Co powinieneś wiedzieć o zarządzaniu najmem?
Zarządzanie najmem może być realizowane bezpośrednio przez właściciela nieruchomości lub zlecane innej firmie. Skorzystanie z usług profesjonalistów daje wiele korzyści, które warto wziąć pod uwagę, gdy szukasz sposobu na to, jak wygodnie wynajmować mieszkanie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o profesjonalnym zarządzaniu najmem!
Zarządzanie najmem w praktyce
Skuteczne zarządzanie mieszkaniem na wynajem wymaga dobrej organizacji. Trzeba zacząć od wybrania, wykończenia i przygotowania nieruchomości. Często już na tym etapie zarządca wspiera właściciela i wyręcza go w niektórych obowiązkach związanych z urządzeniem mieszkania. Pomaga stworzyć listę sprzętów i wyposażenia, które powinno znaleźć się w apartamencie, by zapewnić odpowiedni komfort najemcom.
Oprócz zapewnienia pełnego wyposażenia w sprzęt i niezbędne akcesoria, konieczne jest regularne sprzątanie lokalu. Należy też pomyśleć o ogłoszeniu i promocji swojej oferty. Następnie trzeba zaprezentować nieruchomość klientom oraz udostępniać ją. Pomiędzy wynajmami zarządca ma też inne obowiązki – sprzątanie i bieżące naprawy. Z uwagi na sporą liczbę zadań, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług zarządcy, który zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi z najmem.
Umowa zarządzania najmem – na co zwrócić uwagę?
Jeśli podpisujesz umowę dotyczącą zarządzania Twoją nieruchomością, zwróć uwagę na to, by zawarte tam zostały jasne zasady wykonywania tej usługi. Kwoty, terminy i podział obowiązków to najważniejsze zapisy, które muszą znaleźć się w umowie. Zarządzanie może pozwolić na maksymalizację zysków właściciela oraz zapewnić mu spokój wraz z oszczędnością czasu. Czasami w treści umowy zawarte zostają postanowienia dotyczące opłaty minimalnej za zarządzanie. Inne ciekawe punkty dotyczą np. warunków pobytu właścicielskiego, z którego może skorzystać osoba posiadająca prawa do nieruchomości. Taki pobyt może być nieodpłatny lub obarczony określoną kwotą będącą wynagrodzeniem za utrzymanie czystości.
Ile kosztuje usługa pośrednictwa najmu?
Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług pośrednika, musisz liczyć się z kosztami. Wynagrodzenie za zarządzanie najmem to procentowa część przychodu z najmu. Dla wynajmu krótkoterminowego to około 30% dla zarządcy. W przypadku udostępniania długoterminowego, podział procentowy przedstawia się nieco inaczej. Zwykle wynosi on 10% dla zarządcy. Wynika to m.in. z mniejszej rotacji klientów i dłuższych odstępów czasu między poszczególnymi okresami wynajmu. W tej kwocie zawarte jest wykonywanie wszystkich usług takich jak sprzątanie, kontakt z najemcami, sporządzanie umów i udostępnianie mieszkania. Bieżące naprawy i przeglądy techniczne właściciel musi finansować sam.
Skuteczne zarządzanie najmem to ważne zadanie osoby odpowiedzialnej za wynajem mieszkania. Jeśli wolisz powierzyć je profesjonalistom, wybierz pośredników godnych zaufania i dysponujących odpowiednim doświadczeniem. Sporządzą umowę i zorganizują wynajem mieszkania, by zmaksymalizować Twoje zyski i pomóc Ci zaoszczędzić czas.