Koncepcja Lagom w Twojej kuchni – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Duńczycy uznawani są za najszczęśliwszy naród świat. Żyją oni zgodnie z filozofią hygge, która nakazuje cieszyć się z drobnych rzeczy. Z kolei Szwedzi słyną z praktyczności i chyba wie to każdy. Jednocześnie są ono twórcą innej filozofii, która jest lagom. Oznacza to, że wszystkiego musi być „w sam raz”. A więc wnętrze powinno być urządzone tak, by nie zabrakło w nim niczego, ale też nie było rzeczy w nadmiarze, które są niepotrzebne. Dziś właśnie skupmy się na koncepcji lagom. Jak wprowadzić ją do swojej kuchni i o czym należy pamiętać.
Lagom w Twojej kuchni
Już wiecie, czym jest lagom. Ale jak ją wprowadzić do kuchni? Zasadniczo nie jest to wcale trudne. Otóż trzeba pamiętać, że kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To w niej spędzamy wiele czasu przygotowując posiłki, ale też jedząc, sprzątając czy rozmawiając przy kawie. Dlatego tak ważne jest to, aby kuchnia była funkcjonalna. Ale wiadomym jest, że trzeba też zadbać o estetykę, lecz w praktycznym wydaniu. Według koncepcji lagom nie ma sensu wybierania dekoracji, które tylko stoją się i się kurzą. Jednocześnie nie trzeba też rezygnować z estetyki. Wystarczy tylko wybierać takie przedmioty, które mogą łączyć jedno i drugie. Pomyślcie tylko, że puszki na kawę nie muszą tylko służyć do jej przechowywania. Ale mogą też być dekoracją blatu. Zatem jest to naprawdę proste. W lagom ważna jest także jakość. A więc należy wybierać takie rzeczy, które rzeczywiście posłużą przez długi czas, bo co jak co, ale Szwedzi nie lubią marnotrawstwa.
Nie tylko meble, ale i szafa
Czasami niepozorne rzeczy rzeczywiście okazują się totalnym must have. Zapewne za chwilę nieco się zdziwicie. Otóż w kuchni poza klasycznymi meblami może znaleźć się też szafa. Ba! Powinna znaleźć się szafa. Może być połączona z meblami albo mieścić się na granicy kuchni i jadalni. Jedno jest pewne dzięki niej zyskacie jeszcze więcej miejsca do przechowywania, ale też świetne uzupełnienie kuchni. Możemy Wam polecić szafy na wymiar Błonie na jago-kuchnie.com.pl. Możecie znaleźć tam szeroki wybór modeli, które dopasujecie do kubatury pomieszczenia, ale też stylu w jakim urządzona jest Wasza kuchni. Zwróćcie też uwagę na to, jakie powinny być meble kuchenne. Nie wystarczy tylko wybrać modeli, które się Wam podobają. Należy sprawdzić czy są one praktyczne. Do tego trzeba dobrać je do kubatury pomieszczenia. Jeżeli potrzebujecie sporo miejsca do przechowywania, a kuchnia jest mała, to postawcie na wysoką zabudowę. Do tego też wybierzecie szafki narożne i cargo. Bardzo ważne jest to, aby szuflady cicho pracowały, ale i były pojemne. W przypadku większych przestrzeni można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej.
Balans kolorem
Meble już wybrane, to czas pomyśleć nad kolorem, a raczej nad balansem kolorów. Otóż w szwedzkiej filozofii, gdzie wszystko musi być „w sam raz” nie może zabraknąć też kolorów, tyle tylko, że w nieco mniej intensywnej formie. Nie należy wybierać mocnych odcieni, które szybko wychodzą z mody i sprawiają, że wnętrze jest modne tylko przez jeden sezon. Lepiej stawiać na takie kolory, które są stylowe, ale i ponadczasowe, a do tego przebywanie w tak pomalowanym wnętrzu jest przyjemne. Można wybrać pastele, ale też odcienie szarości. Do tego nie należy stawiać na żadne kamienie ścienne czy inne płytki, które mają dekorować ściany, bo w lagom są one zupełnie zbędne.
Oświetlenie ma znaczenie, czyli o sztuce doboru światła
Oczywiście trzeba jeszcze zwrócić uwagę na samo oświetlenie i w tym przypadku również ono powinno być maksymalnie praktyczne, ale i ciepłe bądź neutralne. W lagom nie stawia się na duże żyrandole, lecz wybiera takie lampy, które rzeczywiście dobrze oświetlą czy doświetlą przestrzeń, a przy tym nie będą zajmować dużej ilości miejsca. Można wybrać oświetlenie punktowe, ale też postawić na oświetlenie typu plafon. Jednocześnie trzeba zadbać o to, by intensywność światła pozwalała na wykonywanie wszelkich prac w kuchni w maksymalnej wygodzie. Pamiętajcie jeszcze, że w lagom światło nie pełni funkcji dekoracyjnej, lecz jest przede wszystkim elementem praktycznym.