Malowanie ścian do połowy – lamperia wraca do łask!

Malowanie ścian do połowy, czyli tak zwana lamperia królowała w czasach PRL-u, ale obecnie wraca do łask i coraz częściej pojawia się w aranżacyjnych inspiracjach. Jak pomalować ściany do połowy, żeby stworzyć piękne modern retro wnętrze, a uniknąć skojarzeń ze szpitalnym korytarzem lub klatką schodową w bloku z wielkiej płyty? Kluczem do sukcesu jest dobór dobrych kolorów.

Zanim lamperie rozpowszechniły się w Polsce, stosowane były przede wszystkim w ekskluzywnych, zagranicznych pałacach i hotelach. Kojarzyły się więc przez wiele lat z elegancją i nienagannym szykiem. Decydując się na malowanie ścian do połowy pewnie chcesz sięgnąć do tych właśnie korzeni – elegancji i prestiżu. Jak to zrobić?

Do wyboru masz kilka konfiguracji:

  • zastosowanie dwóch farb w różnych kolorach,
  • połączenie farby i tapety,
  • farbę na górze i sztukaterię na dole,
  • tapetę na górze i drewniane lub stylizowane na drewniane deski na dole,
  • tapeta lub farba połączona z płytkami.

Niektóre z nich, tak, jak farba/tapeta z płytkami, sprawdzi się przede wszystkim w łazience i kuchni. Inne, jak tapeta i drewniane deski, najlepiej wypadnie w sypialni. Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej uniwersalną i najłatwiejszą w stworzeniu konfigurację, postawilibyśmy na malowanie ściany dwoma różnymi farbami.

Jakie kolory lamperii wybrać?

Jeśli zależy Ci na jak najbezpieczniejszym wariancie – z minimalnym ryzykiem złego zestawienia kolorów, postaw na biel u góry połączoną z innym kolorem na dole. Dobrze będzie wyglądał kontrast, a więc biel z granatem, butelkową zielenią lub musztardową żółcią. Możesz też wybrać pastelowe odcienie: szałwię, pudrowy róż, zgaszony błękit.

Drugi wariant na pewno sprawdzi się w pokoju dziecka, w którym chcemy uniknąć nadmiernej stymulacji kolorami. Z tego samego powodu pastelowe lamperie polecane są też do domowego biura. Wyraziste kolory zarezerwuj dla przedpokoju, salonu i sypialni dorosłych.

Praktyczna strona malowania ścian do połowy, czyli do jakiej wysokości wykonać lamperię?

Uznaje się, że dolna część powinna sięgać około 1/3 całej wysokości. W zależności od tego, jak wysokie jest pomieszczenie, będzie to oczywiście inna wartość. Warto dokładnie ją zmierzyć, bo przesunięcie lamperii nawet o odrobinę w jedną bądź drugą stronę może zaburzyć efekt harmonii, na którym nam przecież zależy.

Czasami zdarzają się wyjątki i świetnie wygląda lamperia zbiegająca się z poziomem już obecnym w pokoju i tworzonym przez meble lub parapet.

Dlaczego warto wybrać malowanie ścian do połowy?

  • To skutecznie odświeża całą aranżację i wyróżnia ją na tle stylów, które obecnie w głównej mierze stawiają na całe ściany w jednym kolorze lub z tą samą tapetą.
  • Lamperia jest praktyczna – jasna góra optycznie powiększa pokój, a na ciemnym dole, naturalnie bardziej narażonym na zabrudzenia, wszelkie zanieczyszczenia są o wiele mniej widoczne.
  • Takie malowanie ściany daje duże pole do aranżacyjnego popisu. W zależności od gustu oraz możliwości możesz wybierać między kilkoma różnymi kompozycjami. Każda tworzy inny klimat i dodaje wnętrzom pierwiastka o innym estetycznym charakterze.

Podsumowanie:

  • Lamperia, czyli malowanie ścian do połowy coraz częściej pojawia się w proponowanych aranżacjach. To już nie akcent rodem z PRL-owskiego szpitala, ale wyrazisty i modny akcent w Twoim domu!
  • Lamperia jest dobrym pomysłem niemal na każde pomieszczenie w Twoim domu, zarówno pokój dziecka i sypialnię dorosłych, salon, jak i kuchnię oraz łazienkę.
  • Malowanie ścian do połowy wcale nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej konfiguracji oraz koloru, który dobrze połączy się z meblami i resztą pokoju.
Piotr Sobczak

Piotr Sobczak

Specjalista ds. ogrodnictwa z wieloletnią praktyką w projektowaniu i pielęgnacji terenów zielonych. Dzieli się wiedzą na temat zakładania ogrodów i dbania o rośliny przez cały rok. Miłośnik ekologicznych rozwiązań w przestrzeni przydomowej.

Artykuły: 104

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *