Opryski roślin ogrodowych i balkonowych, czyli sposoby na zwalczanie chorób i szkodników
Lato to czas wzmożonej aktywności szkodników w ogrodzie oraz na balkonie. Owady takie jak mszyce potrafią zaatakować każdy rodzaj rośliny w ogrodzie, podobnie jak grzyby – zwłaszcza najtrudniejszy do usunięcia mączniak prawdziwy. Jak zwalczyć choroby roślin i pokonać szkodniki? Zobacz, co należy zrobić, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami zarówno w sezonie letnim, jak i przez cały rok.
Zwalczanie szkodników na roślinach może odbywać się za pomocą środków i preparatów naturalnych przygotowanych samodzielnie w domu. Należą do nich m.in. mieszanki ziół (np. pokrzywy, rumianu czy mieszka lekarskiego), a także napary z czosnku i cebuli. Tego typu rozwiązania nie gwarantują jednak całkowitego pozbycia się choroby czy mszyc. Skuteczniejsze są opryski z gotowych preparatów chemicznych. Jak dopasować środki ochrony roślin w zależności od objawów? Które preparaty warto stosować zapobiegawczo przez całe wakacje? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące oprysków roślin ogrodowych i roślin balkonowych.
Grupy drobnych owadów na roślinach ogrodowych i balkonowych
Drobne owady pojawiające się na roślinach są trudne do zauważenia tylko w pierwszym dniu ich pojawienia. Mszyce, mączliki czy miseczniki szybko jednak zwiększają swoją liczbę, przez co w ciągu zaledwie 48 godzin mogą zaatakować cały okaz w ogrodzie. Po zauważeniu owadów należy od razu zająć się ich likwidacją. W innym wypadku będą żywić się rośliną aż do czasu jej uschnięcia.
Do zwalczania insektów służą np. preparaty na owady ZIEMOVIT. Środki te usuwają wszystkie owady najczęściej atakujące rośliny, w tym mszyce, mączliki, miseczniki, wełnowce i wciornastki, a także tworzą ochronną warstwę na roślinie utrzymującą się nawet 21 dni.
Jak przygotować mieszankę zwalczającą insekty? Na rośliny ogrodowe i balkonowe, a także pomidory i inne warzywa dodaj 10 ml środka na litr wody.
Białe plamy na liściach i pędach roślin ogrodowych i balkonowych
Białe, wyglądające jakby zostały posypane mąką liście i łodygi, świadczą o tym, że roślina została zaatakowania przez grzyba, mączniaka prawdziwego. Pozbycie się tej choroby jest możliwe tylko w jej bardzo wczesnej fazie, czyli wtedy, gdy plamy są jeszcze niewielkie i nie zaczęły ciemnieć.
Najlepszym sposobem na walkę z mączniakiem prawdziwym jest stosowanie oprysków zapobiegawczych. Ze względu na wysokie temperatury oraz wilgoć latem istnieje bowiem bardzo duża szansa, że na roślinach w ogrodzie – a zwłaszcza drzewach owocowych lub różach – oraz roślinach na balkonie pojawi się grzybnia, która stopniowo zainfekuje całą roślinę. Na opryski należy wybierać produkty przeznaczone konkretnie dla tego rodzaju grzyba. Znajdziesz je w środkach ochrony roślin ZIEMOVIT. Co ważne, proszki wykorzystywane do przygotowania zawiesin ZIEMOVIT są dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych, a więc nie mają one negatywnego wpływu na owoce i kwiaty.
Pokrzywa, perz, mlecz i inne chwasty na trawie w ogrodzie
Kolejnymi nieproszonymi gośćmi w ogrodzie są wszelkiego rodzaju chwasty, które rozrastają się na trawie, stopniowo zwiększając swoją powierzchnię. Ich ręczne usuwanie pomaga tylko chwilowo, natomiast koszenie chwastów może doprowadzić do ich jeszcze szybszego rozprzestrzeniania się w ogrodzie.
Najskuteczniejszą metodą walki z pokrzywami, mleczami i innymi chwastami jest zastosowanie oprysku w miejscach zarażonych. Ilość użytego preparatu zależy przede wszystkim od powierzchni zarażonej trawy.
- na 20 m2 trawnika rozpuść 4 ml płynu w 1 l wody,
- na 100 m2 trawy rozpuść 20 ml płynu w 5 l wody,
- na 500 m2 trawnika rozpuść 100 ml płynu w 25 l wody,
- na 1250 m2 trawy rozpuść 250 ml płynu w 62,5 l wody.
Teraz wiesz już, jak stosować opryski roślin ogrodowych i roślin balkonowych. Jesteś ciekawy, jak jeszcze możesz dbać o swoje okazy? Wejdź na stronę www.ziemovit.pl, na której poznasz podstawowe zabiegi pielęgnacyjne roślin w domu i na działce.