Jak przeprowadzić remont gzymsów?

Prace budowlane wymagają dużych umiejętności od pracowników, ale i stosowania odpowiedniego sprzętu. Wszystkie specjalistyczne zadania często wymagają specjalnego przygotowania. W dzisiejszym tekście zajmiemy się sposobem przeprowadzenia remontu gzymsów. Warto tutaj wiedzieć, że niezbędne jest stosowanie się do wytycznych, a dokładnie do wyrysu i wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Należy także pamiętać o doborze odpowiednich rusztowań fasadowych.

Opis techniczny budynku – co warto wiedzieć?

Nim przejdzie się do remontu gzymsu, niezbędne jest wykonanie aktualnego opisu technicznego. Warto dokładnie sprawdzić jaką techniką został wybudowany oraz kiedy ostatnio były przeprowadzane wszelkiego rodzaju remonty i prace konserwacyjne. Na samym końcu trzeba ocenić stan elewacji oraz gzymsu, czy materiały nie odpadają co mogłoby stanowić zagrożenie dla mienia i życia ludzkiego. O ile sam remont elewacji zazwyczaj nie nastręcza wielu problemów, podobnie jak wymiana stolarki, tak elewacja gzymsu okapowego jest najtrudniejsza, szczególnie gdy jest on nieszczelny. Bardzo często odpada także tynk zewnętrzny, szczególnie jeśli od ostatniego remontu minęło więcej niż 20 lat. Ponadto w większości przypadków dodatkowo powłoki malarskie ulegają zużyciu, a same linie podziału gzymsów są niewyraźne. Zatem należy dokładnie rozplanować wszelkiego rodzaju prace, które obejmują także uwidocznienie linii podziału gzymsów między kondygnacyjnych i podokiennych.

Materiały, które będą niezbędne

Prowadzenie naprawy gzymsów jest trudne. Należy tutaj posłużyć się detalami architektonicznymi. Konieczne jest uzupełnienie wszelkiego rodzaju ubytków dekoracji, opierając się przy tym o opracowania. Następnie trzeba wymienić uszkodzone elementy, jeżeli nie da się ich naprawić. Wszelkich napraw należy dokonać metodą wyciągania szablonami na podstawie przekroju elementów, które się zachowały. Brakujące elementy należy odtworzyć metodą odlewania w elastycznych formach. Tutaj wykorzystuje się prace sztukatorskie. Jednak należy pamiętać, aby wykorzystywać do tego celu tylko i wyłącznie materiały odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Warto jeszcze pamiętać, że wszystkie warstwy wykończenia powinny być wysoce elastyczne oraz posiadać cechy użytkowe, zatem być łatwe w obróbce. Jeżeli występują rozety, to niezbędne jest dokładne zabezpieczenie również na podstawie metody odtworzenia. Można także zastosować odpowiednie frakcje kruszyw i faktur, które mają za zadanie scalić powierzchnię. Doskonale sprawdza się tynk renowacyjny. Dodatkowo warto zastosować szpachlę wapienną. Jeżeli chodzi zaś o farbę, to najlepiej sprawdzą się te silikatowe bądź nanoporowe.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Warto pamiętać o doborze odpowiedniego sprzętu. Musi on zapewnić maksimum bezpieczeństwa pracownikom, a także zabezpieczyć przed dalszymi uszkodzeniami gzymsów. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się rusztowania fasadowe, które posiadają barierki ochronne, a jednocześnie bardzo łatwo można je rozłożyć i złożyć, sięgają nawet na bardzo dużą wysokość. Każde rusztowanie fasadowe zabezpieczone jest przed korozją, dlatego może posłużyć do wielu prac i sprawdzić się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Aby dostarczyć materiał budowlany na kolejne kondygnacje, gdzie remontowany jest gzyms, można wykorzystać podesty ruchome.

Zabezpieczenie pracowników

Jak wiadomo zazwyczaj gzymsy znajdują się na dużych wysokościach, zatem niezbędna jest również właściwa ochrona pracowników. Oczywiście zgodnie z wytycznymi BHP trzeba zaopatrzyć pracowników w odpowiednie ubrania. Ponadto powinni oni zawsze mieć na głowach kaski ochronne, a na rękach rękawice. Następnie należy zadbać również o okulary ochronne i maski, a także obuwie robocze z właściwymi wzmocnieniami. Zatem powinny być one wyposażone w podnosek i wkładkę antyprzebiciową wykonane z materiału kompozytowego, który jest lekki i jednocześnie zapewnia ochronę przed uderzeniem z siłą 200 J lub naciskiem 15 kN.

Zabezpieczenie rusztowań jest bardzo ważne, podobnie jak ich właściwy montaż. Dzięki temu remont gzymsów może być bezpieczny.

Katarzyna Domańska

Katarzyna Domańska

Ekspertka w dziedzinie remontów i wykończeń wnętrz. Autorka licznych poradników dotyczących samodzielnych prac renowacyjnych. Z pasją testuje nowe materiały i technologie, aby ułatwić czytelnikom realizację domowych projektów.

Artykuły: 235

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *