Stoliki antyczne — do jakich aranżacji pasują?
Niepowtarzalne stoliki, ręcznie robione, finezyjne konsole czy ławy o niespotykanych już dziś kształtach – to wszystko oferują antyki. Tylko, jeśli chcesz, aby dobrze wyglądały w twoim wnętrzu, musisz wiedzieć, z czym je połączyć.
Stoliki antyczne – jak kupić, aby pasowały do wnętrza?
Na początku mamy kilka informacji praktycznych. Antyki, zarówno stoliki do salonu, jak i duże szafy do sypialni, zawsze kupuj w sprawdzonych miejscach, takich jak sklepy specjalizujące się w ich sprzedaży, antykwariaty lub popularne aukcje. Wszędzie tam, gdzie uzyskasz certyfikat autentyczności. Oczywiście, możesz też szukać okazji na targach staroci bądź w internecie, aczkolwiek wtedy powinieneś posiadać wiedzę, która pozwoli ci odróżnić mebel antyczny od stylizowanego na antyk lub… podrabianego.
W następnej kolejności zastanów się, jakie ma być jego przeznaczenie. Zakładamy, że ma spełniać przede wszystkim funkcję dekoracyjną, a nie stanowić stół w jadalni codziennego użytku. Może wystarczy nieduży stolik, na którym postawisz ozdobną lampę? Albo chcesz coś większego, bardziej praktycznego? Pamiętaj, że w zależności od epoki, dominowały różne style. I tak możesz kupić zarówno zachwycający w swojej prostocie stolik herbaciany z XIX wieku, bogato zdobioną toaletkę, jak i praktyczny stolik niciak w stylu biedermeier, który posiada zamykany na kluczyk schowek. Różne stoliki antyczne zobacz online na antiquebeauty.eu i zastanów się, co ci się najbardziej podoba. Przy okazji rozeznasz się też w cenach antyków. A gdy masz już coś na oku, dowiedz się, jak wkomponować to w aranżację.
Klasyczna aranżacja wnętrza z antykami
Pierwszym rozwiązaniem jest klasyczna aranżacja wnętrza, w którym dominują przede wszystkim antyki. Wtedy, jeśli tylko stolik będzie pochodzić z podobnego okresu, co pozostałe wyposażenie, wszystko powinno do siebie pasować. Możesz też dobrać meble z różnych okresów, a także regionów, tworząc wnętrze w stylu eklektycznym. Tutaj jedynie ostrzegamy, że trzeba mieć naprawdę dobre wyczucie lub skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta, aby całość dobrze wyglądała.
Stolik antyczny w aranżacji w stylu vintage
Obawiasz się, że klasyczna aranżacja z antykami będzie zbyt przytłaczająca? Możesz iść w podobnym kierunku, czyli vintage. Na czym polega ten styl? Na wykorzystaniu przedmiotów starych, ale najlepiej oddających okres, w którym powstały. Często wnętrza w stylu vintage nawiązują do lat 20., 30. czy 40. XX w. A co stoi na przeszkodzie, aby w salonie pojawił się jeszcze XIX-wieczny stolik kawowy? Nic. W tym wypadku szukaj mebli o ciekawych, niebanalnych kształtach. Może to być niciak na jednej nóżce bądź na metalowym stelażu. Dobrym rozwiązaniem jest też toaletka na lekko wygiętych nóżkach, z podnoszonym blatem i wewnętrznymi przegródkami na biżuterię. To nie tylko stylowy, oryginalny, ale też praktyczny mebel.
Stoliki antyki w nowoczesnym wnętrzu
Dwie pierwsze propozycje można uznać za „bezpieczne”, dość typowe. Jeśli jednak wolisz ciekawsze rozwiązania, powinno spodobać ci się połączenie stolików antycznych z nowoczesnymi meblami. Zaletą takiej aranżacji jest to, że antyki zostają podkreślone, nie giną wśród innego wyposażenia. Dobrze to wygląda zarówno w przypadku minimalistycznych, surowych mieszkań, jak i salonów w loftowym stylu o industrialnym charakterze. Na koniec, jako podpowiedź dodamy, że wykonany z ciemnego drewna stolik antyczny będzie się też wyróżniać we wnętrzu, w którym dominuje… biel.