W teorii każdy z nas jest świadomy działań, które mogą przynieść negatywne skutki dla środowiska naturalnego. Orientujemy się również, jakie inwestycje nie są przyjazne dla natury. Okazuje się jednak, że na ekosystem wpływają nawet te przedsięwzięcia, których realizacja pozornie nie wiąże się z jego eksploatacją.
Czym jest raport środowiskowy?
W celu zwiększenia świadomości przedsiębiorców na temat wpływu ich działań na środowisko naturalne przepustką do realizacji wielu inwestycji uczyniono decyzję środowiskową. Dokument jest wydawany przez uprawniony do tego organ, np. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Trafia on w ręce osób, które zadbały o to, aby budowa, którą planują rozpocząć, nie naruszyła nadmiernie okolicznego ekosystemu. Jeśli chcesz udowodnić, że podjąłeś wymagane działania, musisz przedstawić w urzędzie raport środowiskowy. Poprawnie sporządzony dokument, uwzględniający wszystkie załączniki, np. mapy danego obszaru, często jest bardzo obszerny. Dlatego wielu przedsiębiorców martwi się, że nawet jeśli odpowiednio przygotują się oni do realizacji inwestycji, nie uda im się zaprezentować tego w raporcie.
W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w sporządzaniu dokumentów analitycznych. Zaufaj firmie AvesNature, która ma na swoim koncie setki udanych współprac, a tym samym pomoc w realizowaniu inwestycji jej klientów.
Co musi znaleźć się w raporcie, aby decyzja środowiskowa była dla nas satysfakcjonująca?
Bez względu na to, czy planujesz wykonać raport samodzielnie, czy wolisz skorzystać z dostępnej pomocy, powinieneś wiedzieć, co musi się w nim znaleźć. Pamiętaj, że uzyskanie decyzji środowiskowej może nie być łatwym zadaniem. Obecnie na rynku pojawia się mnóstwo inwestycji, podczas gdy stan środowiska naturalnego nieustannie się pogarsza. Dlatego warto zwiększać własną świadomość ekologiczną i podejmować racjonalne działania przed przystąpieniem do realizacji projektu.
Rzetelny raport środowiskowy musi zawierać:
- opis inwestycji wraz z solidną argumentacją jej realizacji,
- opis krajobrazu na wybranym do realizacji obszarze,
- analizę wpływu przedsięwzięcia na dany ekosystem i inne prognozy,
- opis działań, które planujemy podjąć, aby zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko naturalne,
- propozycje nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem inwestycji po jej zrealizowaniu (monitoring przyrodniczy),
- załączniki, takie jak mapy, plan budowy czy przeprowadzone badania.
Aby rozpocząć budowę bez przeszkód, już dziś skontaktuj się z firmą AvesNature i nawiąż współpracę, dzięki której uzyskasz pozytywną decyzję środowiskową.