Dom z bali – funkcjonalny, ekologiczny i przytulny

Drewno staje się jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych, a domy z bali znajdują sobie coraz więcej zwolenników, nie tylko w górach, ale także w dużych miastach. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i pod wieloma względami dom z bali jest bardziej praktyczny niż tradycyjny dom murowany.

Domy z bali to już nie tylko domki letniskowe czy budynki na potrzeby restauracji czy góralskiej karczmy, ale w pełni funkcjonalne domy całoroczne. Wbrew pozorom domki z bali nie spotyka się tylko na Podhalu, ale w całej Polsce. Przeglądając domy na sprzedaż – Warszawa, widać, że są one równie popularne także w stolicy. Taki dom ma wiele zalet, stosunkowo szybko się go buduje, jest ekologiczny, a w dodatku charakteryzuje się ciekawym, oryginalnym wyglądem.

Jak wybudować dom z bali?

Po pierwsze, trzeba zacząć od odpowiedniego wyboru drewna, a potem właściwie go zabezpieczyć. Najważniejszy element konstrukcji domu to szczelne złączenie bali ze sobą. Bale muszą być wcześniej przygotowane na wymiar i odpowiednio obrobione, a następnie ułożone zgodnie z projektem. Dom z bali musi też posiadać odpowiednią izolację, najczęściej wykorzystuje się do tego wełnę mineralną. Dzięki temu dom z bala jest chroniony przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Aby domy z bali były solidne, ważne będzie zastosowanie materiałów wysokiej jakości, a tym samym jak najwyższej jakości drewna. Im lepsze drewno, tym lepiej. Do budowy domu z bali najlepiej jest używać bale świerkowe czy jodłowe, a także modrzewiowe. Mają one odpowiednią twardość, a także nie będą tak łatwo nasiąkać wodę jak np. bale sosnowe. Takie drewno będzie jednak droższe, a dodatkowo jest trudniej dostępne. Budując dom z bali, warto zdecydować się na bale klejone zamiast litych. Będą one droższe, ale też mniej podane na odkształcenia, zapewnią lepszą szczelność budynku, a także pozwolą na bardziej precyzyjne połączenie bali ze sobą. Zaletą bali litych jest z kolei to, że są one bardziej efektowne. Specyficzna konstrukcja domu z bali wymusza pewne ograniczenia w planowaniu przestrzeni, gdyż konieczne będzie wykonanie słupów podporowych wnętrza co ok. 4 metry.

Dom z bali. Jakie ma zalety?

Po pierwsze domy z bali są bardzo trwałe, a odpowiednio wybudowane, nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Drewno to materiał o doskonałych parametrach termoizolacyjnych. Bale muszą być jednak solidnie wykonane, a dom postawiony przez specjalistę, który ma doświadczenie w budowaniu domów z bali i wie, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Bardzo ważna jest tutaj precyzja wykonania. Dodatkowo domy z bali buduje się szybciej niż klasyczne domy murowane, a prac nie trzeba przerywać w okresie zimowym, domy z bala można więc stawiać przez cały rok. Taki dom łatwo też potem wykończyć. Gotowy dom można postawić nawet w miesiąc. Domy z bali są również bardzo ekologiczne, buduje się je więc z troską o środowisko naturalne. Dodatkowo zapewniają specjalny mikroklimat, który pozytywnie wypływa na organizm. Drewno absorbuje też szkodliwe substancje z otoczenia. Jest bardzo trwałym i odpornym materiałem budowlanym, a także jest niezwykle eleganckie i bardzo korzystnie wpływa na ogólny wygląd domu. Wbrew pozorom dom z bali wcale nie jest bardziej narażony na ryzyko pożaru niż domy tradycyjne. Bale są obrabiane tak, aby były jak najbardziej gładkie i tym samym powodowały, że ewentualne płomienie się po nich ślizgają. Dodatkowo bale używane do budowy domu są impregnowane środkami zwiększającymi ogniotrwałość.

Domy drewniane wykonane z bali wyróżniają się oryginalnym wyglądem i niepowtarzalną stylistyką, a także wyjątkowym przytulnym charakterem. Dom można zaprojektować zgodnie ze swoim pomysłem, preferencjami i potrzebami lub skorzystać z gotowego projektu. Na rynku jest już coraz więcej architektów, którzy specjalizują się w projektach domów z bali.

Ile kosztuje dom z bali?

Domy drewniane będą tańsze od tradycyjnych murowanych, gdyż niższy będzie koszt ich postawienia oraz cena materiału. Domy z bali na sprzedaż to koszt ok. 2500 zł za m kw. Patrząc na domy z bali góralskie – cennik, widać, że dokładna kwota zależy jednak od lokalizacji, metrażu, a także rodzaju użytego drewna czy sposobu konstrukcji. Finalny koszt zależy też od wykończenia domu, sposobu wykonania ścian działowych czy grubości użytych bali. Gotowe domy z bali to nie tylko pomysł na całoroczny dom do zamieszkania, ale też np. domek letniskowy albo domek do wynajęcia jako świetny sposób na inwestycję. W domu z bali można zastosować zarówno nowoczesne rozwiązania, jak np. panele fotowoltaiczne, jak i postawić na tradycyjny wygląd i wyposażenie.

Piotr Sobczak

Piotr Sobczak

Specjalista ds. ogrodnictwa z wieloletnią praktyką w projektowaniu i pielęgnacji terenów zielonych. Dzieli się wiedzą na temat zakładania ogrodów i dbania o rośliny przez cały rok. Miłośnik ekologicznych rozwiązań w przestrzeni przydomowej.

Artykuły: 104

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *