Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto zainwestować we własne źródło energii?
Instalacje fotowoltaiczne są jednym z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej. Na pozyskiwanie prądu ze słońca decyduje się coraz więcej właścicieli przedsiębiorstw. Fotowoltaika pozwala generować wysokie oszczędności w długiej perspektywie, co jest kluczowym czynnikiem dla firm. Ile można zaoszczędzić decydując się na instalację fotowoltaiczną? Jakie są koszty początkowe takiej inwestycji?
Szacowanie kosztów inwestycji
Instalacje fotowoltaiczne w firmach to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze. Powodów do postawienia na fotowoltaikę jest wiele: długoterminowe oszczędności, uniezależnienie się od wysokich rachunków za prąd czy poprawa wizerunku firmy. Istnieją również możliwości dofinansowań i ulg na inwestycję w fotowoltaikę, dzięki którym inwestycja będzie bardziej opłacalna. Kluczowe jest jednak oszacowanie podstawowych parametrów instalacji, która ma służyć naszej firmie.
Na podstawie miesięcznych rachunków za prąd, kalkulator fotowoltaiczny pomoże Ci dokładnie oszacować jaka jest zalecana moc instalacji dla twojej firmy, ile wynosi niezbędna powierzchnia instalacji, jaka jest szacunkowa cena instalacji brutto, w jakim okresie inwestycja się zwróci oraz jaką oszczędność wygeneruje w ciągu 25 lat.
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę dla firmy?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala optymalnie wykorzystać powierzchnię dachu oraz terenu wokół nieruchomości. Wiele firm posiada duże połacie gruntów lub dachów budynków, które można wykorzystać na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu, niewykorzystana przestrzeń może generować oszczędności i przyczyniać się do produkcji prądu na potrzeby naszego przedsiębiorstwa.
Jeżeli posiadamy odpowiednią przestrzeń do zainstalowania paneli fotowoltaicznych, możliwe jest pokrycie większości zapotrzebowania na prąd naszego przedsiębiorstwa. Uniezależnienie się od wzrostu cen prądu pozwala na generowanie oszczędności już w okresie zwracania się inwestycji.
Aspekt ekologii oraz budowania wizerunku firmy również staje się coraz istotniejszy. Firma produkująca “zieloną energię” postrzegana jest jako świadoma i odpowiedzialna ekologicznie. W okresie intensywnych zmian w pozyskiwaniu energii, warto zdecydować się na odnawialne źródła i nie czekać kiedy konieczne będzie zainstalowanie alternatywnego źródła energii.
Jak sfinansować inwestycje w fotowoltaikę?
Szacowany okres zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynosi od 7 do 10 lat. To stosunkowo niedługi czas, po którym możemy zacząć czerpać zyski z naszej inwestycji.
Koszt początkowy jest jednak jednym z czynników, który najczęściej zniechęca do przejścia na odnawialne źródła energii. Aby obniżyć koszt początkowy instalacji fotowoltaicznej, warto pomyśleć o możliwościach dofinansowania. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele programów wspierających inwestycję fotowoltaikę.
Od października 2020 roku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu “Energia Plus” prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu udzielane jest wsparcie finansowe w ramach pożyczki (do 85% kosztów inwestycji) lub dotacji (do 50% kosztów inwestycji). Programów wsparcia inwestycji w fotowoltaikę jest znacznie więcej – zarówno rządowych, jak i instytucjonalnych. Oprócz ogólnopolskich programów, można skorzystać z wsparcia oferowanego np. przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej jest leasing, który pozwala na nieangażowanie środków własnych, a jego koszt to zaledwie kilka procent w skali roku. Oprócz tego, miesięczna oszczędność na rachunkach za prąd zapewnia pokrycie części raty leasingu.
Wiele możliwości dofinansowań pozwala na znaczne skrócenie okresu zwrotu z inwestycji. Warto szukać możliwości pozyskania funduszy i zdecydować się na instalację fotowoltaiczną w swojej firmie.