Dom betonowy czy drewniany – co jest lepszym wyborem?

Dom betonowy czy drewniany – co jest lepszym wyborem?

Budowa domu jest dużą inwestycją i trudno się z tym nie zgodzić. Zazwyczaj trwa przynajmniej rok, jednocześnie koszty są wysokie. Jednak coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę domu drewnianego. Dziś porównamy obie technologie i doradzimy Wam, które rozwiązanie wydaje się lepsze.

Budowa domu w technologii tradycyjnej

Budowa domu w technologii tradycyjnej wydaje się czasochłonna. W sumie trudno się z tym nie zgodzić. Średni czas od rozpoczęcia budowy do wprowadzenia się trwa od roku do dwóch. Rzeczywiście nie jest to krótki czas. Trzeba także liczyć się z tym, że koszty są relatywnie duże. Jednak trzeba też zdawać sobie sprawę, że wiele mitów narosło na temat samych kosztów budowy. Często można usłyszeć, że budowa domu metodą tradycyjną jest o 30% droższa niż przypadku budowy domu drewnianego. Cóż w teorii może tak być, ale zdarza się to bardzo rzadko. Zazwyczaj koszty są wyższe o około 8%. Co może nie jest małą sumą, ale jednak nie jest już tak wysoką różnicą. W budowie domu w tradycyjnym systemie wykorzystuje się wyroby betonowe. Beton jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, ale też wilgoć. Oczywiście wykorzystuje się także cegły. Tutaj musicie wiedzieć, że właśnie cegły dobrze kumulują oraz długo utrzymują ciepło. Jednocześnie latem w pomieszczeniach może panować przyjemny chłód. Na tym zalety się nie kończą, bo ten surowiec stanowi także doskonały izolator akustyczny, co zapewnia dobre wyciszenie. Wbrew pozorom koszty ogrzewania takiego budynku nie są bardzo wysokie. Jeżeli postawicie na dobre ocieplenie i wybudujecie dom ekologiczny, to rachunki będą relatywnie niskie.

O domu drewnianym słów kilka

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu drewnianego. Takie domy reklamowane są jako mocne, trwałe i tanie. Ale jak możecie się domyślić reklama jest dźwignią handlu, a to oznacza, że nie wszystko co można usłyszeć czy zobaczyć jest prawdą. Wspomnieliśmy już o kosztach, które często nie są wcale takie niskie. Jednocześnie i tak większym problemem jest trwałość. Domu budowane z cegieł i betonu są mocne i mogą przetrwać nawet kilkaset lat. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów drewnianych. Cóż, drewno choć piękne, to jednak ma tendencję do butwienia. Wymaga częstej impregnacji, przeglądów, a także renowacji. A to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zatem prawda jest taka, że już po kilku latach to co zaoszczędziliście na budowie, wydacie na naprawy. Musimy także poruszyć sprawę ogrzewania. W domu murowanym możecie wybrać choćby ogrzewanie gazowe czy postawić na piec na węgiel. W domach drewnianych takiej możliwości zwyczajnie nie ma. A to oznacza, że musicie często wykorzystywać grzejniki elektryczne, a wiadomo jaka teraz jest cena prądu.

domy

Czas wspomnieć o wykończeniu

Budując dom tradycyjną techniką, macie wiele możliwości wykończenia. Zasadniczo wystarczy tylko wybrać dobrego producenta wyrobów betonowych i zastanowić się jakie pokrycie dachowe Wam się podoba. Pewne jest to, że możecie pozwolić sobie nawet na ciężkie ceramiczne i nie będziecie ono stanowiło żadnego obciążenia dla konstrukcji domu. Oczywiście w przypadku domów drewnianych takiej możliwości już nie macie. Musicie wybrać papę, albo blachodachówkę i nie oszukujmy się, dobrze to ona się nie prezentuje. Nie możecie także pozwolić sobie na różnorodne wykończenie ścian zewnętrznych, bo zwyczajnie ich konstrukcja jest słaba.

A co z bezpieczeństwem?

Chyba nie musimy przekonywać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i również w tym przypadku domu tradycyjne mają przewagę nad drewnianymi. Te ostatnie są zdecydowanie bardziej podatne na pożary – w końcu są drewniane. Pamiętajcie, że nawet zabezpieczone drewno nadal pozostaje drewnem, a to oznacza, że ryzyko pożaru i rozprzestrzenienia się jest zdecydowanie większe niż w przypadku domów murowanych. Jak zapewne pamiętacie w ostatnich latach szczególnie latem i jesienią mamy do czynienia z mocnymi wiatrami i cóż domy drewniane nie zapewnią Wam takiej ochrony jak domu z cegły i betonu. Można powiedzieć, że są bardziej ekologiczne, ale pomyślcie jaka to ekologia, skoro drewno jest zabezpieczone różnymi chemikaliami.

Anna Cieślak

Anna Cieślak

Architektka wnętrz z zamiłowaniem do tworzenia funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni. Od lat doradza czytelnikom, jak harmonijnie łączyć styl z wygodą. W wolnych chwilach poszukuje inspiracji w sztuce i podróżach.

Artykuły: 71

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *