Samozamykacz – czym jest i po co się go stosuje?

Samozamykacz – czym jest i po co się go stosuje?

Drzwi bez wątpienia należą do grupy najważniejszego wyposażenia w każdym domu. Pełnią mało skomplikowaną funkcję, jaką jest otwieranie i zamykanie. Niemniej jednak, tą czynnością są w stanie zagwarantować domownikom pełne bezpieczeństwo przed jakimkolwiek włamaniem.

Chcąc nieustannie zwiększać komfort użytkowania, producenci tworzą coraz to więcej akcesoriów do drzwi zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Mowa tu chociażby o tulejach wentylacyjnych, łańcuchach bezpieczeństwa czy samozamykaczach. Te ostatnie w szczególności przyciągają uwagę potencjalnych inwestorów, ponieważ mogą niekiedy oszczędzić ich czas i stworzyć niesamowity efekt samodzielnego zamykania.

Sposób działania samozamykacza

Drzwi wejściowe powinny być cały czas zamknięte. Z takim przeświadczeniem pracuje każdy samozamykacz. Zasada jego działania bazuje na energii dostarczanej podczas otwierania drzwi. Ciągnąc za klamkę, wbrew pozorom wkładamy dużo siły, która przekazywana jest na sprężynę. Ta stopniowo wykorzystywana jest w ruchu zwrotnym, co przekłada się na samoczynne zamykanie. Oczywiście, przy użyciu odpowiedniego mechanizmu, wszystko odbywa się w sposób stonowany i łagodny. Samozamykacz nie reaguje na działanie wiatru, a prędkość zamykania drzwi jest różna w dwóch etapach.

Pierwszym jest ruch od 90° do około 10°. Wtedy to drzwi zamykają się z umiarkowaną prędkością po to, by każdy zdążył na spokojnie wejść do środka. Drugi etap zaczyna się już wtedy, gdy nikt nie zdoła wejść i nazywany jest domykaniem. Wtedy ruch sprężyny jest znacznie szybszy, co pozwala domknąć drzwi w odpowiedni sposób.

samozamykacz do drzwi

Odmiany samozamykaczy

Prawdę mówiąc, ciężko znaleźć dwa identyczne samozamykacze. Większość rodzajów mocno się od siebie różni. Urządzenia te posiadają odmienne konstrukcje, jak chociażby sprężynowe z tłumieniem i bez tłumienia. Te pierwsze stosuje się zazwyczaj w drzwiach zewnętrznych, będących niejednokrotnie znacznie cięższymi. Rodzaje bez tłumienia hydraulicznego mogą sprawdzić się w drzwiach lekkich, znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Samozamykacze różnią się nawet materiałem wykonania. Mogą być stworzone z aluminium bądź stali.

Co więcej, odmienny jest również sposób montażu takich urządzeń. Przy wyborze samozamykacza warto zwrócić uwagę na ilość miejsca przy ościeżnicy po to, by mieć pewność, że taki asortyment zmieści się przy każdych drzwiach. Samozamykacze przez wzgląd na sposób montażu dzielą się na te wpuszczane w skrzydło bądź montowane na skrzydle.

Korzyści wynikające ze stosowania samozamykaczy

Nie ma co mówić o nadmiernej oszczędności czasu, gdyż zamykanie drzwi nie jest czynnością zabierającą nam pół dnia. Trzeba jasno powiedzieć, że tutaj liczy się wygoda. Sam fakt samoczynnego zamykania pozwoli poczuć się lepiej i znacznie bardziej komfortowo. Po części jest to oznaka nowoczesnego domu, gdyż taki mechanizm nie jest często spotykany w starszych budynkach. Co więcej, sam mechanizm samozamykaczy jest niezwykle prosty i solidnie wykonany. Montując go mamy pewność, że posłuży nam on przez wiele lat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij