Domowe sposoby na komary – poznaj 5 skutecznych metod
Lato sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu i spotkaniom przy grillu. Niestety, każda pora roku ma swoje wady. W tym przypadku są to komary. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele środków przeciw tym owadom, to warto zacząć od domowych sposobów na komary. Chcesz poznać te najskuteczniejsze? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł do końca.
Co przyciąga komary
Nie ma chyba na świecie osoby, która chociażby raz nie została ukłuta przez komara. Jednak niektórzy padają ich ofiarą częściej niż inni. Od czego to zależy? Komary nie mają sokolego wzroku, dzięki któremu śledzą swoje ofiary. Za to wyczuwają niektóre substancje, które wytwarzamy, kluczowy jest także zapach. Te natrętne owady wyczuwają kwas mlekowy, woń potu, a szczególnie jeden z jego składników – amoniak. Co ciekawe, znaczenie ma również to, w co się ubieramy. Ciemne stroje nie odbijają światła, a dodatkowo powodują, że się przegrzewamy i pocimy. Czego jeszcze warto unikać? Przebywania w zalesionych i wilgotnych miejscach, bo tam o komary bardzo łatwo.
Jak pozbyć się komarów domowymi sposobami
Zanim postanowisz iść do apteki, prosząc o coś na komary, wypróbuj domowe sposoby, które równie dobrze działają na te owady. Być może zdziwisz się, ale sama Matka Natura ofiarowała nam broń przeciw nim. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że nie zawierają środków chemicznych i dzięki temu są dla człowieka w pełni bezpieczne.
Zioła i olejki eteryczne
Niektóre rośliny i powstałe na ich bazie olejki eteryczne posiadają naturalne właściwości odstraszające komary. Jakich roślin nie lubią komary? Należą do nich:
- lawenda,
- cytronella,
- nagietek,
- rozmaryn,
- bazylia,
- mięta pieprzowa,
- eukaliptus,
- oczar wirginijski.
Świeca i cytryna
Świeca i cytryna to połączenie, które skutecznie odstrasza komary. Co musisz zrobić? Wystarczy, że zapalisz świecę, a w pobliżu zostawisz skórkę od cytryny. Wydzielany zapach drażni komary, więc raczej się do Ciebie nie zbliżą. Alternatywne sposoby to olejek cytrynowy albo czosnek i cebula. Niestety, zapach tych ostatnich składników może być nieprzyjemny również dla Ciebie.
Liście pomidorów
Naturalne właściwości liści pomidorów sprawiają, że działają one odstraszająco na komary. Warto położyć je np. na parapecie. Analogicznie możesz postąpić ze wspomnianym już czosnkiem i cebulą, ale jak wiadomo, mają one intensywny zapach, który nie wszyscy tolerują. Dlatego szukając domowego sposobu na komary, najpierw wypróbuj ten z liśćmi pomidorów.
Roztwór z octu jabłkowego, cukru oraz płynu do naczyń
Połączenie octu jabłkowego i płynu do naczyń z odrobiną cukru to doskonały wabik na komary. Jeśli nie masz problemu z tym, że niczego nieświadome owady utopią się w tak przygotowanym roztworze, to skuteczny domowy sposób na komary.
Sieci pajęcze
Ten sposób nie wymaga od ciebie wiele wysiłku, o ile nie cierpisz na arachnofobię.
Nie niszcz sieci pajęczych, nie zabijaj pająków, a te poczciwe stworzenia zajmą się resztą.
Jak pozbyć się komarów domowymi sposobami – podsumowanie
Domowe sposoby na komary są bezpieczne, niedrogie i skuteczne. Jeśli więc owady te są Twoją zmorą, teraz już wiesz, jak się ich pozbyć. Pamiętaj jednak, że plaga komarów jest niczym w porównaniu z innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak np. kradzież z włamaniem. Jeśli chcesz uniknąć finansowych skutków takich przykrych niespodzianek, pomyśl o sprawdzonym ubezpieczeniu domu lub mieszkania (tutaj ubezpieczenia).