Wanna z widokiem, czyli o łazienkach na poddaszu.

Wanna z widokiem, czyli o łazienkach na poddaszu

Dwie łazienki to obecnie standard w nowoczesnym projektowaniu. Jeśli tylko metraż na to pozwala, możemy się cieszyć domowym SPA nie ograniczając reszty domowników. Zanim przystąpimy do urządzania łazienki na poddaszu, musimy się zastanowić, po co w ogóle nam takie rozwiązanie. Weźmy pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania, zastanówmy się które z nich są najważniejsze.

Projekty domów z poddaszem zazwyczaj zakładają, że łazienka na parterze ma być ogólnodostępna. Ta, usytuowana na poddaszu jest zazwyczaj bardziej intymną częścią domu. Nie można jednak wykluczyć, że będzie użytkowana przez kilka osób, co wiąże się z pogodzeniem niekiedy skrajnie różnych wizji i wręcz wykluczających się wymagań.

Skosy do zagospodarowania

Pierwszym problemem, jaki możemy rozwiązać jest wysokość ścianki kolankowej. W przypadku projektów indywidualnych optymalną wysokość zaproponuje nam architekt. Jeśli wolimy jednak skorzystać z oferty projektów gotowych dostępnych np. na portalach typu domowy.pl, ewentualną zmianę wysokości ścianki kolankowej dokonujemy już na etapie adaptacji projektu. Ścianka kolankowa to nic innego jak pionowy odcinek ściany pod skosami. Może on mieć różną wysokość, a im jest wyższy tym łatwiej będzie zaadaptować przestrzeń łazienki. By funkcjonalnie zagospodarować skosy w łazience na poddaszu ważny jest też stopień nachylenia połaci dachu. Zwykle pod skosami nie da się zamontować kabiny prysznicowej, ale przy odpowiedniej wysokości ścianki kolankowej spokojne może stanąć tam wanna. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie jej pod oknami dachowymi – widok błękitnego nieba lub gwiazd mamy zagwarantowany.

Powierzchnia użytkowa a skosy

Decydując się na projekt domu z poddaszem warto zwrócić uwagę, jaką powierzchnię użytkową ma samo poddasze. Powierzchnia użytkowa poddasza jest zazwyczaj znacznie mniejsza od powierzchni podłogi. Części pomieszczeń wysokości mniejszej niż 1,4 m nie jest wliczana do powierzchni użytkowej jednak może okazać się bardzo użyteczna, szczególnie w łazience. Większość skosów można zabudować meblami na wymiar lub gotowymi, projektowanymi z myślą o poddaszach. Zagospodarowana w ten sposób przestrzeń do przechowywania na pewno okaże się dobrym rozwiązaniem.

Światło w łazience na poddaszu.

Jeśli w naszej łazience znajdują się okna połaciowe mamy gwarancję, że do wnętrza dostanie się więcej światła niż w przypadku np. lukarny, ale same okna mogą nie wystarczyć. Oświetlenie dzienne możemy uzupełnić niewielkim punktowym źródłem światła nadającym niepowtarzalnego charakteru. Światło główne, wykorzystywane wieczorami warto rozmieścić tak, by możliwie dobrze doświetlał te strefy łazienki, gdzie znajdują się lustra.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij