Jak dbać o żaluzje i rolety? Zestaw praktycznych porad dla początkujących

Rolety i żaluzje stanowią nie tylko funkcjonalny dodatek, ale także w estetyczny sposób uzupełniają aranżację. Niestety dla wielu z nas wizja kurzu osiadającego na osłonach okiennych jest na tyle odstraszająca, że nie decydujemy się na ich instalację. Wystarczy jednak zapoznać się z kilkoma wskazówkami, aby pielęgnacja lameli już więcej nie stanowiła kłopotu.

Kiedy chcemy przywrócić naszym żaluzjom lub roletom utracony blask, zawsze najlepiej zacząć od zapoznania się z zaleceniami producenta. Informacje zawarte w opisie produktu powinny nam dostarczyć niezbędnych wskazówek w zakresie jego pielęgnacji.

Dbanie o żaluzje i rolety nie musi być uciążliwe, jeśli czyścimy je w podobny sposób, jak zwykłe meble, czyli regularnie i bez nadmiernego szorowania. Systematyczna pielęgnacja utrzymuje odporność materiału na zabrudzenia, jednak nadgorliwość bywa szkodliwa. Zachowanie „złotego środka” spowoduje, że nasze osłony okienne będą się zarówno dobrze prezentować, jak i nie sprawią problemu podczas regulacji dostępu do światła.

Dlaczego warto dbać o rolety i żaluzje?

Regularne czyszczenie osłon okiennych przekłada się na ich piękny wygląd i nienaganne działanie. Kolor tkaniny lub lameli nie traci intensywności i zdobi wnętrze, natomiast cyklicznie konserwowany system regulacji nie sprawia problemów w obsłudze i pozwala na długie użytkowanie. Systematyczne odkurzanie zapewnia komfort alergikom i małym dzieciom, które mogą być wrażliwe na pyłki.

Jak zatroszczyć się o rolety?

Tkanina, z której została wykonana roleta, może być delikatna, dlatego należy podchodzić do niej ostrożnie. Jeśli to możliwe, unikajmy stosowania „mokrych” metod czyszczenia. Wystarczy przecieranie i usuwanie kurzu „na sucho”. Do sprzątania najlepiej używać piórkowych miotełek i miękkich szmatek lub odkurzacza, pod warunkiem, że ustawi się go na najniższą moc ssania.

Na powierzchni rolety materiałowej mogą pojawić się drobne zabrudzenia, które nieco trudniej usunąć. W przypadku uciążliwych przebarwień można użyć lekko zwilżonej ściereczki, ale trzeba uważać, aby nie odkształcić tkaniny. Pod czyszczony fragment warto podłożyć coś twardego, np. deskę do krojenia, dzięki czemu łatwiej zachować naturalny kształt rolety. W walce z plamkami pomoże roztwór z szarego mydła lub szkolna gumka do ścierania ołówka.

O czym należy pamiętać, aby zadbać o żaluzje?

Czyszcząc żaluzje, dokładnie przetrzyjmy każdą z lameli. Pamiętajmy, że systematyczne usuwanie pyłków i wszelkich zanieczyszczeń sprawia, że nie mają one szans na zaschnięcie i przyklejenie się do materiału, co spowodowałoby później trudności z ich usunięciem.

Do odkurzania wszystkich rodzajów żaluzji można wykorzystać suchą ściereczkę z mikrofibry, specjalną szczotkę do żaluzji lub odkurzacz. Należy pamiętać o tym, aby dokładnie przetrzeć lamele, ustawiając najpierw ich jedną stronę w kierunku pomieszczenia, a następnie odwrócić je o 180 stopni. Po dokładnym usunięciu pyłu można przejść do mycia na mokro, używając lekko nawilżonej ściereczki.

Koniecznie pamiętajmy o tym, aby do czyszczenia osłony używać wody ze środkiem dostosowanym do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest żaluzja. Po zakończonej pracy należy wysuszyć roletę, na przykład za pomocą suszarki do włosów.

źródło zdjęcia: https://www.domondo.pl/zaluzje/drewniane-i-bambusowe/

Mycie żaluzji drewnianych

Drewniane i bambusowe żaluzje to efektowna osłona okienna. Aby jak najdłużej cieszyły oko, warto je pielęgnować w sposób dopasowany do rodzaju surowca. Do czyszczenia na sucho, jak i na mokro doskonale sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Szmatkę moczymy tylko w wodzie z dodatkiem płynu do mycia drewna i wyżymamy niemal do sucha, a następnie delikatnie przecieramy lamele. Każdy element należy wysuszyć od razu po umyciu.

Jeżeli na powierzchni osłony pojawią się niewielkie odbarwienia, można je pomalować odpowiednim preparatem z użyciem cienkiego pędzelka. Pamiętajmy, żeby dobrać właściwy odcień lakieru lub impregnatu, aby pomalowane miejsce nie wyróżniało się innym kolorem. W przypadku większych defektów warto położyć farbę na całej lameli lub ją wymienić. Można również wyjąć (przynajmniej tymczasowo) pojedynczy szczebelek z żaluzji, które co prawda będą wtedy nieco krótsze, ale za to pozbawione skaz.

Czyszczenie żaluzji z aluminium

Lamele aluminiowe wymagają jeszcze więcej ostrożności podczas pielęgnacji niż te wykonane z drewna. Żaluzje powinno się czyścić jedynie za pomocą kawałka flanelowego materiału lub mikrofibry, a wykorzystywaną tkaninę zwilżać tylko w „kryzysowych” sytuacjach, np. przy usuwaniu tłustych zabrudzeń. W likwidacji naprawdę trudnych plam może pomóc ocet. Po przemyciu trzeba natychmiast osuszyć osłonę oraz zostawić ją w pozycji „otwartej”, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.

Jedna z najczęstszych usterek w żaluzjach aluminiowych dotyczy linki, która pozwala na ich podnoszenie lub opuszczanie. Problemy występujące podczas regulacji lameli mogą być spowodowane zanieczyszczeniem sznurka, dlatego warto go dokładnie umyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli zabieg nie przyniesie pożądanego efektu, prawdopodobnie konieczna będzie instalacja nowej tasiemki.

Czego powinniśmy unikać podczas pielęgnacji rolet i żaluzji?

Żadna z omówionych osłon okiennych nie lubi bezpośredniego zanurzenia w wodzie. Z kolei, pranie rolet prowadzi do trwałego zniekształcenia tkaniny. Lamele drewniane i bambusowe chłoną wilgoć, przez co podczas suszenia zaczynają się wyginać, a aluminiowe matowieją i rdzewieją. Powstałe wybrzuszenia sprawiają, że żaluzji nie da się złożyć w prawidłowy sposób. W związku z tym należy bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich prac konserwujących rolety i żaluzje, postępując zgodnie z zaleceniami producenta osłony.

Zbyt rzadkie sprzątanie może skutkować trwałymi odbarwieniami, jednak pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Osłony okienne utrzymają piękny wygląd, jeśli będziemy je pielęgnować regularnie, przynajmniej raz na kilka tygodni. To wystarczy, aby tkanina, drewno czy aluminium zachowały jednolity odcień i pierwotny kształt.

 

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij