O czym musisz pamiętać, kiedy wybierasz drzwi do tego pomieszczenia? Jakie drzwi nie sprawdzą się w sypialni, a jakie pasują do niej idealnie? Sprawdź!
Wybór drzwi wewnętrznych to decyzja na wiele lat, przy której można łatwo popełnić kilka błędów. Najczęstszym jest montaż takich samych drzwi w całym mieszkaniu. O tym, że różne pomieszczenia wymagają różnych drzwi wewnętrznych, najłatwiej przekonać się na przykładzie drzwi do sypialni.
Dobre Dla Domu – poznaj porady ekspertów i stwórz komfortową aranżację mieszkania.
Drzwi do sypialni – co zamiast drzwi uchylnych?
Przestrzeń sypialni, zazwyczaj mniejszą niż normalny pokój, zajmuje przede wszystkim jedno- lub dwuosobowe łóżko. Dobrze więc wykorzystać w niej wszelkie sposoby na zaoszczędzenie wolnego miejsca. Właśnie dlatego warto wybrać drzwi, których skrzydło nie otwiera się do wewnątrz sypialni:
- drzwi przesuwane – skrzydło drzwi przesuwa się wzdłuż ściany. Możliwe jest także ukrycie drzwi w ścianie, ale wymaga to przygotowania odpowiedniej konstrukcji;
- drzwi łamane – są podzielone na dwie symetryczne części, dzięki czemu po otworzeniu zajmują bardzo mało miejsca;
- drzwi harmonijkowe – są podzielone na wiele elementów składających się jak harmonijka.
Niestety drzwi przesuwane, łamane lub harmonijkowe – ze względu na niewielką grubość – nie zapewniają dostatecznej izolacji akustycznej sypialni. Są również mniej odporne na uszkodzenia i eksploatację – często psują się zwłaszcza drzwi harmonijkowe. Jeśli mała przestrzeń Cię nie ogranicza Twojego wyboru, lepiej zdecydować się na drzwi wewnętrzne drewniane.
Drzwi do sypialni – co z przeszkleniem?
Drzwi do sypialni powinny przede wszystkim zapewniać prywatność, dlatego popularne w nowoczesnych domach przeszklenia nie wydają się dobrym rozwiązaniem w ich przypadku. Nie musisz jednak z nich rezygnować, jeśli przezroczyste elementy dobrze komponują się z resztą stylizacji sypialni lub korytarza. Wystarczy, abyś pamiętał o wyborze odpowiednich przeszkleń:
- szkło matowe, ornamentowe lub barwione – dzięki niemu wnętrze sypialni będzie niewidoczne z poziomu korytarza;
- przeszklenia w górnej lub dolnej części skrzydła – niewielkie szklane szybki utrudnią zaglądanie do sypialni z zewnątrz.
Zaletą drzwi z przeszkleniami jest to, że lekko doświetlają one wnętrze sypialni, dzięki czemu pomieszczenie znajdujące się w północnej części domu, do której dociera mało słońca, będzie wyglądało lepiej. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że drzwi z przeszkleniami charakteryzują się mniejszą izolacją akustyczną niż drzwi pełne (tzn. wykonane z jednego materiału). To szczególnie istotne w sytuacji, gdy Twoja sypialnia znajduje się np. w pobliżu salonu, w którym toczy się życie rodzinne.
Sprawdź drzwi do sypialni z przeszkleniami na stronie Dobre Dla Domu, których nowoczesny styl zapewni Ci komfortowy odpoczynek!