Jak stworzyć wnętrze w gotyckim stylu?

Wielu ludzi inspirują i zachwycają gotyckie wnętrza, gdzie połączenie zaokrąglonych sklepień z cegły klinkierowej, a także okien witrażowych dobrze się sprawdza. Nieodzowne są również dekoracyjne witraże, a także żeliwne elementy dekoracyjne. Takie wnętrze z powodzeniem można stworzyć w swoim domu. Wystarczy zadbać o odpowiedni klimat. Podstawę stanowi wykończenie ścian, a najlepiej sprawdza się tu kamień naturalny.

Kamień naturalny w aranżacji wnętrz w gotyckim stylu – gdzie go wykorzystać?

Gotyk to przede wszystkim ciemne i głębokie barwy poza ceglanym odcieniem można tu spotkać dużą ilość czerni i czerwieni, a także złocenia. Nierzadko wykorzystuje się również głębokie fiolety i zielenie. Można łączyć malowanie ścian dobrej jakości farbą, gdzie kolor jest bardzo wyrazisty z wykończeniem w kamieniu naturalnym, najlepiej granicie, ewentualnie łupku, które to najlepiej oddają klimat wnętrza w stylu gotyckim. Kamień naturalny w aranżacji wnętrz można wykorzystać nie tylko na ścianie, ale również np. do obudowy kominka, który w salonie w gotyckim stylu doskonale się sprawdzi i skomponuje z żeliwnym żyrandolem o rzeźbionej strukturze oraz ciemnobrązowymi lub czarnymi meblami, takimi jak stół z krzesłami.

Przełamanie ciemnej kolorystyki tekstylnymi dodatkami

Ponieważ kamień naturalny może odrobinę przytłaczać wnętrze, najlepiej wybierać go do przestronnych pokoi. Ponadto, aby rozświetlić przestrzeń warto na ścianach powiesić lustra w dekoracyjnych rzeźbionych ramach w czarnym lub złotym kolorze. Najwięcej urozmaicenie wnoszą we wnętrze w stylu gotyckim tekstylia. Tutaj można postawić na satynę i aksamit, które świetnie podkreślą reprezentacyjność wnętrza. Ciężkie zasłony z aksamitu w kolorze zieleni lub czerwieni mogą nieco rozjaśnić przestrzeń, a jednocześnie dodać jej bardziej eleganckiego charakteru. Także sofa i fotele w salonie mogą być tapicerowane tkaninami o wyrazistych barwach, choć można postawić również na skórę naturalną, np. barwioną na czerwono. Można wybrać również czarne meble wypoczynkowe, jednak w takiej sytuacji konieczne jest zadbanie o dużą liczbę dodatków nie tylko zasłon, ale również licznych dekoracyjnych poduszek, czy obrusów, a także wszelkiego rodzaju biżuteryjnych np. mosiężnych bibelotów, aby wnętrze było mniej przytłaczające.

SPRAWDŹ:  Gdzie szukać pomysłów na aranżację łazienki?

Świeczniki i kinkiety mają znaczenie

Trudno wyobrazić sobie gotyckie wnętrze bez odpowiedniego, klimatycznego oświetlenia tworzonego zarówno przez światło sztuczne, jak i ogień. Dlatego w salonie w gotyckim stylu nie może zabraknąć świeczników, najlepiej rzeźbionych i żeliwnych. Do nich koniecznie warto dopasować, w zależności od rodzaju, grube i masywne szare świece – w tym przypadku można postawić je np. na parapecie albo cienkie i zwężające się ku górze – idealne na jadalniany stół. W gotyckim wnętrzu nie może zabraknąć tradycyjnego kutego żyrandola, a także dekoracyjnych i stylizowanych kinkietów. Obydwa rodzaje oświetlenia są w tym stylu wręcz nieodzowne.

Ciemne meble drewniane lub metalowe

Kowalstwo artystyczne to rzemiosło, którym zdecydowanie warto zainteresować się urządzając wnętrza w stylu gotyckim. Kute mogą być zarówno łóżka, z dekoracyjnym wezgłowiem, stelaże lamp stojących, kinkiety i żyrandole, jak i stoły bądź krzesła. Możliwości jest naprawdę wiele. Oczywiście również meble drewniane mogą uświetnić wnętrze w stylu gotyckim. Tutaj warto wybrać modele wyjęte z epoki wiktoriańskiej. Bogato rzeźbione kredensy i witryny, a także toaletki, to elementy, których w takim wnętrzu nie może zabraknąć. Świetnie sprawdzają się w zestawieniu z bogato zdobionymi tapetami winylowymi, np. czerwonymi ze złotymi wzorami, jak również z kamieniem naturalnym w aranżacji wnętrz np w Klink.pl.

Gotyk to dość mroczne i stylizowane wnętrza. Jednak jeśli preferujesz głęboką kolorystykę oraz zdobione meble to może być to dla Ciebie trafiony wybór. Oczywiście nie każde wnętrze będzie pasować do tego stylu. Można w nim urządzić sypialnię, jadalnię, salon, czy nawet kuchnię, jednak na pokój dziecka kolory są zbyt ciemne. Niemniej jednak nastolatek, zwłaszcza taki, który fascynuje się takim gatunkiem muzycznym i stylem ubierania może być zachwycony.

Katarzyna Domańska

Katarzyna Domańska

Ekspertka w dziedzinie remontów i wykończeń wnętrz. Autorka licznych poradników dotyczących samodzielnych prac renowacyjnych. Z pasją testuje nowe materiały i technologie, aby ułatwić czytelnikom realizację domowych projektów.

Artykuły: 235

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *