Sprzątanie po budowie – po czyjej leży stronie?
Wszelkie prace budowlane nierozerwalnie wiążą się ze składowaniem na obszarze budowy odpadów różnego rodzaju. Często są one niebezpieczne dla zdrowia lub życia osób, które znajdują się w pobliżu byłego placu budowy.
W końcu nierzadko w skład takich nieużytków budowlanych wchodzą ostre elementy metalowe lub szklane. Dużo kontrowersji budzi natomiast sprzątanie wspomnianego wcześniej obszaru. Kto powinien się tym zająć? Inwestor, wykonawca, czy może właściciel gruntu?
Do kogo należy sprzątanie? Kraków i inne miasta jako przykład
Zwyczajowo przyjęło się, że obowiązek posprzątania placu budowy spoczywa na właścicielu gruntu, na którym prowadzone były prace budowlane. Jednak jest to przekonanie całkowicie błędne. Zgodnie z art.3 ust. 3 ustawy o odpadach, właścicielem odpadów na placu budowy są ich bezpośredni producenci. W przypadku wszelkich prac remontowych, budowlanych itp. Bezpośrednim wytwórcą śmieci jest wykonawca.
To właśnie na tym podmiocie spoczywa obowiązek posprzątania placu budowy po skończonych pracach na terenie placu budowy. A co z odpadami, które w wyniku prowadzonych prac znalazły się poza obszarem prowadzonych robót? Za te elementy również odpowiada wykonawca, jednak tego rodzaju śmieci powinien usunąć natychmiast, a nie dopiero po skończonych pracach. Kiedy wykonawcę dotyczy sprzątanie? Kraków jest przykładem na to, że jedynie odpowiedni zapis w umowie jest w stanie zmusić wykonawcę do sprzątania pobudowlanego.
Jak powinno wyglądać sprzątanie pobudowlane? Kraków oraz inne duże miasta jako przykład
Nie wszystko co znajduje się na placu budowy, można uznać za odpad pobudowany. W tym akapicie przedstawione zostaną przykłady przedmiotów oraz cieczy, które mogą kwalifikować się jako wspomniany wcześniej odpad pobudowany. Pierwszą grupa rzeczy, które można zakwalifikować do sprzątania, to wszelkie materiały, które jakościowo lub ilościowo nie kwalifikują się do użytku w pracach budowlanych. Przykładami takich materiałów są zniszczone płytki, pobite okna itp.
Kolejnym przykładem odpadu budowlanego są substancje, które zostały rozsypane lub wylane i wskutek tego zanieczyszczone. Posprzątanie tego typu substancji może okazać się bardzo problematyczne. Drobne lub sypkie elementy bardzo łatwo mieszają się z gruntem. Użycie specjalistycznych narzędzi może w tym przypadku okazać się niezbędne. Ostatnim przykładem odpadów, są wszelkie pozostałości po procesach przemysłowych. Takie procesy technologiczne jak skrawanie czy toczenie nierozerwalnie wiążą się z produkcją dużych ilości odpadów.
Obowiązki właściciela odpadów a sprzątanie pobudowlane – Kraków miastem budowy
Do podstawowych obowiązków właściciela śmieci, które powstają w wyniku prac budowlanych czy remontowych, jest takie zaplanowanie wszelkich prowadzonych prac, aby wytworzyć jak najmniej odpadów tego rodzaju. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ odpadów budowlanych na środowisko.
I o ile prawie każdy zdaje sobie sprawę, że odpady toksyczne lub w inny sposób niebezpieczne dla środowiska należy przechowywać w odpowiedni sposób, o tyle ochrona podstawowych odpadów przed zwierzyną lub dziećmi to również obowiązek, który spoczywa na barkach wykonawcy. Kolejnym zadaniem osoby, która włada odpadami, jest również poddanie ich odzyskowi. Jeżeli ze względu na problemy technologiczne jest to niemożliwe, taka osoba powinna zadbać o odpowiednią utylizację odpadów.
Ewidencja odpadów a sprzątanie – Kraków miastem zanieczyszczonym
Produkcja odpadów budowlanych wiąże się również z obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. Taka ewidencja powinna być jakościowa oraz ilościowa. W takim sprawozdaniu powinny znaleźć się więc informacje, które dotyczą sposobu wytworzenia odpadu (przy jakich pracach lub procesach), w jakim stanie znajdują się odpady, czy są niebezpieczne dla środowiska oraz czy możliwy jest recykling. Natomiast podmioty, które zajmują się odzyskiwaniem odpadów pobudowanych w ewidencji powinny uwzględnić sposób odzyskiwania, oraz oszacować odsetek odpadów, których nie da się już ponownie użyć i zostały zutylizowane.