Inwestycje w atrakcyjne nieruchomości są uważane za bezpieczne w porównaniu z kupowaniem akcji lub obligacji czy lokatami bankowymi. Poza tym że pieniądze nie tracą na wartości, można mieć dochód z wynajmu mieszkania lub apartamentu nad morzem.
Jeśli ktoś nie ma możliwości lub czasu, aby zajmować się koordynowaniem i obsługą wynajmu, zawsze można powierzyć to wyspecjalizowanej agencji. Nawet jeśli zgromadzone oszczędności nie wystarczą na zakup mieszkania lub apartamentu nad morzem, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu, który będzie można spłacić z przychodów z wynajmu.
Położenie nieruchomości – mała miejscowość lub większe miasto
Obecnie popyt na mieszkania nad morzem jest ciągle większy niż podaż, ale to nie znaczy, że trzeba kupić cokolwiek, bo to inwestycja na lata. Większość ekspertów twierdzi, że najważniejsza jest lokalizacja nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Jeśli ma ona służyć głównie inwestorowi i jego rodzinie lub znajomym, oczywiście bierze on pod uwagę własne potrzeby i upodobania. Jeśli zaś wynajem mieszkania nad morzem nie jest dodatkową opcją, ale głównym celem inwestycji, należy pokusić się o analizę rynku. Największym powodzeniem cieszą się mieszkania małe i średnie, o średnim i dobrym standardzie, których wynajem nie kosztuje bardzo drogo. Właściciele takich mieszkań mogą liczyć na klientów niemal przez cały rok, a koszty zakupy zwracają się w ich przypadku w ciągu 8-10 lat. W przypadku luksusowych apartamentów nad morzem inwestycja zwraca się najwcześniej po kilkunastu latach. Jeśli kupujemy mieszkanie w niewielkiej miejscowości, gdzie usługi gastronomiczne i turystyczne są dostępne tylko w sezonie letnim, trzeba się liczyć z tym, że nie będziemy go wynajmować przez cały rok. Apartamenty zlokalizowane w dużych miastach lub na ich obrzeżach są wykorzystywane na coraz popularniejsze w Polsce rodzinne wyjazdy weekendowe, więc jeśli zysk z wynajmu ma być głównym celem inwestycji, należy brać pod uwagę okolice atrakcyjne nie tylko latem, aby goście mogli korzystać z restauracji, klubów i innych atrakcji praktycznie przez cały rok i aby plażowanie i spacery nad morzem nie wyczerpywały listy aktywności weekendowych w danym miejscu.
Standard i udogodnienia mieszkania nad morzem
Lokalizacja mieszkania na wynajem nad morzem wiąże się też z możliwościami zapewniania przyszłym klientom odpowiedniego standardu. Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, nie zawsze mamy do dyspozycji na przykład miejsce parkingowe. Polacy wybierający wypoczynek nad Bałtykiem często oczekują dość wysokiego standardu, czyli wygodnego dojazdu, bezpiecznego parkingu i windy. Taras z atrakcyjnym widokiem także będzie w cenie, ale dla rodziny z dziećmi bardzo liczy się wyposażenie kuchni i łazienki, czyli zmywarka i pralka – zwłaszcza, jeśli zamierzamy wynajmować mieszkanie na dłuższe pobyty za ceny dostępne dla dużej grupy klientów. Ponieważ coraz więcej osób poszukuje miejsc przyjaznych zwierzętom, planując budżet na wykończenie mieszkania lub apartamentu warto brać pod uwagę materiały dobrej jakości, które łatwo będzie utrzymać w czystości.
Zainwestowanie oszczędności lub dostępnego kapitału w zakup mieszkania nad morzem, zwłaszcza w pobliżu większego miasta, na przykład Kołobrzegu, z gastronomią i atrakcjami dostępnymi przez cały rok, to dobry pomysł na zapewnienie sobie przychodów, a także miejsca na własny wypoczynek. Przedsięwzięcie to wymaga rozważenia wielu elementów, ale w ostatecznym rozrachunku na pewno będzie korzystne.