Jakie rozwiązania energetyczne wykorzystać w halach produkcyjnych?

Jakie rozwiązania energetyczne wykorzystać w halach produkcyjnych?

Hala produkcyjna stanowi serce zakładów zajmujących się wytwórstwem. Wszystkie pracujące na niej maszyny i urządzenia są zasilane energią elektryczną. Aby zatem zwiększyć wydajność produkcji i usprawnić proces, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania energetyczne dla hal produkcyjnych. Jakie możliwości sprawdzą się w tej kategorii najlepiej?

Stacje transformatorowe w halach produkcyjnych – sposób na oszczędność energii?

Rozwiązania zasilające urządzenia na halach produkcyjnych muszą spełniać ściśle określone wymogi. Tylko w ten sposób zapewnią sprawne funkcjonowanie maszyn i zagwarantują bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniu. Jednym z rozwiązań, którego nie może zabraknąć na hali produkcyjnej, jest stacja transformatorowa pozwalająca na odpowiednie rozdzielenie energii w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować jej pobór. To istotne zarówno pod względem zapewnienia ciągłości produkcji, jak i zmniejszenia ogólnych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Tym bardziej, że ceny za prąd nieustannie rosną, wymuszając na zakładach produkcyjnych wdrażanie nowoczesnych technologii.

Dlaczego hala produkcyjna powinna mieć własną stację trafo?

W ostatnich latach coraz więcej zakładów produkcyjnych decyduje się na budowę własnej stacji trafo. To, co kiedyś było wyjątkiem, dziś staje się regułą. Rozwiązanie tego typu jest niezbędne w przypadku zakładów wymagających stabilnej, nieprzerwanej pracy. Stacja transformatorowa gwarantuje stały przesył energii, co z kolei minimalizuje lub całkowicie eliminuje przestoje podczas procesu produkcji wiążące się oczywiście ze stratami finansowymi dla przedsiębiorstwa. W przypadku, kiedy zakład rozwija się, a produkcja wymaga większego nakładu energii, stację trafo można rozbudować i zmodernizować w taki sposób, aby przynosiła jak największy zysk i ograniczała końcowy koszt wytworzenia produktu.

Kiedy dokonuje się modernizacji stacji transformatorowej?

Modernizacji stacji transformatorowej dokonuje się wówczas, kiedy zaistnieje konieczność poprawy efektywności jej działania. Prace obejmują zwykle rozbudowę dotychczasowych rozwiązań oraz niezbędne remonty. Zwykle modernizacja stacji trafo obejmuje prace związane ze zwiększeniem mocy w obiekcie. Wymaga tego zwykle wdrożenie nowych urządzeń albo zwiększenie ich poboru mocy. Aby zapobiec przeciążeniom czy przegrzaniu sieci elektrycznej wystarczy jedynie zwiększyć moc umowną w ramach dotychczasowej mocy przyłączeniowej i wymienić bezpieczniki. Nieco bardziej zaawansowanych działań wymaga natomiast zwiększenie mocy przyłączeniowej wiążące się zwykle z wymianą lub przebudową istniejących przyłączeń. Należy także pamiętać o regularnych kontrolach urządzeń zasilania, elementów nastawczych oraz zabezpieczeń trafostacji. To najprostszy sposób nie tylko na zwiększenie efektywności energetycznej zakładu produkcyjnego, ale także działanie pozwalające ograniczyć ewentualne usterki.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą egsystem.pl

Michał Brzeziński

Michał Brzeziński

Inżynier budownictwa z ponad 15-letnim doświadczeniem w projektowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach budowlanych i zrównoważonym rozwoju. Pasjonat innowacyjnych rozwiązań w architekturze.

Artykuły: 55

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *