Chcesz wylać na swoim podjeździe lub parkingu beton? A może myślisz o zastosowaniu w tym miejscu kostki brukowej? Wstrzymaj się na chwilę, bo może lepszym pomysłem będzie użycie kratek trawnikowych.
Co to jest kratka trawnikowa?
Kratka trawnikowa to przyjmujące najczęściej formę prostokąta lub kwadratu rozwiązanie do zastosowania w ogrodzie w sytuacji, gdy teren jest mało stabilny. Pomaga ona utwardzić podłoże i zapewnia idealnie równą powierzchnię. Nie bez znaczenia jest fakt, że kratki trawnikowe, w rodzaju tych zaprezentowanych na stronie http://www.erg-system.pl/kategoria/kratka-trawnikowa to również dobry wybór dla estetyki ogrodu. Najczęściej są zielone lub w różnych odcieniach szarości, dzięki czemu dobrze komponują się z otoczeniem.
Jednak na ogrodzie zastosowanie kratki trawnikowej się bynajmniej nie kończy. Przymiotnik „trawnikowa” w nazwie może być właściwie nieco mylący, bo równie często znajduje ona zastosowanie na parkingach i podjazdach. I właśnie tam jak najbardziej warto się nią posłużyć. W takich miejscach okazuje się ona nad wyraz dobrą alternatywą dla pokrycia tych powierzchni betonem lub kostką brukową.
Dlaczego na parkingach i podjazdach warto stosować kratkę trawnikową?
Kratki trawnikowe mają wiele zalet, których nie sposób przecenić, jeśli jednak bierzemy pod uwagę ich zastosowanie na parkingach i podjazdach, to być może najważniejszą z nich jest ich niekwestionowana wytrzymałość. Biorąc pod uwagę, że w takich miejscach podłoże stałe będzie poddawane naciskowi stojących i jeżdżących samochodów, fakt, że kratki trawnikowe dobrej jakości mogą znieść obciążenie sięgające 200 ton na metr kwadratowy, ma duże znaczenie.
Ale odporne są nie tylko na obciążenie, bo również skrajne temperatury nie robią im większej krzywdy. Rozpiętość temperaturowa, którą kratki są w stanie wytrzymać, sięga od -30 do 80 stopni Celsjusza.
Innym argumentem przemawiającym na korzyść kratek trawnikowych jest łatwość montażu. Taka operacja nie wymaga ani skorzystania z pomocy fachowców, ani użycia specjalistycznego sprzętu. A ponieważ to takie nieskomplikowane, to, jak łatwo się domyślić, montaż przebiega szybko. Taka oszczędność czasu i sił z pewnością jest godna uwagi.
Ale w grę wchodzi też oszczędność innego rodzaju. Ponieważ, jak dopiero co powiedzieliśmy, do montażu nie musimy nikogo najmować, sporo pieniędzy zostaje w naszym portfelu. Ze względu na niską wagę kratek trawnikowych również transport jest tańszy niż na przykład w przypadku kostki brukowej. Wreszcie znaczenie może mieć też ekologiczność kratek, które pozwalają na zachowanie naturalnych walorów podłoża.
Jaką kratkę trawnikową wybrać?
Jeżeli chcemy, żeby kratki dobrze się sprawowały, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wytrzymałość, ale i elastyczność. Elastyczne kratki nie będą się łamać. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego są wykonane.
Początkowo wykonywano je z betonu, obecnie jednak standardem są kratki z tworzywa sztucznego. Trzeba jednak wybrać takie, które sprawdzą się w swojej roli. Na przykład kratki ze zwykłego plastiku owszem, są wytrzymałe, głównie dzięki konstrukcji przywodzącej na myśl plaster miodu, jednak jest to wytrzymałość w pewnych granicach. Wystarczająca w przypadku podjazdów i parkingów użytkowanych ze średnią intensywnością. Przy większej eksploatacji trzeba już jednak pomyśleć o czymś solidniejszym.
Jeżeli troska o środowisko leży nam na sercu, warto wybierać kratki wykonane całkowicie z surowców pochodzących z recyklingu (na przykład z polietylenu).