Jak ułożyć podłogę pływającą?
Podłoga pływająca to sposób mocowania podłogi drewnianej tak, by była ona oddzielona od elementów konstrukcyjnych domu (stropu, ściany) tzw. dylatacją obwodową oraz specjalną warstwą izolacyjną. Inwestorzy często decydują się na podłogę pływającą, bo ogranicza ona skrzypienie desek czy paneli podłogowych. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na to rozwiązanie. Dowiedz się więcej o zaletach podłogi pływającej oraz poznaj sposoby, dzięki którym podłoga będzie wyglądała pięknie przez lata.
Podłogę pływającą można wykonać z różnych materiałów: odpowiednie będą zarówno panele podłogowe, jak i deski drewniane czy wielkoformatowe drewniane płytki. Odseparowanie podłogi od elementów konstrukcyjnych domu poprawia izolację akustyczną, a także pozwala drewnu swobodnie rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmiany temperatur. Specjaliści z firmy Dobre Dla Domu prezentują porady, jak prawidłowo zamontować podłogę pływającą.
Podłoga pływająca – jak przygotować podłoże?
Warto pamiętać, że podłoga pływająca wymaga odpowiedniego podłoża. Jeśli planujesz montaż ogrzewania podłogowego, wybierz wylewkę antyhydratową – w innych sytuacjach wystarczy wylewka betonowa. Wylewkę powinna przygotować ekipa budowlana, gdyż jest to zadanie trudne i czasochłonne
Uwaga: po przygotowaniu podłoża należy poczekać z dalszą pracą min. miesiąc. Wylewka musi całkowicie wyschnąć. Zależy ci na czasie? Na podłoże wybierz gotowe płyty budowlane (tzw. suchy jastrych).
Nie wolno zapominać o warstwie izolacji akustycznej (najczęściej to wełna mineralna czy styropian podłogowy), układanej bardzo szczelnie. Potem wystarczy tylko pokryć ją folią poliuretanową, która będzie oddzielała izolację akustyczną od wylewki czy płyt budowlanych Jeśli planujesz założenie ogrzewania podłogowego, jako warstwę izolacji wybierz materiał nieco cieńszy: korek lub tekturę falistą.
Przed przystąpieniem do układania paneli albo desek oczyść podłoże – odkurzacz lub miotła powinny wystarczyć. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nierówności w podłożu, to ostatnia szansa na usunięcie ich za pomocą specjalnej zaprawy wyrównującej. Pamiętaj także, że w pomieszczeniu nie powinny znajdować się żadne przedmioty, które utrudnią Ci poruszanie się po podłożu lub mogą zniszczyć świeżo zamontowaną podłogę (np. otwarte puszki z farbą).
Sposób na uniknięcie wypaczania desek
Na podłogę pływającą wybieramy materiały, które montuje się bez kleju, na system zatrzasków.
Bardzo ważna sprawa, o której niektórzy zapominają: na 48 godzin przed rozpoczęciem prac umieść panele podłogowe czy deski drewniane w pomieszczeniu, w którym będziesz je układać. Dzięki temu drewno dostosuje się do panującej tam temperatury i wilgotności. Zbyt szybkie przystąpienie do prac może skutkować powstaniem wybrzuszeń w złączeniach między deskami.
Dylatacje – podstawa równej podłogi pływającej
Podłogę układa się wzdłuż ścian, z uwzględnieniem szczeliny o szerokości od 8 do 15 mm (tzw. obwód dylatacyjny). Nie należy zapominać przy tym o pewnych czynnościach.
- Przy punktach stykania się podłogi ze ścianami lub słupami umieść taśmy z filcu lub wełny mineralnej – ten materiał będzie reagował na kurczenie się i rozszerzanie podłogi.
- Umieść w tych miejscach kliny dylatacyjne, dzięki którym układane deski czy panele nie przesuną się poza granicę obwodu dylatacyjnego.
- Przy zakładaniu podłogi w dwóch połączonych pomieszczeniach warto pamiętać o dylatacji w świetle drzwi (progu).
Po 24 godzinach od zakończenia montażu podłogi pływającej możesz usunąć kliny i założyć listwy przypodłogowe i progowe.