Montaż klimatyzacji z rekuperacją w domu
Wielu specjalistów i użytkowników domów dostrzega bardzo pozytywne cechy całorocznego komfortu klimatycznego w domu. Oprócz oczywistego ogrzewania w chłodne dni bardzo istotnymi filarami są rekuperacja oraz klimatyzacja.
Filary całorocznego komfortu klimatycznego w domu
Celem klimatyzacji jest ochłodzenie ciepłego powietrza w domu do wybranej przez użytkownika temperatury. Istotnym parametrem w trakcie wyboru odpowiedniego systemu klimatyzacji jest powierzchnia domu lub mieszkania oraz liczba pomieszczeń, które będą obsługiwane prze system ochładzania powietrza. Może występować w wersji split lub multi-split. Pierwsza wersja składa się tylko z jednego agregatu i nadaje się do ochładzania jednego pomieszczenia, natomiast wersja multi to system zawierający najczęściej jeden agregat zewnętrzny i kilka wewnętrznych, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku kilku pomieszczeń. Sama klimatyzacja pracuje w cyklu zamkniętym i ochładza cały czas to samo powietrze. Oczywiście można otworzyć okna, ale wówczas system nie będzie wydajny.
Wobec powyższego razem z klimatyzacją powinien być również instalowany system rekuperacji, którego zadaniem jest wymiana zużytego powietrza na świeże, co w oczywisty sposób podwyższy komfort klimatyczny w domu lub mieszkaniu i przyczyni się do zwiększenia komfortu i samopoczucia mieszkańców. W przypadku odpowiednio dobranych urządzeń można zapobiec wilgoci czy nadmiaru dwutlenku węgla a w nowoczesnych rozwiązaniach można uzyskać dużą oszczędność energii. Instalowanie systemu rekuperacji w połączeniu z odpowiednim systemem klimatyzacji zapewnia najlepszy komfort przebywania w każdym pomieszczeniu o każdej porze roku.
Jak działa klimatyzacja w domu?
Sposób działania klimatyzacji jest dość prosty i działa w podobny sposób jak lodówka. Polega na pobraniu energii w jednym miejscu oraz jej oddaniu w innym. W tym przypadku niezbędne są jednostki zewnętrzne i wewnętrzne oraz miedziane rury, które te jednostki muszą połączyć i w którym przepływa odpowiedni czynnik zmieniając swój stan w tzw. „cyklu chłodniczym”.
Najistotniejszym urządzeniem funkcjonowania klimatyzacji jest sprężarka, której zadaniem jest przetaczanie czynnik chłodniczego prze system. Czynnik chłodzący przed sprężarką stanowi gaz o niskim ciśnieniu. Po przetoczeniu do sprężarki zostaje poddany działaniu wysokiego ciśnienia i ogrzaniu wskutek czego przepływa w stronę skraplacza. Tam sprężony i gorący gaz oddaje ciepło na zewnątrz do powietrza i zmienia stan skupienia na ciekły. Sprężona ciecz przedostaje się przez zawór rozprężny, którego celem jest zmniejszenie ciśnienia cieczy. W wyniku powyższego, temperatura spada poniżej temperatury powietrza, które jest ochładzane w pomieszczeniu. Rozprężony czynnik chłodniczy w postaci ciekłej przepływa do parownika. W wyniku procesu parowania pochłaniane jest ciepłe powietrze z pomieszczenia. Czynnik chłodniczy przechodzi z kolei w rozprężony stan gazowy, po czym ponownie trafia do sprężarki i zostaje poddany działaniu wysokiego ciśnienia. Cykl powtarza się od nowa.
Niezbędne narzędzia do montażu i serwisu klimatyzacji
Montaż zarówno klimatyzacji jak i rekuperacji warto przemyśleć już na etapie budowy domu, gdyż koszty takiego przedsięwzięcia skracają się znacznie. Wynika to przede wszystkim z braku konieczności kucia ścian i wykonywania prac wykończeniowych, takich jaj łatanie powstałych dziur i malowanie ścian.
