Bluszcz pospolity w ogrodzie, jak sadzić i pielęgnować roślinę pnącą

Bluszcz pospolity w ogrodzie, jak sadzić i pielęgnować roślinę pnącą?

Bluszcz to jedna z najbardziej uniwersalnych, zimozielonych roślin ogrodowych i balkonowych, która dobrze czuje się na ogrodzeniach płotów, ścianach domów, trawnikach czy pod drzewami. Ta odmiana pnącza jest także bardzo łatwa w sadzeniu i pielęgnacji. Zobacz, jak należy dbać o bluszcz, aby cieszyć się nim przez wiele sezonów.

Bluszcz, a dokładnie bluszcz pospolity, należy do grona najczęściej występujących roślin Europy. Można go także spotkać na terenach Azji oraz Afryki. Zasięg naturalnego występowania bluszczu jest więc bardzo szeroki, co jednocześnie świadczy o tym, że roślina ta świetnie czuje się w różnych warunkach. Co jednak należy robić, aby zapewnić tej odmianie pnączy bujny wzrost? Poznaj najważniejsze porady dotyczące pielęgnacji bluszczu pospolitego przygotowane przez specjalistów ZIEMOVIT.

Jak sadzić bluszcz pospolity w ogrodzie lub na balkonie?

  • Warunki zewnętrzne

W odpowiedzi na to pytanie pomoże zrozumienie, w jakich warunkach ten rodzaj pnącza najlepiej rośnie. Bluszcz dobrze czuje się bowiem w miejscach całkowicie zacienionych lub w półcieniu. Choć zniesie mocne i długotrwałe działanie promieni, słońce może go osłabiać i doprowadzać do żółknięcia liści.

Wiedza na temat warunków, w których bluszcz rośnie najlepiej, pozwoli Ci wybrać dla tej rośliny odpowiednie stanowisko. Bluszcz pospolity sadź w miejscach zacienionych, to znaczy pod drzewami lub na balkonach od strony północnej. Dobrym pomysłem jest także posadzenie bluszczu przy ścianie niewystawionej na długotrwałe działanie słońca. Dzięki temu roślina szybciej wypuści dużo korzeni i zacznie piąć się w górę nawet bez żadnych podpórek.

  • Gleba pod bluszcz

Podobnie jak w przypadku warunków pogodowych bluszcz można sadzić na różnych rodzajach gleby. Najlepiej jednak czuje się na ziemi próchniczej, żyznej i wilgotnej. Najmniej odpowiednie dla bluszczu pospolitego są podłoża piaszczyste i mało urodzajne. Jeśli nie masz pewności, jaką ziemię powinieneś wybrać, rozsyp w skrzynkach lub w ogrodzie podłoże uniwersalne ZIEMOVIT, które jest dobrze przepuszczalne, w związku z czym składniki pokarmowe będą w łatwy sposób przedostawać się do korzeni rośliny.

Sadząc bluszcz, zwróć także uwagę, czy w ziemi nie ma dużych kamieni, które mogą utrudniać ukorzenianie rośliny. Prawidłowy rozwój bluszczu zahamują również: popękane szkło, chwasty oraz śmieci, np. po budowie.

Zobacz: środki ochrony roślin ZIEMOVIT.

Jak dbać o bluszcz pospolity?

  • Podlewanie bluszczu

Bluszcz rosnący w ogrodzie nie wymaga podlewania, zwłaszcza jeśli zdążył się już ukorzenić. Czerpie on bowiem wystarczającą ilość wody z ziemi i opadów deszczu. O nawodnienie bluszczu pospolitego w ogrodzie możesz zadbać tylko tuż po posadzeniu rośliny lub wtedy, gdy jest sucho. Pamiętaj – bluszcz lubi ziemię wilgotną, ale nie błotnistą. W ciężkim podłożu przestanie rosnąć, a jego korzenie szybko zgniją.

Nieco inaczej wygląda podlewanie bluszczu pospolitego w skrzynkach na balkonie lub w doniczkach domu. Tego rodzaju okazy należy podlewać regularnie, raz na tydzień lub raz na 9 dni. Ważne, żeby podlewać bluszcz bezpośrednio do ziemi, a nawet do specjalnej podstawki, która sprawi, że korzenie rośliny nie będą cały czas zanurzone w wodzie. Zimą warto również ograniczyć podlewanie bluszczu – w tym czasie roślina potrzebuje odpoczynku i zużywa mniej składników mineralnych i wody.

  • Nawożenie

Aby bluszcz mógł dobrze radzić sobie w różnych zmieniających się warunkach, a także przetrwał niejedną zimę, potrzebuje odpowiedniej dawki składników mineralnych. Zazwyczaj większość z nich jest już dostępna w glebach, jednak – zwłaszcza w przypadku mniej urodzajnych ziem – naturalnie występujące składniki mogą okazać się niewystarczające. W takich sytuacjach warto zastosować nawóz do roślin zielonych ZIEMOVIT, który zapewni roślinom ogrodowym nie tylko prawidłowy wzrost, lecz także piękne, intensywne wybarwienie.

Do przygotowania mieszanki odżywczej potrzebujesz nawozu oraz wody. Wystarczy, że wymieszasz od 10 do 15 ml preparatu (1 zakrętka od butelki) w 2 litrach wody, a gotowym środkiem opryskasz roślinę. Proste, prawda? Pamiętaj tylko, żeby czynność powtórzyć raz na 10 dni.

Odpowiednie warunki, dobra gleba, a także właściwa pielęgnacja ułatwią Ci wyhodowanie okazałego bluszczu pospolitego zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Wiesz już, gdzie dokładnie go posadzisz i jaką część działki lub tarasu będzie ozdabiał? A może interesują Cię zabiegi pielęgnacyjne dotyczące innych okazów? Na stronie ZIEMOVIT.pl znajdziesz praktyczne wskazówki pomagające w stworzeniu własnego zielonego zakątka.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij