Montaż balustrady krok po kroku – praktyczne informacje
Balustrady zapewniają bezpieczeństwo w każdym mieszkaniu. Umieszcza się je zarówno na balkonach, tarasach jak i przy schodach, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo wszystkim domownikom i zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Wiele z balustrad można w pełni samemu zamontować, oczywiście w profesjonalny sposób.
Artykuł powstał we współpracy z firmą gigastal.pl
Wystarczy zakupić balustrady systemowe do samodzielnego montażu, posiadać odpowiednie narzędzia, wystarczającą ilość czasu i oczywiście chęci i zdrowe ręce do pracy. Może wydawać się, że balustrady są dość trudnym elementem do zamontowania samemu, jednak po wykonaniu pierwszej z nich, zobaczysz jakie to proste!
Z czego wykonać balustrady? Nierdzewne elementy i drewno sprawdzą się znakomicie
Balustrady można wykonać z wielu materiałów. Do wewnętrznych barierek przy schodach najczęściej wybiera się drewno, ponieważ to komponuje się najlepiej z każdym wnętrzem. Najczęściej używanym do balustrad są dęby, buki, jesiony i także wiele gatunków egzotycznych – tu króluje mahoń.
Oczywiście możliwe są także modele szklane czy metalowe. Do balustrad zewnętrznych najlepiej nadają się elementy, którym nie grozi rdza, są wytrzymałe i będą pasować do zewnętrznego tynku i wyglądu domu. Dlaczego materiał jest tak ważny w przypadku balustrady?
Nierdzewne elementy zapewnią znacznie lepszy wygląd na dłuższy czas. Nikt z nas chyba nie chce corocznie odnawiać balustrad i chronić ich przed rdzą. Lepiej na samym początku zainwestować w dobry produkt i móc spokojnie cieszyć się bardzo dobrej jakości produktem, który całkowicie samemu można zamontować a w dodatku będzie on miał długi okres żywotności.
Balustrady systemowe do samodzielnego montażu – jak się za to zabrać?
Na samym początku należy dokonać odpowiednich pomiarów i zamówić pojedyncze elementy szklane czy aluminiowe profile, drewniane poręcze itp. Dopiero po dokładnym zmierzeniu i zaopatrzeniu się już we wszystkie potrzebne rzeczy, choćby pod tym adresem: http://gigastal.pl/balustrady-systemowe-do-samodzielnego-montazu-c-177.html, można brać się do pracy.
W wersji wewnątrz mieszkania przy szklanych balustradach najpierw należy dociąć ceowniki i je dokładnie wygładzić, następnie wywiercić w nich otwory co około 40 centymetrów. Potem wystarczy je jedynie dokleić i wzmocnić wkrętami.
Następnym etapem będzie zabranie się za profile – ich dokładne docięcie i montaż do przygotowanych boków schodów. W takie profile można wsunąć szklane elementy balustrad. Balustrady ze szkła komponują się znakomicie z nowoczesnym wystrojem wnętrz, przy starszych mieszkaniach warto jednak postawić na drewno.
Drewniane balustrady są w montażu bardzo proste, jednak należy zwrócić dokładną uwagę aby wszystko było zamocowane bardzo pewnie i stabilnie.
Każdy element musi być dokładnie zabezpieczony, ponieważ przy drewnianych balustradach nie wystarczy ich zamocować do jednego elementu. Wszystko będzie musiało współgrać. Na zewnątrz oczywiście warto zwrócić uwagę, aby produkt posiadał elementy do balustrad ze stali nierdzewnej.
Dodatkowo balustrady można później zabezpieczyć specjalną farbą lub niewidocznym środkiem, aby zapobiec rdzewieniu czy utracie połysku i koloru.
O czym należy pamiętać podczas samodzielnego montażu balustrad?
Po pierwsze każda balustrada musi mieć minimum 90 centymetrów wysokości. Jest to wartość optymalna, zapewni bezpieczeństwo i jednocześnie nie będzie przeszkadzać. Niższe mogą nie być dobrym wyborem, ponieważ przez tak niską barierkę można przez moment nieuwagi wypaść.
Wyższe zaś, będą po prostu niekomfortowe i nawet złapanie ich rękoma, podczas schodzenia po schodach czy staniu na tarasie, może być niewygodne.
Elementy balustrad muszą oczywiście pasować do wystroju wnętrza (w przypadku balustrad w środku mieszkania) czy do koloru tynku i wyglądu zewnętrznego w domu (kiedy balustrady montujemy na balkonie).
Balustrady systemowe do samodzielnego montażu są naprawdę łatwe w użyciu. Wystarczą dobre chęci, odpowiednie narzędzia jak młotek, wkrętarka, dobre i mocne wkręty, klej itp. i można brać się do pracy.
Samemu można wykonać w pełni profesjonalną pracę, której nie powstydzi się fachowiec. Oczywiście należy być dbałym o szczegóły, wszystkie elementy balustrad musza być przycięte równo, wygładzone i odpowiednio każdy element musi być zakończony.