Jak polepszyć jakość wody ze własnej studni?

Własna studnia głębinowa posiada wiele zalet, począwszy od oszczędności w porównaniu do wody dostarczanej z wodociągów, na niezależności związanej z nieustannym do niej dostępem kończąc. Posiadanie własnej studni wymaga jednak indywidualnej kontroli nad jakością wody, gdyż takie studnie nie są kontrolowane przez urzędy. W związku z tym przeprowadzenie badań należy wykonywać okresowo na własny koszt, gdyż woda ze studni głębinowej może zawierać związki chemiczne negatywnie wpływające na organizm.

Jakie zanieczyszczenia mogą wpłynąć na jakość wody?

Woda z przydomowych studni może różnić się swoim składem w zależności od jej umiejscowienia – i tak jedni przez długi czas nie będą mieli z nią żadnych problemów, natomiast inni będą borykali się z nieustanną koniecznością jej uzdatniania. Woda może być zanieczyszczona między innymi chemikaliami chwastobójczymi i pestycydami z pobliskich pól. Najczęściej odbiegające parametry w badaniach laboratoryjnych skupiają się na nadmiarze żelaza, manganu czy szkodliwych mikroorganizmów. Warto zwrócić także uwagę na twardość wody, co kwalifikuje ją do uzdatniania.

Uzdatnianie kluczem do poprawy jakości wody

W zależności od rodzaju parametrów odbiegających od normy w badaniach laboratoryjnych, warto wybrać odpowiednie urządzenie, które umożliwi szybkie, sprawne i dokładne uzdatnianie wody ze studni.  Dbanie o stan wody w przydomowej studni to klucz do sukcesu jeśli chodzi o jej jakość i przydatność do spożycia. Woda złej jakości może prowadzić do wielu chorób, dlatego wybierając odpowiednie urządzenie do jej uzdatniania, dbamy jednocześnie o nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich, którzy z wody będą korzystać. Odpowiedź na pytanie, jak uzdatniać wodę ze starej studni znajdziesz tu.

Szereg dostępnych na rynku filtrów mechanicznych, zmiękczających i pozbywających się mikroorganizmów gwarantuje, że z pewnością dostosujemy właściwy do naszej przydomowej studni. Urządzenie do uzdatniania powinno być dopasowane do właściwości wody, z jaką ma pracować. Dobór urządzenia, którego działanie będzie oparte na wynikach badań laboratoryjnych sprawi, że woda, której będziemy używać będzie czysta i wolna od zanieczyszczeń, a nasze zdrowie nie będzie zagrożone.

SPRAWDŹ:  Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, jaką lokalizację warto wybrać
Piotr Sobczak

Piotr Sobczak

Specjalista ds. ogrodnictwa z wieloletnią praktyką w projektowaniu i pielęgnacji terenów zielonych. Dzieli się wiedzą na temat zakładania ogrodów i dbania o rośliny przez cały rok. Miłośnik ekologicznych rozwiązań w przestrzeni przydomowej.

Artykuły: 104

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *