Co zawiera projekt domu? O dokumentacji projektu budowlanego

Co zawiera projekt domu? O dokumentacji projektu budowlanego

Dom parterowy, z poddaszem użytkowym, bliźniak – bez względu na to, jaki budynek chcesz postawić, przed rozpoczęciem prac potrzebujesz projektu domu zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Jesteś ciekaw, jak powinno wyglądać kompletowanie takich materiałów? Zobacz, z czego składa się dokumentacja projektowa.

Wynajęcie architekta, który przygotuje dla Ciebie indywidualny projekt domu, jest dość drogie, a realizacja zlecenia zajmuje sporo czasu. Dużo lepszym sposobem może być więc zakup gotowego projektu domu, dzięki czemu będziesz miał pewność, że spełnia on wszystkie prawne wymogi. Chcesz wiedzieć, co zawiera dokumentacja projektowa? Zobacz na przykładzie pracowni Dobre Domy, jak wyglądają projekty budowlane i jaka dokumentacja jest do nich dołączana.

Opis techniczny projektu domu

Każdy projekt domu zawiera trzy podstawowe elementy techniczne opisujące konstrukcję budynku.

  • Architektura

W tej części znajdują się rysunki wraz z opisami elewacji, a także rzuty kondygnacji i rzuty dachu oraz dwa przekroje budynku. Zamieszczone są również informacje dotyczące stolarki okiennej i drzwiowej.

  • Konstrukcja

Druga część projektu składa się z rzutów fundamentów oraz stropów, czyli dwóch podstawowych elementów tworzących konstrukcję budynku. Ponadto w dokumentacji uwzględnione zostały również rzuty nadproży, a także więźby dachowej.

  • Instalacje wewnętrzne

Ostatnia część opisu technicznego dotyczy obowiązkowych i wskazanych dla wybranego budynku instalacji wewnętrznych. Mogą to być więc rozkłady instalacji gazowych, ciepłej i zimnej wody, kanalizacji, a także instalacji elektrycznej z zaznaczeniem miejsc na gniazdka.

Niektóre projekty posiadają dodatkowo przykładowe aranżacje wnętrz. Dzięki nim będziesz mógł sobie zwizualizować, jak w przyszłości może wyglądać Twój nowy dom, a także znajdziesz inspiracje do zaprojektowania własnego wystroju.

Materiały pomocnicze i uprawnienia do projektu domu

Poza głównym rysunkiem projektu domu w dokumentacji znajduje się również szereg materiałów pomocniczych, niezbędnych do zrealizowania budowy. Wśród nich możesz znaleźć:

  • rysunki wykonawcze elementów żelbetowych – zawierają szczegółowe rozwiązania, od których zależy wytrzymałość i trwałość konstrukcji;
  • zestawienie stali zbrojeniowej – przedstawione w formie tabeli informującej m.in. o całkowitej długości prętów niezbędnych w trakcie budowy czy o rodzaju stali;
  • zestawienie elementów konstrukcyjnych więźby dachowej – również przedstawione w formie tabelki podającej dane m.in. o wymiarach i masie poszczególnych części więźby dachowej, np. krokwi, słupów czy murłatów.

Materiały pomocnicze zawierają również tabelę elementów kosztorysu stanu surowego zamkniętego, która pozwala oszacować koszt budowy domu. Ponadto do każdego projektu Dobrych Domów dołącza się uprawnienia i zaświadczenia, wskazujące na zgodność całej dokumentacji z przepisami prawa budowlanego.

Materiały uzupełniające do projektu domu

Wszystkie powyższe dokumenty są niezbędne do rozpoczęcia budowy domu. Jednak w odpowiedzi na potrzeby inwestorów autorzy pracowni projektowej Dobre Dobry postanowili do całej dokumentacji dołączyć jeszcze m.in.:

  • dziennik budowy,
  • pakiet rozwiązań energooszczędnych,
  • schemat ogólny wentylacji mechanicznej i solarnej,
  • projekt prefabrykowanej więźby dachowej,
  • zestawienie materiałów do stanu surowego zamkniętego,
  • pozwolenie na niektóre zmiany w projekcie,
  • charakterystykę energetyczną.

Więcej informacji na temat materiałów uzupełniających znajdziesz tutaj.

Jesteś ciekaw, jak dokładnie wygląda dokumentacja projektowa? A może chcesz zamówić gotowy projekt? Wejdź na stronę www.dobredomy.pl i sprawdź, czy znajdziesz tam projekt, dzięki któremu już niedługo stworzysz swój wymarzony dom.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij