Elewacja na miarę XXI wieku czy można wykonać ją samodzielnie? Oto jest pytanie, na które znamy już odpowied

Wybór odpowiedniej elewacji ma duże znaczenie, wszak wpływa na estetykę. Ważne jest również to, że odpowiednio dobrana elewacja pozwala lepiej utrzymać ciepło. Jak możecie się domyślić, koszty jej wykonania wcale nie są niskie, dlatego też w dzisiejszym poradniku zastanowimy się, czy warto wykonać elewację samodzielnie, czy może lepiej postawić na pomoc fachowców.

Koszty – warto je znać

Jak zapewne się domyślacie, koszty wykonania elewacji w dużej mierze zależą od materiału, jaki wybierzecie. Zazwyczaj sama robocizna kosztuje od około 200 do około 400 zł za metr kwadratowy. Ale jeżeli dodatkowo będziecie chcieli ocieplić dom bądź też będzie trzeba bardzo dokładnie go oczyścić, to te koszty mogą być zdecydowanie wyższe. Drugą ale również bardzo ważną sprawą jest sam wybór fachowców. Jeżeli ich ceny będą wyjątkowo niskie, to zwyczajnie może się okazać, że ich poziom pracy jest też wyjątkowo niski. Pamiętajcie jeszcze, że bardzo duże znaczenie ma wybór samych materiałów i te wyższej jakości oczywiście kosztują więcej, ale warto w nie zainwestować.

Czy można wykonać elewację samodzielnie?

Na to pytanie odpowiedź może być tylko jedna. Oczywiście, że tak. Jednak pamiętajcie, że wymaga to zaangażowania i umiejętności. Przede wszystkim wszystkie prace należy przeprowadzać, gdy temperatura jest dodatnia. Najlepiej, aby nie była niższa niż 5 stopni i wyższa niż 25. Pamiętajcie także, aby nie wykonywać elewacji w sezonie letnim, gdyż promieniowanie UV ma destrukcyjny wpływ na styropian. Dodatkowo należy osłonić ściany specjalną folią, która chroni przed deszczem, wiatrem oraz słońcem. Jeżeli samodzielnie wykonacie elewację, to naprawdę sporo zaoszczędzicie. Jednak żadnej pracy nie można wykonywać indywidualnie, lecz przy nakładaniu tynku na jednej ścianie musi pracować od 2 do 4 osób.

Wykonanie elewacji krok po kroku

Oczywiście przed rozpoczęciem prac należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże, które powinno być gładkie i suche. Trzeba usunąć nie tylko farbę, ale także resztki tynku. Jeżeli występują nierówności, to konieczne jest ich wyszlifowanie. Wszelkiego rodzaju ubytki należy uzupełnić stosując podkład gruntujący. Dodatkowo zwiększa on przyczepność izolacji. Teraz możemy przejść do nakładania styropianu. Tutaj możecie postawić na duże płyty. Dzięki temu cała praca będzie szybsza i wyeliminuje się ewentualne mostki termiczne. Wielu osobom wydaje się, że lepszym wyborem są czarne płyty styropianowe, które lepiej chronią przed zimnem, jednak musicie wiedzieć, że takie rozwiązanie na ogół lepiej sprawdza się w przypadku starych domów. Z kolei jeżeli na nowy dom położycie czarne płyty, to latem temperatura w domu będzie nieznośna i będziecie się czuć jak w saunie. Pamiętajcie także, że płyty styropianowe należy układać od dołu ku górze, zawsze dłuższym bokiem, równolegle do ściany. W ten sposób będą się zazębiać. Największym problemem może okazać się ułożenie narożników i tutaj również radzimy Wam zastosować metodę naprzemienną. Jeżeli konieczne będzie przycinanie płyt, pamiętajcie aby zrobić to dopiero, gdy klej poliuretanowy całkowicie się zwiąże.

Wybór kleju ma znaczenie

Mamy dla Was jeszcze kilka rad dotyczących kleju i klejenia. Jeżeli wybierzecie kleje poliuretanowe, to pamiętajcie, że nie mogą być one zbytnio rozcieńczone, gdyż wtedy siła wiążąca będzie zdecydowanie niższa. W przypadku budynków jednorodzinnych o niskich kondygnacjach nie musicie nawet używać kołków montażowych na każdej płycie. Po nałożeniu kleju trzeba czekać aż wszystko wyschnie i dopiero wtedy można przejść do nakładania tynku. Możecie tutaj zastosować tynki tradycyjne cementowo-wapienne, które bardzo łatwo się nakłada. Aktualnie bardzo modne są gotowe masy tynkarskie nakładane agregatem, ale musicie wiedzieć, że efekt jest zdecydowanie gorszy niż w przypadku tradycyjnych metod.

A może dom w drewnie?

Możliwości wykonania elewacji jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od tego, czego oczekujecie. Możecie zdecydować się na tynk, a dodatkowo na elewacji umieścić płyty imitujące drewno. Ciekawym wyborem jest także boniowanie, przy czym jest ono bardziej skomplikowane i tutaj lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Bardzo modne stało się też wykonanie elewacji w kamieniu. Jeżeli preferujecie klasyczne elewacje, to możecie zdecydować się na dom w drewnie. Tutaj oczywiście można wybrać deski elewacyjne, które są dodatkowo pokryte impregnatem. Oczywiście taką elewację co pewien czas trzeba konserwować, co bywa problemem. Jednak niewątpliwie wyróżnia się na tle otynkowanych budynków.

Naszym zdaniem jak najbardziej możecie wykonać elewację samodzielnie. Pamiętajcie, że przy niektórych pracach przyda Wam się pomoc fachowców.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij