Rozwiązania, które pomogą utrzymać świeże powietrze w domu

Nowoczesne budownictwo to nie tylko ciekawie wyglądające budowle, niezależnie czy to mieszkalne, czy publiczne, ale przede wszystkim nowatorskie podejście do wielu zagadnień bezpośrednio związanych z ich funkcjonowaniem. Nie ma już teraz miejsca na straty ciepła, wody czy energii. Inteligentne budownictwo zakłada ich jak największy odzysk.

Co więcej, nowoczesne rozwiązania stosowane są również w istniejących już systemach, jak choćby wentylację. Służy ona przede wszystkim wymianie powietrza, ale jest na tyle ciekawym procesem, że przybliżymy się mu bliżej, aby zrozumieć rozwiązania, które pomogą utrzymać świeże powietrze w domu.

Naturalne sposoby wentylacji

Nim przejdziemy do nowinek technologicznych, skupimy się na znanych metodach wymiany powietrza, które stosowane były za czasów naszych rodziców i dziadków. W przypadku tych drugich, nie przykładano zbyt dużej wagi do zagadnienia wentylacji, ponieważ budynki w ich czasach, nie były aż tak szczelne, jak teraz, a więc samoistnie dochodziło do wymiany powietrza z otoczeniem poprzez nieszczelności, co pełniło podobną funkcję jak dzisiejsza wentylacja naturalna.

Ten rodzaj wentylacji obecnie występuje w formie kratek wentylacyjnych połączonych z szybami kominowymi. Jedną z wad tego rozwiązania jest niemożność zarządzania układem, za wyjątkiem zamykania kratek (co jest niezalecane) oraz brak możliwości rekuperacji. Oczywiście fakt ten nie jest spowodowany tym, że nasi rodzice nie chcieli odzyskiwać ciepła, ale postępem technologicznym. Nikt w ich czasach nie słyszał o rekuperatorach, które umożliwiają ten proces.

Wentylacja mechaniczna – krok ku niezawodności

W dzisiejszych domach coraz częściej zakłada się systemy wentylacji mechanicznej, którą często myli się z klimatyzacją. Mimo że są to zbliżone do siebie układy, działają inaczej oraz pozwalają uzyskać inne efekty. W przypadku omawianej przez nas wentylacji mechanicznej, proces wymiany powietrza, sprowadza się wyłącznie do wyciągania go z pomieszczeń, po to by na jego miejsce dostarczyć nowe świeże, powietrze.

Aby wymiana powietrza była możliwa niezbędne jest zamontowanie wentylatorów. W rozwiązaniu tym nie ma klimatyzatora, który obniżałby temperaturę powietrza. We wspomnianym w tym paragrafie rozwiązaniu, istnieje jednak możliwość rekuperacji mas powietrza, która w dzisiejszych czasach, jest jednym ze sposobów ograniczania strat ciepła.

Rekuperacja jako wartość dodana

Wiemy już, że proces ten możliwy jest przy istnieniu wentylacji mechanicznej, ale po co jest on nam potrzebny? W momencie wymiany powietrza, na miejsce tego rozgrzanego, dostarczane jest zimne powietrze z otoczenia. Aby zapewnić nam komfort przebywania w danym miejscu, konieczne jest jego ponowne ogrzanie.

I tutaj właśnie do akcji wkracza rekuperator, którego jedynym zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku i ogrzanie nim świeżego powietrza zewnętrznego. Samo działanie takiego urządzenia jest dość proste, ponieważ sprowadza się to do wymiany ciepła, pomiędzy powietrzem wyciąganym z pomieszczeń oraz tym, które wdmuchiwane jest do środka. W tym celu w rekuperatorach stosowane są wymienniki ciepła.

Czynniki ekonomiczne – tańsze ogrzewanie?

Nie jest tajemnicą, że co roku statystyczna rodzina wydaje kilka tysięcy złotych na ogrzewanie budynku. Wielu z nas przyzwyczaiło się już do tego faktu, ale to niedobrze! Nie musimy godzić się na wydawanie horrendalnych sum na ogrzewanie, ponieważ da się to robić taniej. Aby obniżyć koszty można wykorzystać właśnie rekuperatory, które zminimalizują straty ciepła, co bezpośrednio wpłynie na zmniejszenie ilości energii potrzebnej na ogrzanie danej powierzchni. Zważywszy na fakt, że jesteśmy w stanie odzyskiwać do ponad dziewięćdziesięciu procent ciepła, nie ma powodów do tego, aby nie rozważyć modernizacji układu wentylacyjnego, co bezpośrednio wpłynie również na jakość powietrza w budynku oraz komfort mieszkańców.

Reasumując, rekuperacja jest wydajnym procesem służącym do odzyskiwania nagromadzonego w pomieszczeniach ciepła, którego w przypadku wentylacji tradycyjnej znaczna ilość marnowana jest w procesie wentylacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możemy zarówno odzyskiwać energię cieplną, jak i poprawiać jakość powietrza w budynku, co bez zastosowania rekuperatora nie byłoby możliwe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij