Szybkie spoiwo cementowych jastrychów

Szybkie spoiwo cementowych jastrychów

Jastrych to początek czasochłonnej pracy wykonawczej w niejednym obiekcie budowlanym. Czasami lekceważony przez inwestora, chociaż odpowiada za prawidłową użyteczność i trwałość posadzek i podłóg. Co warto wiedzieć o stosowanych obecnie w budownictwie spoiwach jastrychowych?

Niektórzy nazywają go wylewką podłogową, a jeszcze inni używają terminu szlichta. Zawsze jednak chodzi o jastrych, czyli jednolity, poziomy element obiektu budowlanego, pełniący ważny funkcję podkładu podłogi lub posadzki. Projektuje się go i wykonuje przede wszystkim w celu wyeliminowania nierówności gruntu i różnych zagrożeń, takich jak wilgoć znajdująca się pod obiektem budowlanym. Ma być twardym i równym podłożem pod wierzchnią warstwą posadzki.

W zależności od oczekiwań projektowych stawianych podłogom, jastrych często ma nie tylko znosić określone obciążenia i planowany ruch, ale może też pełnić funkcję hydroizolacji, ograniczać straty ciepła lub być zaporą ogniową i akustyczną. W ogrzewanych systemach podłogowych ułatwia przewodzenie ciepła. Czasami jest nawet posadzką bez żadnej dodatkowej warstwy wierzchniej.

Jastrych aplikuje się podczas prac z różnych mieszanin o konsystencji sypkiej, plastycznej lub ciekłej. Wchodzące w skład mieszanin specjalistyczne elementy posiadają określoną grubość i jakość, mającą gwarantować odpowiednią wytrzymałość mechaniczną zastosowanego rozwiązania. Mieszanina powinna w trwałej, jednolitej formie stwardnieć w przewidywanym czasie po zakończeniu prac. We współczesnym budownictwie stosuje się wylewki anhydrytowe, cementowe lub samopoziomujące, a nawet magnezjowe lub asfaltowe.

Weber to specjaliści od materiałów do tworzenia podłóg i posadzek. Obecnie powiększyli ofertę systemów podłogowych o produkt weberfloor FIBROCEM. Jest to szybkowiążące spoiwo przeznaczone do jastrychów cementowych. W gotowej do użycia mieszance znajdziemy plastyfikatory i włókna przeciwskurczowe, więc po zmieszaniu weberfloor FIBROCEM z wodą w pompie do jastrychów uzyskamy podkład o optymalnych parametrach i o oczekiwanej wytrzymałości.

Szybkowiążąca mieszanka weberfloor FIBROCEM z powodzeniem zastępuje zwykły cement w mieszance wykonywanej na budowie. Produkt posiada dobrą wytrzymałość (C16-C40), a przyrost wytrzymałości jest błyskawiczny (nawet 30 MPa po 3 dniach). Tak wysoki poziom wytrzymałości można uzyskać nawet tworząc jastrych z niewielkiej ilości spoiwa. Konkurująca na rynku firma wykonawcza może bez problemu aplikować cieńszą warstwę wylewki, która jednak będzie miała wyższą wytrzymałość od tradycyjnej mieszanki cementowej do grubszej warstwy jastrychu.

SPRAWDŹ:  Jak ochronić się przed upałem w mieszkaniu?

weberfloor FIBROCEM powstaje na bazie najczystszego cementu klinkierowego i to bez dodatku popiołów. Wysokogatunkowy cement jest w użyciu i w wytrzymałości bez porównania lepszy od często stosowanych wieloskładnikowych cementów jastrychowych. Do weberfloor FIBROCEM wykonawca nie musi też dodawać żadnych dodatkowych składników, bo wszystko znajdziemy w jednolitym opakowaniu spoiwa. Produkt jest polecany do wykonywania półsuchych jastrychów pompami mixokret.

Katarzyna Domańska

Katarzyna Domańska

Ekspertka w dziedzinie remontów i wykończeń wnętrz. Autorka licznych poradników dotyczących samodzielnych prac renowacyjnych. Z pasją testuje nowe materiały i technologie, aby ułatwić czytelnikom realizację domowych projektów.

Artykuły: 235

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *