Jak dobrać dłuto do rodzaju drewna?
Nie ulega wątpliwości, że odpowiedni dobór dłuta jest kluczowy, jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt końcowy wykonywanej przez nas pracy, niezależnie od tego, czy będzie to wspaniała rzeźba, czy wysokiej jakości mebel. Poszczególne parametry dłuta mają wpływ na komfort pracy z drewnem. Ostrość zakończenia powierzchni metalowej dłuta decyduje o tym, czy w drewnie będziemy rzeźbić płynnie, czy też będziemy czuli wyraźny opór.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem narzędziowym dla stolarzy Adriatech.pl
Dobór odpowiedniej rączki dłuta również nie jest bez znaczenia, ponieważ decyduje on o tym, jak konkretny model tego narzędzia będzie układał nam się w dłoni. Zanim przystąpimy do procesu rzeźbienia lub innych operacji przy udziale drewna powinniśmy mieć na uwadze, że różnego rodzaju narzędzia rzeźbiarskie zawsze powinny być jak najwyższej jakości i nie należy na nich oszczędzać.
Dłuta do rzeźbienia w twardym drewnie
Odpowiedni dobór dłuta powinien być warunkowany przez rodzaj oraz twardość drewna. Jednymi z najbardziej twardych rodzajów drewna są: jesion, jatoba, teak, majaku. Decydując się na rzeźbienie w drewnie, które należy do wspomnianych wcześniej gatunków, powinniśmy wyposażyć się w dłuto o jak największej trwałości, ponieważ do wyżłobienia nawet niewielkiego otworu w tego rodzaju drewnie prawdopodobnie będziemy potrzebować znacznej siły i dłuto nietrwałe niemal na pewno ulegnie uszkodzeniu.
Dłuto przeznaczone do pracy z najtwardszymi gatunkami drewna powinno także charakteryzować się szerokością ostrza, nieprzekraczającą dwóch centymetrów. Posługując się dłutem o niewielkim ostrzu możemy wywołać większy nacisk na powierzchnię drewna, nad którym pracujemy, wskutek czego łatwiej przyjdzie nam rzeźbienie.
Dłuta, tak jak i inne narzędzia rzeźbiarskie przeznaczone do pracy z twardym drewnem, powinny być masywne i ciężkie, aby spowodować jak największy nacisk na powierzchnię drewna. Najczęściej rączki różnego rodzaju dłut wykonywane są przez producentów z dwóch materiałów – drewna oraz tworzywa sztucznego.
W przypadku drewna bardzo twardego lepiej sprawdzą się dłuta wyposażone w rączkę z tworzywa sztucznego, ponieważ tego rodzaju dłuta rzadziej ulegają uszkodzeniom w trakcie czynności, wymagających użycia dużej siły. Przed zakupem konkretnego dłuta powinniśmy upewnić się, że dany model dobrze leży w naszej dłoni, lub dłoni osoby, która docelowo będzie z konkretnym dłutem pracować.
Dłuta rzeźbiarskie do drewna średnio twardego
Rzeźbiąc w drewnie o średniej twardości mamy nieco bardziej ułatwione zadanie, niż gdybyśmy mieli rzeźbić w drewnie bardzo twardym. Do drewna o średniej twardości zaliczamy: dąb szypułkowy, sosnę czarną, wiąz oraz orzech.
Dłuta rzeźbiarskie do drewna średnio twardego w dalszym ciągu powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością, ponieważ w niektórych miejscach będziemy zmuszeni do użycia większej siły, aby odseparować od siebie poszczególne kawałki drewna, jednak ostrze takiego dłuta może już być nieco szersze i przekraczać 2 centymetry.
Podczas zakupu dłuta, które będzie służyło do pracy z jednym ze wspomnianych w tym akapicie rodzajów drewna, możemy zdecydować się na model wyposażony w rączkę drewnianą. Warto jednak, aby i ona była wytrzymała i wygodna w użytkowaniu.
Dłuta do rzeźbienia w drewnie miękkim i bardzo miękkim
Dłuta przeznaczone do rzeźbienia w drewnie o bardzo miękkiej strukturze nie muszą charakteryzować się żadnymi specjalnymi cechami, ponieważ rzeźbienie w tego rodzaju drewnie jest niezwykle łatwe i nawet niedoświadczony rzeźbiarz lub stolarz powinien sobie z tego rodzaju czynnością poradzić.
Do drewna miękkiego zaliczamy takiego gatunki jak: lipa, sosna, modrzew oraz brzoza. Natomiast gatunki bardzo miękkie to między innymi: balsa, osika, topola, wierzba, świerk, jodła a także limba.
Pomimo, że dłuta do rzeźbienia w miękkich gatunkach drewna nie muszą posiadać żadnych szczególnych cech, to jednak warto, aby były one wykonane z materiałów odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ponieważ zwyczajnie będą nam one służyć przez bardzo długi czas.