Jakie zwierzę wybrać do domu, w którym są dzieci

Jakie zwierzę wybrać do domu, w którym są dzieci?

Zwierzęta towarzyszą nam od pokoleń. Współcześnie oprócz psa czy kota, do wyboru mamy całe mnóstwo mniejszych i większych milusińskich, którzy staną się nie tylko pewną ozdobą naszych domów, ale przede wszystkim będą częścią naszej rodziny. Zwierzęta to nie zabawki, dlatego ich przygarnięcie powinno być przemyślane, zwłaszcza gdy mamy dzieci. Jak wybrać zwierzaka w takim wypadku?

Zwierzęta a dzieci – czy warto?

Zwierzęta, jak zostało już wspomniane, towarzyszą naszemu życiu i to od pokoleń. Wiele rodzin nie wyobraża sobie nieposiadania psa czy kota, albo jakiekolwiek inne żywe stworzenie, które staje się częścią domowego ogniska. Zwierzak w domu niesie ze sobą wiele korzyści, a jedną z tych najistotniejszych jest nauczenie najmłodszych odpowiedzialności i troski. Oczywiście powinno się to odbywać pod czujnym okiem rodziców, jako że dzieci, zwłaszcza te najmłodsze nierzadko zwierzęta traktują nie jako kompanów, ale jako zabawki właśnie, co może wyrządzić wiele szkód. Czy więc warto mieć pupilów w domu? Warto, ale do tematu trzeba podejść rozsądnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając zwierzę do domu z dziećmi?

Wybór zwierzęcia do domu z dzieckiem nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Należy zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Do wyboru mamy przecież nie tylko psy i koty, ale też choćby chomiki, świnki morskie, króliki, ptaki, gady czy ryby. Ich wielkość będzie miała znaczenie, w tym też jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Duży pies może zrobić krzywdę dziecku, z kolei dziecko nieumyślnie może skrzywdzić małe zwierzątko. Długość życia takiego pupila także jest istotna, w końcu każdy z nas przywiązuje się do swoich pupili, a ich utrata bywa bolesna.

Długość życia zwierząt – czy ma znaczenie?

Każde zwierze charakteryzuje się pewną długością życia. Psy, koty, gryzonie, ptaki czy gady mogą żyć dłużej lub krócej. Gdy ma się dzieci, ma to o tyle znaczenie, że maluchy mogą łatwo przywiązać się do milusińskiego, a jego szybką śmierć będą silnie przeżywać. Ile żyją domowe zwierzęta dowiesz się czytając poradnik (eu-eu.eu/ile-zyje-kot-pies-swinka-morska-chomik-rybki-i-inne-zwierzeta-domowe), dobrze zwrócić na to uwagę, zwłaszcza gdy chce się, by nowy domownik był z nami na dłużej.

Duże czy małe zwierzę do domu z dziećmi?

Zależy, o jakie zwierzę chodzi, a także, w jakim wieku są dzieci. W przypadku kilkuletnich maluchów wybór ogromnego psa może być nierozsądny i niebezpieczny, zwłaszcza jak ma się też niewielki metraż. Pójście w drugą skrajność też nie zawsze jest dobrym pomysłem. Wymyślne zabawy dzieci razem ma małymi zwierzętami mogą źle się skończyć właśnie na pupili. Trzeba to przemyśleć i wziąć pod uwagę zdolności empatyczne dzieci. Oczywiście wybór taki może być doskonałą nauką prawidłowej opieki.

Pies, kot, a może… rybka?

Pod tym względem mamy naprawdę szeroki wybór. Psy i koty stanowią pewien standard, ale równie dobrze można zastanowić się nad królikiem, myszą, świnką morską, chomikiem, szynszylą, żółwiem, rybkami czy papużką. Warto oczywiście wziąć pod uwagę to, czy któryś z domowników nie ma alergii, a także to jaką rolę ma sprawować zwierzę. Być kompanem do zabaw i wspólnego spędzania czasu, czy może szansą na naukę pielęgnacji i opieki? Niektóre zwierzęta nie są zalecane dla dzieci poniżej 5 roku życia (np. żółw), z innymi dziecko się nie pobawi (rybki), wybierając ptaki, należy zwrócić uwagę na ich hałaśliwość. Różne gatunki psów i kotów różnią się od siebie nie tylko wyglądem i charakterem, jedne będą bardziej wymagające, inne mniej.

Wybierając zwierzę, pamiętaj, że to nie jest zabawka

Najczęściej popełnianym błędem wśród rodziców jest kupowanie zwierząt domowych jako prezent. To rzadko kiedy się sprawdza i z tego powodu najczęściej są one albo oddawane do schronisk czy sklepów zoologicznych, albo porzucane na pewną śmierć. Zwierzę to nie zabawka! Przed ich przygarnięciem należy wziąć wiele kwestii pod uwagę. Branie psa, wówczas gdy nie mamy czasu go wyprowadzać, nie ma sensu i podobnie wygląda to z innymi nieprzemyślanymi wyborami.

Piotr Sobczak

Piotr Sobczak

Specjalista ds. ogrodnictwa z wieloletnią praktyką w projektowaniu i pielęgnacji terenów zielonych. Dzieli się wiedzą na temat zakładania ogrodów i dbania o rośliny przez cały rok. Miłośnik ekologicznych rozwiązań w przestrzeni przydomowej.

Artykuły: 104

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *