Konstrukcje wolne od dylatacji

Ogólna konstrukcja domu, to bardzo ważny element, ponieważ odpowiednie wykonanie wszystkich prac jest nas w stanie zapewnić, że całość będzie w odpowiedni sposób rozładowywać przeciążenia, czy też uchroni nas od różnych odkształceń, które oznaczałyby, że nie przyłożyliśmy się odpowiednio do swoich obowiązków.

Owszem pewne odkształcenia wykorzystuje się do wzniesienia danej konstrukcji, ale bardzo często podczas takiego działania powstają różne dylatacje, które są niczym innym jak przerwami, między określonymi miejscami. Taka dylatacja niezależnie od miejsca, gdzie się pojawia, zawsze jest zagrożeniem dla struktury całego budynku. Musimy mieć świadomość, że naruszenie konstrukcji budynku jest bardzo groźne i może być nie do naprawienia, zwłaszcza jeśli dochodzi do pogłębiających się uszkodzeń, naruszających w pełni całą strukturę budynku.

Czasem przerwa jest konieczna

W praktyce, dylatacje nie zawsze powstają w wyniku pęknięć czy uszkodzeń. W przypadku ścian sami powinniśmy zastosować odpowiednie przerwy.

Oczywiście wszystkie przerwy powinny być wykonane w miejscu, które jest łatwe do zamaskowania, przede wszystkim miejsce wykonania przerw, nie powinny być ogólnie widoczne, a samo odkształcenie musi wyglądać w pełni naturalnie, wtedy nie ma żadnych zagrożeń związanych z przeciążeniem ściany. Jeśli następują problemy, to należy pamiętać, że rysy, pęknięcia niespowodowane celowo przez człowieka, są już bardzo poważnym zagrożeniem nie tylko konstrukcyjnym, ale i estetycznym. Tego typu problem jest szczególnie widoczny przy powierzchniach typowo betonowych, gdzie faktycznie występuje zupełnie inna rozszerzalność termiczna materiału.

Ostrożność jest ważna

Należy pamiętać, że ściany w tego typu rozwiązaniach są bardzo ważne, dlatego wszystko należy robić ostrożnie, ponieważ w praktyce elementy domu posiada w sobie wiele wilgoci technologicznej. W tym wypadku wszystko musi dobrze wyschnąć, aby materiał stał się całkowicie bezpieczny i wolny od jakichkolwiek uszkodzeń czy rys.

Jeśli tworzymy dylatacje, to powinniśmy to robić w przypadku obiektów o bardzo dużych gabarytach, co z pewnością pozwala nam na lepsze zabezpieczenie całego budynku, a co za tym idzie, minimalizujemy w ten sposób zagrożenie. Sama rysa nie jest takim dużym zagrożeniem, ale w przypadku zimy woda dostająca się do środka zamknie się w porach, przez co samo uszkodzenie zacznie się z czasem powiększać, stając się już poważnym zagrożeniem dla ściany lub konstrukcji. Należy przygotować się na każdą ewentualność, dlatego też wspomniane dylatacje muszą być wykonane w przemyślany sposób.

Dobry sposób na podział ściany

Tego typu szczeliny tworzone przez człowieka, powinny pojawić się między innymi w dużych ścianach działowych, które wymagają tego typu oddzielenia. Jest to w pełni bezpieczny proces, dlatego nie musimy się martwić o jakieś niepożądane skutki naszego działania. Takie praktyczne wykorzystanie szczelin sprawdza się pod warunkiem, że potrafimy to zrobić w profesjonalny sposób, nie popełniając przy tym żadnego technicznego błędu. Lepiej więc do tego celu wynająć specjalistę, który zna się na swojej robocie.

Wszystkie prace związane z podobnymi zadaniami, powinny być wykonywane przez ludzi, mających doświadczenie w tak skomplikowanych pracach. Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, możemy poprawić wygląd naszych ścian, ale niewłaściwe wykonanie takiego zadania może być bardzo katastrofalne w skutkach, dlatego nigdy nie róbmy podobnych dylatacji na własną rękę.

Katarzyna Domańska

Katarzyna Domańska

Ekspertka w dziedzinie remontów i wykończeń wnętrz. Autorka licznych poradników dotyczących samodzielnych prac renowacyjnych. Z pasją testuje nowe materiały i technologie, aby ułatwić czytelnikom realizację domowych projektów.

Artykuły: 235

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *