Jak pielęgnować oczko wodne? Sprawdzone porady

Aranżacje ogrodów, to temat, który interesuje coraz więcej z nas. Dbając o swój dom, nie możemy zignorować tematu ogrodu. To zaciszny zakątek, który doskonale nadaje się do wyciszenia i odpoczynku, zwłaszcza w letnie popołudnia. Idealna częścią ogrodu, która dodaje mu uroku, jest oczko wodne.

Istnieje pełna dowolność w kontekście ich projektowania. Rozmiar, roślinność i głębokość, mogą zostać przez nas dopasowane, w taki sposób, aby współgrały z otoczeniem.

Pielęgnacja oczka wodnego z pomocą filtrów:

W celu utrzymania oczka wodnego w czystości i estetyce, warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje nam filtr. Do wyboru mamy ich kilka rodzajów:
filtr biologiczny – jego działanie opiera się na oczyszczeniu wody ze szkodliwych mikroelementów. Dzięki zastosowani substancji czynnych, pozbywamy się z wody bakterii i glonów. To ważne bowiem szkodzą one rybom i roślinności. Do dyspozycji są filtry ciśnieniowe i grawitacyjne. Największa różnica między nimi polega na sposobie przepływu wody. Co ważne filtry grawitacyjne musza być umieszczone nad powierzchnią wody, w przeciwieństwie do ciśnieniowych, których montaż jest dowolny.
filtr mechaniczny – filtrowanie wody opiera się w nim, na przepuszczeniu jej przez gąbkę, która ma za zadanie wychwycić większe zanieczyszczenia. ta metoda sprawdza się doskonale zwłaszcza jesienią.
filtr mechaniczno-biologiczny – to filtr, który łączy w sobie działanie dwóch pozostałych. Woda dzięki niemu zostaje oczyszczona tak z zanieczyszczeń., jak i bakterii. Dodatkową jego korzyścią jest możliwość dołączenia lampy UV, która łączy komórki glonów, tworząc większe struktury, które następnie zostają wychwycone przez gąbki wewnątrz urządzenia. Filtry tego typu są najlepszym rozwiązaniem do oczyszczania ogrodu.

Otoczenie oczka wodnego

Estetyczny ogród wymaga także zadbanego trawnika. Dziś istnieje wiele firm, których specjalizacją jest zakładanie trawników. Sprawę można więc powierzyć specjalistom lub zająć się tym samemu. W celu osiągnięcia zadowalającego efektu, należy pielęgnować trawniki poprzez:
– sianie trawy;
– podlewanie trawnika;
– koszenie trawnika;
– grabienie trawnika.

Działania te gwarantują utrzymanie idealnego trawnika w naszym ogrodzie. Warto jednak dodać, że dla osób, które nie posiadają odpowiedniej ilości czasu lub umiejętności, polecane są firmy zajmujące się aranżacją ogrodów oraz dbaniem o trawniki, takie jak choćby ta: http://lukas-garden.pl/.

Całość zaprojektowanie ogrodu i jego utrzymania możemy więc powierzyć wykwalifikowanym ogrodnikom lub architektom krajobrazu.

Roślinność wokół oczka wodnego

Nie zapominajmy, że stałym elementem każdego oczka wodnego, oprócz trawnika i samej struktury oczka jest roślinność. W celu upiększenia i nadania mu bardziej naturalnego wyglądu należy przyłożyć się do uzupełnienia oczka o roślinność. W tym celu najczęściej stosowane są:

– Kaczeniec – to roślina, która sięga 40 centymetrów i pięknie ozdabia brzegi wodne. Jego kwiaty zazwyczaj są koloru Żółtego;
– Pierwiosnek – o 30 centymetrach wysokości i kolorowych kwiatach, także świetnie nadaje się do uzupełnienia brzegów oczka wodnego;
– Krwawnica pospolita – to roślina sadzona w samej wodzie, która długością sięga nawet 1 metra, a jej kwiaty w kolorze purpurowym, z pewnością dodają uroku ogrodowi;
– Liliowiec – to najbardziej znana roślina wodna, która posiada wyjątkowa estetykę i polecana jest w przypadku zarybienia oczka

Każdy ogród to temat, który powinien być indywidualnie rozważony. Aranżacje ogrodów wymagają jednak przyłożenia się do podstawowej kwestii trawników. Zakładanie trawników jest bowiem elementem, od którego zawsze trzeba zacząć prace nad wymarzonym ogrodem. Oczko wodne jest wspaniałym pomysłem, który zapewni, że tych kilka metrów prywatnego ogrodu, stanie się prawdziwym rajem.

Pielęgnacja oczka wodnego wymaga jednak zastosowanie szczególnego podejścia, nie tylko poprzez użycie odpowiedniego filtra, ale też zagospodarowanie otoczenia. Roślinność pomaga w utrzymaniu czystości i dotlenieniu wody, co jest szczególnie ważne w zarybionych oczkach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij