Siatka ogrodzeniowa, czy ogrodzenia panelowe – tradycja, czy nowoczesne rozwiązania
Dobrze wykonane ogrodzenie powinno służyć przez wiele lat i nie sprawiać problemów przy konserwacji. Odpowiednio wybrane zabezpiecza posesję, współgra z budynkiem oraz jest funkcjonalne. Co więc wybrać- klasyczną siatkę ogrodzeniową, a może nowoczesne ogrodzenia panelowe?
Siatka ogrodzeniowa
Budowa i aranżacje ogrodzenia nigdy nie są sprawą prostą. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem są ogrodzenia plecione, wykonywane z drutów, których ogniwa nie są ze sobą na stałe połączone. Takie siatki ogrodzeniowe sprzedawane są w rolkach. Sam montaż jest dość czasochłonny i skomplikowany. Siatkę trzeba bowiem rozwinąć i przyciąć w miejscach łączenia.
Poza tym siatka tego typu jest podatna na odkształcenia z uwagi na niewielką sztywność. Nieco trwalszym rozwiązaniem jest siatka zgrzewana, a więc zbudowana ze zgrzanych ze sobą na stałe drutów. Posiada zwykle oczka w kształcie kwadratów.
Taka konstrukcja zapewnia siatce dość dobrą sztywność. Poza tym takie siatki są też łatwiejsze w montażu. Siatki sprzedawane są zwykle w formie drutu ocynkowanego bądź powłoki z PCV. Te pierwsze są bardziej wytrzymałe, ale występują tylko w kolorze srebrnym. Siatki z tworzywa sztucznego mają różne kolory, a przy tym są odporne na korozję.
Panele ogrodzeniowe
Panele ogrodzeniowe są rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Sprawdzają się nie tylko w przypadku grodzenia posesji prywatnych, ale i obiektów publicznych czy przemysłowych. Zbudowane są one z drutów stalowych o różnych średnicach, które są ze sobą zgrzewane.
Dodatkową wytrzymałość zapewniają im przegięcia poziome, których ilość zależy od wysokości paneli. Druty w ogrodzeniach panelowych są mniej elastyczne i grubsze niż te stosowane w ogrodzeniach siatkowych. Dlatego też panele są trwalsze.
Ogrodzenia panelowe kupuje się na sztuki biorąc pod uwagę rodzaj terenu, który ma zostać zabezpieczony. Do paneli należy dobrać słupki montażowe, które są podstawą konstrukcji ogrodzenia.
Warto też wiedzieć, że panele mogą tworzyć ogrodzenie funkcjonalne i estetyczne zarazem. Można je bowiem lakierować proszkowo w palecie barw RAL. Jednak aby dobrze pełniły swoje funkcje muszą być zabezpieczone antykorozyjnie. W przeciwnym razie szybko mogą zacząć korodować.
Najczęściej stosuje się ocynk ogniowy bądź powłokę z lakieru proszkowego w palecie RAL, gdzie podkładem jest ocynk galwaniczny. Trzecim rozwiązaniem jest połączenie ocynku ogniowego z malowaniem proszkowym na dowolny kolor z palety RAL. TEgo typu zabezpieczenia zapewniają panelom długotrwałą ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.
Siatka ogrodzeniowa czy panele?
Większą uniwersalnością wykazują się panele ogrodzeniowe. Poza tym prezentują się one także lepiej pod względem wizualnym niż klasyczna siatka pleciona, która jest rozwiązaniem bardzo tanim, ale równocześnie najmniej wytrzymałym.
Taką siatkę można bez problemu przeciąć zwykłymi nożycami do cięcia drutu. Dobrym zabezpieczeniem posesji może być natomiast siatka zgrzewana. Niekiedy prezentuje się ona też efektownie, ale i tak jest mniej wytrzymała niż panele. Ogrodzenia panelowe są też sztywne, co przekłada się w bezpośredni sposób na odporność na wygięcia. Panele zapewniają więc zdecydowanie najlepsze zabezpieczenie terenu.
Są też odporne na procesy korozyjne. Kolejnym ich atutem jest szybkość i prostota montażu oraz szeroki wybór pod względem kolorystycznym. Paneli nie trzeba malować aby zapewnić im trwały kolor. Warto jednak pamiętać, że są rozwiązaniem nieco droższym niż zwykła siatka ogrodzeniowa.