W celu przeprowadzenia przewodów instalacji freonowej, elektrycznej oraz odprowadzania skroplin przez ścianę, koniecznie trzeba wykonać otwór o odpowiedniej średnicy (najczęściej w zakresie 65-70 mm). Dobrą praktyką jest montaż tulei ochronnej w otworze a na zewnętrznej ścianie rozety, co zwiększy estetykę instalacji. W przypadku montażu klimatyzacji duże zastosowanie mają rury chłodnicze, najczęściej 1/4 i 3/8 cala. Przez rurkę cieńszą tłoczona jest ciecz, natomiast w grubszej znajduje się para czynnika chłodzącego. Najczęściej stosowane są rury miedziane izolowane kauczukiem o grubości około 10 mm, dzięki czemu instalacja jest zabezpieczona przed szronieniem.
Bardzo istotną kwestią funkcjonowania serwisu instalacji klimatyzacyjnych jest odpowiednie wyposażenie, które umożliwia skuteczne naprawianie wszelkich usterek.
W przypadku dozowania czynnika chłodzącego ogromną rolę odgrywa waga chłodnicza, która umożliwia odmierzenie odpowiedniej i optymalnej ilości czynnika chłodzącego. Elektroniczną wagę czynnika chłodzącego można dowolnie rozbudować o inne niezbędne elementy służące do mobilnej obsługi układów klimatyzacji, takie jak: manometry chłodnicze z wężami serwisowymi, adapter wysokiego i niskiego ciśnienia, pompa próżniowa czy stacja odzysku czynnika chłodniczego.
Jak wspomniano sercem instalacji wentylacji jest pompa próżniowa. Jej celem jest wytworzenie próżni i wyciągnięcie wilgoci z układu. Niezbędny okazuje się również zestaw zegarów manometrycznych oraz węże, które pozwalają na odczytanie ciśnienia pracy klimatyzatora i służą do połączenia pompy próżniowej z klimatyzatorem.
Istotnymi narzędziami w budowaniu i serwisowaniu systemu rurek są kielicharki akumulatorowe oraz ekspandery, które służą do wykonywania kielichów umożliwiających łączenie obcinanych rurek. Ważne jest, aby powstały kielich był gładki. Do obcinania rurek oraz wygładzania krawędzi wykorzystuje się gradowniki, choć tę funkcję posiadają nowoczesne kielicharki i ekspandery. Do zaginania rurek używa się najczęściej giętarek kuszowych, z kolei rurki można połączyć przy użyciu specjalnych kluczy dynamometrycznych, które powinny umożliwiać dokręcanie rurek z odpowiednią siłą, jaką zaleca producent. Moment siły mieści się najczęściej w przedziale od 5 cNm do 15 Nm a dokładność pomiaru wynosi 1%, natomiast sam pomiar jest wyświetlany na ekranie.
Wilgoć, która jest zawarta w powietrzu w postaci niewidocznych gołym okiem kropelek wody osadza się na powierzchni chłodnicy przez co tworzy się cienka warstwa wody, która spływa do tacy ociekowej pod wymiennikiem. Tak powstałe skropliny należy odprowadzić z urządzenia klimatyzacyjnego. Taką wodę można usunąć do kanalizacji. W wielu przypadkach, kiedy grawitacyjne odprowadzanie wody nie jest możliwe lub praktyczne można zastosować nowoczesne rozwiązanie w postaci instalacji pompki skroplin, która pod odpowiednim ciśnieniem umożliwi odprowadzenie wody z tacy ociekowej pod wymiennikiem.
Wszystkie niezbędne narzędzia do montażu i serwisu klimatyzacji można znaleźć w profesjonalnych hurtowaniach instalacyjnych. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź www.klima-hurt.pl