Przestrzeń między nimi wypełniają specjalne zamki. Ścianki szczelne montowane są w sposób dynamiczny, lecz generujący większe drgania bądź statyczny. Ten drugi sposób wykorzystywany jest podczas prac przy zwartej infrastrukturze miejskiej.

Zabezpieczanie wykopów – jakie warunki?

To, co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o konkretnej metodzie zabezpieczenia wykopów to zarówno rodzaj prac budowlanych, jak i warunki środowiskowe. Konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie poziomu wód gruntowych, warunków geotechnicznych, bliskości sąsiadujących obiektów, rodzaju zabudowy, metody budowy danej inwestycji oraz głębokość wykopu, jaki należy wykonać. Wszystkie te wytyczne zostały określone przez prawo budowlane, prawo wodne oraz szereg innych, których dotyczy określona inwestycja.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij