Parkiet i podłoga drewniana – pokochaj klasykę!

Zarówno klasyczna podłoga drewniana, jak i parkiet przemysłowy mają swoje wyjątkowe walory. Chociaż na rynku spotkamy wiele substytutów wyrobów drewnianych, natura bywa niezastąpiona.  Żadne syntetyczne panele imitujące teksturę drzewa nie zapewnią takiego efektu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą W.Awruk – stolarka budowlana

Drewno ociepla wnętrze, działa izolacyjnie, tłumi odgłosy. Trudno o lepszy materiał o tak szerokiej funkcjonalności. Jego jedyną wadą jest podatność na działanie szkodników, takich jak np. korniki, jednak odpowiedni impregnat powinien rozwiązać ten problem.

Obawiasz się ceny? Obalamy mity

Wbrew pozorom parkiet lub podłoga drewniana to bardzo opłacalna inwestycja. Chociaż jednorazowo jest to wyższy koszt niż ułożenie paneli podłogowych, to w przeciwieństwie do nich, naturalne, odpowiednio pielęgnowane drewno posłuży nam na długie lata.

Jest ono dużo bardziej wytrzymałe i o wiele mniej podatne na ścieranie. Nowoczesne lakiery zapewnią długotrwałą jakość i piękny wygląd podłogi.

Parkiet czy podłoga drewniana – co wybrać?

Jeden i drugi typ posadzki ma swoje wyjątkowe zalety estetyczne. Parkiet jest kompozycją drobnych deseczek, które można układać według wielu ciekawych wzorów – z tego powodu stwarza więcej możliwości niż tradycyjna podłoga drewniana.  

Jednak wybór któregoś wariantu, nie jest tylko kwestią samego gustu, ponieważ zależy w dużej mierze od aspektów technicznych. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, wygodniejszą opcją jest podłoga z desek mocowana bezklejowo.

To prawda, że drewno kurczy się i rozciąga w zależności od temperatury, dlatego w takiej sytuacji należy wybrać jego „tolerancyjne” gatunki, jak olcha czy dąb. Nie jest jednak prawdą, że przy parkiecie powinniśmy zrezygnować  z takiego ogrzewania.

Jeśli odpowiednio zabezpieczymy drewno woskowaniem lub olejowaniem, jego powierzchnia nie popęka po wpływem ciągłych zmian temperatur.

Łączy się to jednak z pewnym ryzykiem, więc należy to zadanie powierzyć profesjonalistom, których specjalizacją są właśnie parkietowe podłogi.

Tradycyjna podłoga drewniana

Przewagą podłogi drewnianej nad parkietem, są jej zdolności izolacyjne. Tradycyjny sposób mocowania desek na specjalnych listwach sprawia, że pomiędzy wylewką a podłogą powstaje przestrzeń, która już sama w sobie ma właściwości termoizolacyjne. Wypełniona odpowiednim materiałem doskonale chroni przed zimnem. Odpowiednio przygotowane, dobrze zaimpregnowane deski i umiejętne mocowanie to podstawa sukcesu.

Niestety, dziś bardzo trudno znaleźć firmy oferujące wysokiej jakości podłogi drewniane. Amatorsko wykonana podłoga skrzypi, a deski z biegiem czasu zaczynają odstawać, dlatego tak ważny jest profesjonalizm wykonania.

Drewno jest piękne! Doceń jego walory

Niewątpliwie można stwierdzić, że drewno to bardzo piękny materiał. Dostępny w różnych kolorach, odcieniach i teksturach daje mnóstwo możliwości. Na rynku mamy również szeroki wybór lakierów, różnych rodzajów lakierobejcy, które pomogą wydobyć z niego to, co najpiękniejsze.

Aby uzyskać najlepszy efekt, do  koloru posadzki warto dopasować inne elementy, np. niektóre meble, drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne. Utrzymanie wnętrz w harmonii kolorystycznej jest świadectwem klasy i dobrego smaku.

Niektórzy znając wszystkie wyżej wymienione walory podłóg z drewna, wybierają panele z jednego powodu – obawiają się, że wilgotność panująca w pomieszczeniach wpłynie na szybszą degradację drzewa. Całe szczęście w sprzedaży możemy spotkać egzotyczne gatunki drewna, bardzo odporne na wilgoć, jak np. jatoba czy merbau.

Podłogi  z nich wykonane, sprawdzą się nawet w kuchni i łazience! Wielbiciele podłóg drewnianych wcale nie muszą z nich rezygnować – znajomość tematu powinna rozwiać wszystkie wątpliwości związane z ich rzekomymi wadami. 
 
 
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij