Poręcze ścienne — wybór, montaż, przeznaczenie

Poręcze ścienne — wybór, montaż, przeznaczenie

Poręczne ścienne występują obecnie na rynku w wielu rodzajach. Sprawdzają się doskonale jako pomoc dla osób niepełnosprawnych, ale także element bezpieczeństwa, chociażby przy schodach. W sklepach można znaleźć już gotowe poręcze, które będą łatwe w montażu, a na dodatek ich estetyczny wygląd wpasuje się w każdą domową przestrzeń. W tym artykule przedstawiamy, jak zamontować poręcze ścienne, dla kogo są one niezbędne oraz z czego są wykonane.

Balustrady a poręcze – różnice

Poręcz i balustrada to dwa elementy konstrukcyjne, które często są ze sobą mylone, ponieważ są stosowane w podobnych sytuacjach i pełnią podobne funkcje. Niemniej jednak istnieją pewne różnice między nimi.

Poręcz to zazwyczaj podłużny element, który służy do podparcia podczas poruszania się po schodach. Stanowi również część balustrady. To za nią trzymamy się, stojąc na balkonie lub tarasie. Poręcz może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, czy stal nierdzewna.

Balustrada to bardziej złożony element, składający się z poręczy oraz pionowych elementów, które służą do zabezpieczenia przestrzeni przed upadkiem lub wypadnięciem. Balustrada jest zazwyczaj stosowana na krawędziach schodów, balkonów, tarasów, mostów i innych przestrzeniach, które wymagają ochrony przed upadkiem.

Zatem poręcz służy w głównej mierze do podpierania się rękoma. Balustrada natomiast służy do zabezpieczenia przestrzeni na wysokości. Balustrada składa się z poręczy i pionowych elementów, podczas gdy poręcz to zazwyczaj pojedynczy podłużny element.

Gdzie i dla kogo sprawdzą się gotowe poręcze ścienne?

Poręcze kojarzone są głównie, jako wsparcie podczas schodzenia i wchodzenia po schodach. Jednak ich zastosowanie nie ogranicza się wyłączenie do podstawowych zastosowań, jakie znamy. Dostępne  poręcze okazują się istotne z perspektywy osób starszych, niepełnosprawnych, bądź ograniczonych ruchowo. Znajdą one zastosowanie nie tylko w instytucjach publicznych, ale także w każdym domu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Poręcz umożliwia samodzielne korzystanie z toalet i właśnie w łazience jest najczęściej wykorzystywana. Stanowi ona wsparcie dla osób z ograniczeniami ruchowymi podczas podstawowych czynności, ale nie tylko. Sprawdzi się także, jeżeli w naszej łazience gości np. kolumna prysznicowa. Jej montaż zapewni podparcie, tym samym minimalizując ryzyko upadku.

Z czego są wykonane poręcze ścienne?

Największą popularnością cieszą się poręcze ze stali nierdzewnej. Ten materiał wyróżnia się nie tylko wyjątkową odpornością na zarysowania, ale także estetyką. Specjalna powłoka na stali sprawia, że odciski palców nie są na niej widoczne, tym samym częste przemywanie poręczy nie jest konieczne. Ich powierzchnia odporna jest także na korozję, dzięki czemu bez problemu takie poręcze ścienne mogą być montowane również na zewnątrz. Produkty ze stali nierdzewnej, takie jak właśnie poręcze są niezwykle gładkie i przyjemne w dotyku, a ich szeroki wachlarz zastosowań sprawia, że sprawdzą się niemal w każdym budynku.

Poręcze wykonuje się również, łącząc stal nierdzewną z elementami drewna. Pozwala to na łatwiejsze dopasowanie takich poręczy do wnętrza, a także nadaje im przytulnego charakteru. Drewniane elementy występują w różnych kolorach, dzięki czemu można łatwo jest dopasować do dodatków, czy własnych preferencji. Model ten można znaleźć w dwóch kształtach, klasycznym okrągłym, bądź kwadratowym.

Czym można czyścić poręcze ze stali nierdzewnej?

Czyszczenie balustrad czy poręczy ze stali nierdzewnej jest niezwykle proste. Jeżeli te elementy znajdują się na zewnątrz, to o ich blask dbają tak naprawdę opady atmosferyczne. Śliska powierzchnia w połączeniu z właściwościami antykorozyjnymi sprawia, że nic im nie zagraża. Warto jednak przeczyścić je od czasu do czasu. Wtedy najlepiej zdecydować się na wodę i mydło bądź środek czyszczący. Poręcz wystarczy przetrzeć, a następnie wysuszyć suchą ścierką. Regularne mycie pozytywnie wpłynie na jakość poręczy zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Czyszczenie uniemożliwi pojawienie się przebarwień, a zwłaszcza plam.

Łatwy montaż poręczy

W ofercie mogą znajdować się gotowe już zestawy poręczy, które będą miały odpowiednie wkręty, zaślepki, śruby, czy klej. W zależności od wybranego rodzaju poręczy, ale także i producenta montaż będzie się nieco różnił. Niektóre będą przymocowywane na mocny klej, inne natomiast na solidne śruby. Wybór zależy tak naprawdę od docelowego przeznaczenia. Jeżeli osoba korzystająca z poręczy będzie podtrzymywać się całym ciężarem ciała, poręcz będzie musiała być przymocowana solidnie. Warto w takim przypadku wybrać sprawdzone mocowania.

Poręcz mocowana do ściany

Decydując się na poręcz mocowaną do ściany, warto trzymać się paru zasad, dzięki którym będzie ona zamontowana solidnie, a co równie ważne estetycznie.

Niezależnie od tego, jakiego wyposażenia do domu szukasz, sprawdź: https://mexen.pl/

Pierwszym korkiem jest zaznaczenie miejsc, gdzie będą znajdowały się wkręty. W przypadku łazienek zaleca się, aby poręcze znajdowały się na wysokości umywalki. W przestrzeni gdzie znajduje się WC, poręcze natomiast muszą być dostosowane do wzrostu, a co więcej powinny znajdować się po dwóch stronach.

Kolejnym krokiem jest wywiercenie dziur w zaznaczonych miejscach. Bądź w przypadku kleju utwierdzenie poręczy już do ściany. W gotowe otwory wkładamy wkręty, a następnie śrubami montujemy całość, dokładnie i mocno przykręcając.

Poszczególne etapy mogą się różnić pomiędzy dostępnymi rodzajami poręczy, dlatego ważne jest stosowanie się do zaleceń załączonych w opakowaniu. Jednak z pewnością montaż nie pochłonie dużej ilości czasu ani środków.

Anna Cieślak

Anna Cieślak

Architektka wnętrz z zamiłowaniem do tworzenia funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni. Od lat doradza czytelnikom, jak harmonijnie łączyć styl z wygodą. W wolnych chwilach poszukuje inspiracji w sztuce i podróżach.

Artykuły: 71

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *