Rolety okienne – czy mają szansę zastąpić firany i zasłony?
Okna można obecnie dekorować na wiele różnych sposobów. Możliwości jest co najmniej kilka. Każda ma oczywiście swoje wady i zalety. Jaka dekoracja okienna sprawdzi się najlepiej?
Firany i zasłony
Podczas wybierana dekoracji okiennej warto pamiętać, że powinna ona być dopasowana do aranżacji samego mieszkania i stylu, który w nim panuje. We wnętrzach klasycznych niezmiennie od wielu lat królują zasłony i firany. Jednak nowocześnie udrapowane sprawdzą się i w aranżacjach współczesnych.
W takich wnętrzach można też zastosować same zasłony bez firan. Podczas wybierania zasłon trzeba też sobie zadać pytanie jaką rolę mają one spełniać. Rzadko się bowiem zdarza, że pełnię funkcję tylko ochronną.
W sklepach najczęściej spotkać można zasłony uszyte z płótna, tafty czy brokatu, które prezentują się bardzo efektownie. Jeśli mają dobrze zakrywać wnętrze mieszkania to warto postawić z kolei na len czy bawełnę.
Są to materiały tkane gęsto, które przepuszczają niewiele światła, a poza tym są oddychające. Przed światłem z latarni ulicznych skutecznie chronią również zasłony black-outowe. Dzięki specjalnej powłoce odbijają światło nie wpuszczając go do środka. Są jednak dość drogie.
Systemy zawieszania i kolorystyka
Podczas wyboru zasłon czy firan pozostaje jeszcze kwestia systemów zawieszenia. W mieszkaniach o wysokości około 2,5 m stosuje się zwykle zwisające od sufitu do ziemi zasłony na taśmie marszczącej, na kółkach, na szelkach bądź uszyte w formie lambrekinów na taśmie.
W tym przypadku wybór zależy w dużej mierze od gustu. Ze względów praktycznych firana i zasłony powinny znaleźć się na osobnych torach karnisza. Dzięki temu można je bowiem niezależnie od siebie przesuwać w razie takiej potrzeby.
Ponadto kolejną ważną kwestią w przypadku zasłon i firan jest kolorystyka. Zawsze sprawdzają się tkaniny pasujące odcieniem do koloru ścian. Kolor zasłon może też być głównym akcentem w danym pomieszczeniu.
A może rolety okienne?
Rolety okienne stanowią idealne rozwiązanie przede wszystkim na poddaszach. Zresztą mają one coraz więcej zwolenników. Wybór na rynku w tym zakresie jest też coraz większy.
Pod względem konstrukcji wyróżnia się rolety ekranowe, austriackie, rzymskie, plisowane lub w systemie dzień-noc (tzw. zebra), które z uwagi na funkcjonalność przypominają nieco klasyczne żaluzje.
W zależności od sposobu użytkowania wyróżnia się rolety zwijane, nakręcane ręcznie za pomocą łańcuszka czy sznurka oraz rolety elektryczne. Poza tym wyróżnia się też rolety zabudowane i niezabudowane. Bardzo popularne są rolety z materiałów tekstylnych.
Poza tym w sklepach spotkać można rolety papierowe, bambusowe czy trzcinowe. Ciekawym rozwiązaniem są rolety z folii refleksyjnej, które sprawdzają się w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Są one przejrzyste, a więc po ich rozłożeniu widać to co znajduje się za oknem.
Podstawową funkcją takich rolet jest odbijanie promieniowania słonecznego. Nowością na rynku są też fotorolety z gotowym lub własnym nadrukiem.
Dużą popularnością cieszą się także rolety ze specjalnego materiały typu bakasave, których zadaniem jest nie tylko osłanianie okna, ale też oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji. Takie rolety polecane są przede wszystkim alergikom oraz osobom cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych.
Co wybrać?
Nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować np. dwa systemy jednocześnie. Wiele zależy od charakteru wnętrza, a także potrzeb domowników i ich gustu. Nie bez znaczenia jak zawsze jest też cena zakupu. Budowa i aranżacje to zawsze kwestia indywidualna.