Jak wybrać odpowiedni projekt domu dla małej działki budowlanej?
Życie wymaga od nas czasem pójścia na kompromis. Niekiedy postawienie domu w wymarzonej lokalizacji oznacza wybór mniejszej działki. Jakie projekty domów sprawdzą się najlepiej w przypadku małej powierzchni budowlanej?
Nawet nieduży teren pod budowę domu możesz odpowiednio zagospodarować. Wystarczy wybrać plan domu o takiej konstrukcji, która pozwoli Ci cieszyć się każdym centymetrem dostępnej przestrzeni. Zobacz, na co zwrócić uwagę, kiedy wybierasz projekt dostosowany do niedużej działki budowlanej.
Projekt domu na wąską działkę – przepisy prawne
Kiedy planujesz posadowienie domu, musisz kierować się wytycznymi ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dokument określa między innymi minimalną odległość budynków od granicy działki. Jeżeli Twój teren pod budowę jest wąski, musisz dodatkowo odliczyć metry dzielące dom od ogrodzenia. Ściana budynku z oknami lub drzwiami nie może stanąć bliżej niż 4 m od ogrodzenia, natomiast ściana bez otworów może wybiec nieco dalej, bo na odległość 3 m. Przepisy są łagodniejsze dla szczególnie wąskich działek, o szerokości zaledwie 16 m – w takim przypadku dom może powstać 1,5 m przy granicy działki.
Jakie powinny być domy na wąską działkę?
Wbrew pozorom nie ogranicza to osób, które marzą o wygodnych czterech kątach. Działka tych rozmiarów pozwala na postawienie uroczego domu o powierzchni 50 m2 i większej. W ofercie Dobre Domy znajdziesz gotowe projekty domów parterowych i piętrowych, które wpasują się nawet w niewielki teren o rozmiarach 15×16 m.
Projekt Brenda i Jamajka to budynki o powierzchni użytkowej 50–99 m2, które mieszczą się na działce, której szerokość nie przekracza 16 m. Dzięki ich niewielkiemu rozmiarowi możesz ustawić dom w najlepszej pozycji względem słońca, nawet gdy teren Twojej działki jest mały. Najbardziej pożądany układ pozwala, by taras wychodził na południe, podczas gdy kuchnia na froncie wygląda na chłodną północ.
Dom jednorodzinny zgodny z miejscowym planem zagospodarowania
Wygląd przyszłego domu musi odpowiadać miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Taki dokument, wydany przez gminę właściwą dla danego terenu, ustala między innymi maksymalną wysokość budynku czy kąt nachylenia połaci dachu.
Gmina określa także nieprzekraczalną linię zabudowy, czyli minimalną odległość posadowienia domu od frontu – co może determinować wielkość planowanego budynku. Czasami wyznacza także minimalną wielkość działki, by uniknąć stłoczenia budynków na danym terenie.
Jeżeli gmina nie ustaliła planu dla konkretnego terenu, warto złożyć wniosek o decyzję o warunkach zabudowy. Możesz to zrobić nawet wtedy, gdy dopiero planujesz zakup działki. Warto także rozejrzeć się wokół, ponieważ planowane inwestycje zawsze powinny dopasować się do architektury na danym terenie. Jeżeli w okolicy znajduje się zabudowa starego typu, możesz przykładowo zostać zobowiązany do ułożenia określonego typu dachówki.
Choć parametrów warunkowanych przez lokalne plany jest dużo, z łatwością znajdziesz interesujący Cię typ budynku. W bazie gotowych projektów domów portalu Dobre Domy możesz ustawić szczegółowe dane wyszukiwania – takich jak szerokość działki, kąt nachylenia dachu czy nawet podpiwniczenie. Dzięki temu oszczędzisz czas, a Twoim oczom ukazują się piękne gotowe projekty domów o pożądanych cechach konstrukcyjnych.