Im większy dom tym tańsze koszta budowy?
Bardzo często koszta budowy domu związane są określonym zagospodarowaniem jego powierzchni, jednak na ostateczny kosztorys wpływ mają również inne czynniki.
Powierzchnia domu użytkowa i netto
Powierzchnia użytkowa domu jest sumą wszystkich powierzchni mających znajdować się w nim pomieszczeń. Nie wlicza się do nich natomiast garaży, piwnic, schowków czy tarasów. Jednak koszty te mogą być mylące, ponieważ nawet w domach o dokładnie tej samej powierzchni można wykorzystać droższe lub tańsze materiały i rozwiązania. W związku z tym określony obszar powierzchni całego domu może nie mieć większego wpływu na koszty budowy.
W przypadku powierzchni netto, która obejmuje wszystkie podłogi włącznie z balkonami, tarasami czy garażami, koszty budowy związane są ściśle z porównaniem kubatury. Pozwala to na określenie, jaka część budynku będzie wykorzystana w stu procentach. Najbardziej opłacalną budową będzie ta, w której kubatura będzie jak najmniejsza, a powierzchnia domu największa.
Wady i zalety budowy domów poniżej i powyżej 100 m2
Zazwyczaj dom którego powierzchnia netto wynosi poniżej 100 m2 jest tańszy od domu o powierzchni większej niż 100 m2. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, ponieważ mniejszy dom jest zazwyczaj tańszy w budowie.
Powierzchnia ścian zewnętrznych w domach z poddaszem jest mniejsza niż w przypadku domu piętrowego. Wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że mniejsza jest również powierzchnia użytkowa.
W przypadku domu piętrowego o powierzchni np. powyżej 100 m2, do kosztów budowy należy doliczyć większe kwoty związane z budową ścian zewnętrznych, a także ociepleniem i otynkowaniem. Można jednak zaoszczędzić na izolacji stropu oraz więźbie.
Wówczas często okazuje się, że koszty budowy domu piętrowego o powierzchni większej niż 100 m2 są niższe, niż domu wyposażonego w poddasze o powierzchni poniżej 100 m2.
Podstawą oceny możliwości finansowych i opłacalności realizacji danej inwestycji na określonej powierzchni, jest sporządzenie profesjonalnego kosztorysu. Kosztorys stanu surowego zawiera wszystkie koszty dotyczące budowy domu, począwszy od powstania fundamentów, aż do etapu stanu surowego.
Z kolei kosztorys stanu wykończeniowego zawiera rzeczywisty koszt budowy domu i uwzględnia wszystkie wydatki z nim związane. Należy do nich lista zakupionych materiałów, a także wynajem sprzętu specjalistycznego oraz opłaty za usługi firm wykonawczych i koszty robót wykończeniowych.
Dach i wykończenie budynku
Koszta budowy domu zależą również od dachu. Im bardziej jest on skomplikowany oraz posiada bardziej rzeźbioną bryłę, tym więcej wynosi koszt budowy. Przełożenie na kosztorys całego domu jest efektem konieczności pokrycia powierzchni dachu czterospadowego większą ilością takiego samego materiału, jaki położyć można dachu dwuspadowym w wyraźnie mniejszej ilości.
W obliczaniu kosztów budowy znaczenie ma również powierzchnia użytkowa i netto całego domu. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na informacje ich dotyczące, a także kubaturę oraz upewnić się, co jest w nich zawarte.
Budowa i aranżacje domu wymagają również doliczenia kwoty związanej z wykończeniem wnętrz. Na tym etapie konieczne jest m.in położenie podłóg i tynków, malowanie, osadzanie drzwi wewnętrznych oraz wykonanie schodów, wnęk oraz balustrad.
Do kosztów doliczyć można również wykończenie łazienki i kuchni, np. położenie terakoty oraz glazury, a także montaż urządzeń sanitarnych. W przypadku wyjątkowo tanich artykułów, mogą one być bardzo niskiej jakości. Wówczas konieczne jest wykonanie remontu, który może wynosić więcej, niż materiały lepszej jakości.