Gładzik czy zdzierak – jaki strug wybrać?
Wszystkie osoby, które zajmują się obecnie, bądź zajmowały się obróbką drewna wiedzą, że wybór odpowiedniego strugu do drewna jest konieczny, jeśli chcemy uzyskać możliwie jak najlepszy efekt końcowy. Historia tych narzędzi sięga już czasów antycznych, kiedy to strugi były wykorzystywane w ówczesnej stolarce. Dzisiejsi stolarze, pomimo olbrzymiego rozwoju technologicznego, nadal wykorzystują strugi przy większości prac związanych z obróbką drewna.
Do najbardziej popularnych strugów należą te płaszczyznowe. Poza nimi wyróżniamy również równiaki, kątniki, modele o niskim kącie nachylenia oraz wiele innych typów strugów, jednak nie są one tematem tego artykułu. Do grupy strugów płaszczyznowych należą między innymi zdzieraki oraz gładziki. Który jednak lepiej sprawdzi się w obróbce drewna, z którym aktualnie pracujemy?
Strug do drewna w początkowej fazie obróbki – który lepszy?
W początkowej fazie obróbki drewna bardzo często musimy usunąć duże kawałki tego materiału, aby nadać mu początkowy zarys kształtu, który docelowo zamierzamy uzyskać. Według opinii wielu fachowców a także osób, dla których obróbka drewna już lata temu stała się pasją, w początkowej fazie obróbki drewna lepszym pomysłem będzie posłużenie się zdzierakiem.
Tego rodzaju strug do drewna jest stosunkowo krótki i charakteryzują go niewielkie rozmiary, dlatego stolarzowi lub osobie, która zajmuje się obróbką drewna łatwiej będzie wydłubać nim kawałek drewna o dużych rozmiarach.
Do najważniejszych cech charakterystycznych zdzieraka należą również łukowate ostrze oraz szerokie usta struga. Fakt ten ma ogromny wpływ na komfort pracy z drewnem w jego początkowych etapach, ponieważ taki rodzaju konstrukcji drewna umożliwia wykonywanie bardzo głębokich cięć.
Strugi ręczne – do czego najlepiej wykorzystywać gładzik?
W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o najlepszym wyborze, jeśli chodzi o początkową fazę obróbki drewna. Czy jednak dobrym pomysłem będzie dalsze korzystanie ze zdzieraka? Jeżeli nasze drewno przeszło już początkową fazę obróbki, warto wyposażyć się również w inne strugi ręczne. Na końcowym etapie pracy z drewnem, czyli nadawaniu mu docelowego kształtu oraz charakteru, wyśmienicie sprawdzi się gładzik.
Do najważniejszych cech charakterystycznych gładzika należą jego niewielkie rozmiary oraz regulowane ostrza. Obydwie te cechy sprawiają, że gładzik będzie mógł z powodzeniem zastąpić nawet dłuta rzeźbiarskie. W końcowym etapie pracy z drewnem kluczową kwestią jest precyzja, potrzebna do wykonywania precyzyjnych cięć.
Jeżeli decydujemy się na kupno gładzika musimy również wiedzieć, że strug ten składa się z dwóch elementów – ostrza i odchylaka. Taka konstrukcja sprawia, że nawet najlepsze dłuta rzeźbiarskie nie mogą równać się z precyzją, jaką oferuje gładzik w trakcie końcowej fazy obróbki drewna obróbki drewna.
Deska, mebel, drzwi – do jakich wyrobów z drewna konieczne będą dłuta snycerskie?
Wybór odpowiedniego strugu płaszczyznowego zależy również w pewnym stopniu od wyrobu z drewna, na którym zamierzamy pracować. W zależności od tego, czy będą to wyroby, które wymagają dużej precyzji wykonania (meble), czy też te, które nie zawierają zbyt wiele detali (drzwi, duże drewniane konstrukcje), strug płaszczyznowy powinien być większych lub nieco mniejszych rozmiarów. Musimy również wiedzieć, że praca z bardzo zdobionymi przedmiotami z drewna, takimi jak na przykład meble, bardzo często będzie wymagała od nas połączenia kilku narzędzi.
W tym przypadku mogą to być bardzo precyzyjne strugi płaszczyznowe, takie jak wspomniany wcześniej gładzik oraz dłuta snycerskie, które pozwolą na wykonanie detali, które będą wymagały największej precyzji. W ten właśnie sposób powstają najdroższe modele oraz najbardziej unikatowe modele mebli, za które potencjalni kupujący są w stanie zapłacić dowolną sumę pieniędzy.
Jeżeli więc zależy nam na jak najwyższej jakości naszych produktów, łączmy ze sobą najróżniejsze narzędzia i w żadnym wypadku nie opierajmy się jedynie na kilku z nich. Dobrze wyposażony warsztat stolarski to podstawa wyrobów z drewna najwyższej jakości.