Jak wykonać osuszanie domu?

Wilgoć to problem, z którym zmaga się wiele osób. Powszechnie występuje ona w starszych budynkach, jednak pojawia się też w tych całkiem nowych. Jakie są tego przyczyny i jak można przeciwdziałać temu problemowi? W jaki sposób decyduje się o metodzie osuszania domu? Sprawdźmy!

Skąd bierze się wilgoć?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jakie tak właściwie jest źródło wilgoci. Tak naprawdę nie sposób wskazać tutaj tylko jeden czynnik. Otóż powody mogą być bardzo różne. Najbardziej podstawowym i oczywistym jest rzecz jasna zalanie. Dochodzi do niego wskutek silnych opadów, ale też rozmaitych awarii instalacji. Niemniej o wiele poważniejszym problemem jest niewłaściwa izolacja budynku. W starszych obiektach często dochodzi po prostu do zniszczenia izolacji. Natomiast w nowym budownictwie zdarza się, że zamontowana izolacja cechuje się po prostu niską jakością. W takich okolicznościach może dochodzić do tak zwanego podciągania kapilarnego. Jest to zjawisko, w którym woda zgromadzona w gruncie zaczyna przenikać przez szczeliny w murze, najpierw zalegając w fundamentach, a później w coraz to wyższych partiach budynku.

Na czym polega osuszanie domu?

O tym, jak przeprowadzić osuszanie domu, zawsze powinien decydować fachowiec. Okazuje się bowiem, że optymalny wybór jest uzależniony od kilku czynników. Najważniejszą kwestią jest wspomniane wcześniej źródło wilgoci. Oczywiście znaczenie ma też rozmiar problemu oraz jego specyfika – na przykład to, w jakie zakamarki dotarły cząsteczki wody.

Jeśli doszło do zalania, przede wszystkim trzeba pozbyć się źródła problemu. Może to oznaczać konieczność naprawienia dziurawego dachu lub też pękniętej rury. Następnie przeprowadza się osuszanie domu z zastosowaniem specjalistycznych osuszaczy. Zwykle to wystarczy, aby problem już nie powracał.

Kiedy źródłem kłopotów jest podciąganie kapilarne, sytuacja wygląda nieco inaczej. Zastosowanie klasycznych osuszaczy również może być jak najbardziej wskazane. Jednak to na pewno nie wystarczy. Trzeba też usunąć źródło problemu, a w tym przypadku może to być nieco trudniejsze. Konieczne będzie wezwanie specjalistów, którzy wykonają osuszanie przez podcinanie. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg.

Osuszanie domu poprzez izolację murów

Tak zwane osuszanie przez podcinanie to metoda osuszanie domu poprzez wykonanie trwałej izolacji. Zadanie polega na wprowadzeniu w mury płyty izolacyjnej, która zapobiega podciąganiu kapilarnemu. Konieczne jest w tym celu wykonanie cięcia w murze, stąd nazwa tej metody. Później trzeba ostrożnie włożyć płytę, wbić kliny i wykonać prace wykończeniowe.

Opisany powyżej zabieg może się wydawać skomplikowany, w rzeczywistości jednak  profesjonalne wykonanie przebiega sprawnie i szybko. Ważne jest, że osuszanie tą metodą to nie tylko pozbycie się problemu tu i teraz, ale też gwarancja braku nawrotów problemów w przyszłości. Szacuje się, że izolacja wykonana tą metodą gwarantuje brak podciągania kapilarnego przez co najmniej kolejne sto lat, czyli w praktyce, zwykle do końca okresu użyteczności technicznej budynku.

Michał Brzeziński

Michał Brzeziński

Inżynier budownictwa z ponad 15-letnim doświadczeniem w projektowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach budowlanych i zrównoważonym rozwoju. Pasjonat innowacyjnych rozwiązań w architekturze.

Artykuły: 55

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *